حسابداری شرکت های پیمانکاری

عنوان پیمانکاری به شرکت هایی نسبت داده می شود که از طریق قراردادهای کاری با سازمانهای دولتی و یا شرکت های خصوصی، مناقصه عمومی یا خصوصی، مناقصه گذار شرکت نموده و در صورت برد در مناقصه ، قرارداد منعقد نموده ، که بسته به انواع قرارداد ها مثل ساختمان سازی و راه سازی و یا سایر موارد دیگر، شروع به فعالیت می نمایند.

در این مقاله فرض بر این است که کارفرما پس از سال مالی از شما می خواهد تا ثبت اسناد حسابداری، تحریر دفاتر قانونی و ارسال اظهارنامه مالیاتی را برعهده بگیرید، در مرحله اول کاری که شما باید به عنوان حسابدار انجام دهید این است که مدارک مورد نیاز را تحویل بگیرید و پس از بررسی، یک برنامه ریزی دقیق جهت انجام امور داشته باشید.

مطالعه بیشتر: مدیریت آسان حسابداری شرکت های پیمانکاری با نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

مدارک مورد نیاز شامل:

1- تمامی قراردادهای به ناتمام شرکت .

2- تمامی صورت وضعیت های مورد تایید قرار گرفته .

3- اظهارنامه های ارزش افزوده و گزارشات فصلی ارسال شده به همراه فیش های پرداخت ارزش افزوده.

4- فیش های پرداخت مالیات اعم از تکلیفی و حقوق.

5- دریافت مفاصا حساب بیمه.

6- فاکتورهای هزینه و خرید.

7- صورتحساب های بانک از ابتدا تا انتهای سال مورد رسیدگی .

8- اساسنامه شرکت به همراه اظهارنامه عملکرد سال قبل.

9- کپی لیست های حقوق ارسال شده .

* ساده ترین راه برای آغاز یک عملیات حسابداری این است که به تناسب فعالیت آنها کارت پیمان تهیه شود.

بر اساس تمامی اطلاعاتی که از هر یک از صورت وضعیت های مورد تایید قرار گرقته استخراج می شود، می توان کلیه ثبت های مرتبط با شناسایی درآمدها را به ثبت رساند.

- بدهکاران

- مالیات

- بیمه

- حسن انجام کار

- ارزش افزوده

- درآمد حاصل از خدمات

مرحله بعد شناخت حقوق و دستمزد مستقیم و غیر مستقیم است که ملاک کار، لیست های ارسال شده به سازمان می باشد .

- هزینه حقوق و دستمزد

- بیمه پرداختنی

- مالیات حقوق

- حساب پرداختنی کارکنان و کارگران

پس از آن باید به تناسب حوزه کاری شرکت فاکتورهای مربوط به مواد مصرفی شناسایی و ثبت شود . مثلا شرکت پیمانکاری که قرارداد راهسازی دارد خرید آسفالت، قیر، شن و ماسه جز مواد مصرفی اصلی هستند. سوخت و کرایه ماشین آلات، کرایه حمل مواد، خرید ابزارآلات (بیل، کلنگ و….)، بیمه کارگاه و امثال این موارد جز هزینه های سربار شناسایی می شوند و سایر هزینه های عمومی نیز براساس فاکتورهای موجود ثبت گردند .

سپس بر اساس صورتحساب های دریافتی بانک از تمامی حساب های فعال مبالغ دریافتی حاصل از پیمان، واریز و برداشت شرکا و پرداخت های حقوق را ثبت می زنید. ضمنا تمامی فیش های پرداختی بیمه و مالیات در این بخش قابل پیگیری هستند.

در نهایت تمامی حساب های خرید و فروش با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارشات فصلی کنترل و مطابقت داده می شود که نباید هیچگونه مغایرتی وجود داشته باشد. دقت کنید پیمانی که به اتمام رسیده مبلغ شناسایی شده بابت بیمه در کارت پیمان دقیقا با مبلغ مفاصا حساب مطابقت داشته باشد .

در نظر داشته باشید اگر تراز آزمایشی پایان دوره سال قبل در دسترس نیست، می توانید بر اساس اظهارنامه عملکرد سال گذشته سند افتتاحیه سال مورد رسیدگی را ثبت نمایید. در پایان پس از بررسی و کنترل حساب های بانکی و ارزش افزوده و بدهکاران، تراز آزمایشی را نهایی کنید، حسابهای موقت را ببندید و سود سال جاری را شناسایی کنید و پس از اطمینان کامل اقدام به ارسال اظهارنامه و بعد تحریر دفاتر نمایید .

در پایان لازم به ذکر است که این مقاله توسط کارشناسان مجموعه نرم افزارهای حسابداری کاوش تهیه شده است، امیدواریم که از مطالعه آن لذت برده باشید.

درج شده در تاریخ: 1396/06/13 و ساعت: 13:49

نظرات

0 نظر ارسال نظر