فاز بندی پروژه

چرا باید پروژه ها را تفکیک کنیم؟

به عنوان یک پیمانکار ممکن است با پروژه های متفاوتی سر و کار داشته باشید و شاید بار ها به این موضوع فکر کرده باشید که بهتر است درآمد و هزینه های هر پروژه را به صورت جداگانه محاسبه کنید، یا حتی میزان مصالح مصرفی و چک های صادر شده و دریافتی هر پروژه را به صورت تفکیک شده داشته باشید. در این حالت به آسانی می توانید با استفاده از یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری مناسب مدیریت پروژه های خود را در دست بگیرید و بر حساب های خود به تفکیک پروژه های متفاوت نظارت کاملی داشته باشید.

اما پا را فراتر گذاشته و این بار می خواهیم هر پروژه را به فازهای متفاوت تقسیم کنیم و تمام موارد قبلی را این بار برای هر فاز از پروژه به صورت جداگانه داشته باشیم.

یک مثال در حسابداری پیمانکاری

در نظر بگیرید در حال اجرای پروژه ساخت و ساز هستید که به ازای هر میزان پیشرفت در پروژه، با ارائه صورت وضعیت، کارفرما بخشی از مبلغ قرارداد را تسویه می کند. بنابراین برای محاسبه هزینه های مربوط به هر مرحله از پروژه، نیاز به محاسبه دقیق‌تری دارید تا بتوانید گزارش کاملی از هزینه های اجرای هر مرحله از پروژه را به کارفرما ارائه دهید. در اینجا داشتن یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری ساخت و ساز که قادر به ثبت اطلاعات هر فاز از پروژه باشد، نقش بسیار حیاتی را ایفا می‌کند.

مثالی دیگر در پیمانکاری پروژه های ساختمانی

در پروژه های ساختمانی که چندین کارفرما دارند، ممکن است ساخت هر طبقه از ساختمان از سوی یک کارفرمای متفاوت به شما ارائه شود، یا اینکه پیمانکاری ساختمانی را بر عهده داشته باشید که قرار است برای هر واحد از ساختمان، نقشه و مصالح متفاوتی استفاده شود. در این حالت نیاز دارید پروژه ساختمانی مذکور را با استفاده از قابلیت فاز بندی، به اجزاء کوچک‌‍تری تقسیم کرده و هزینه ها و میزان مصرف مصالح و چک‌های دریافتی و پرداختی هر بخش را به طور جداگانه مدیریت کنید.

در مثال های فوق ملاحظه کردید که مدیریت حساب‌ها، کنترل انبار و نظارت بر خزانه داری و تسویه حساب‌های پروژه‌های متفاوت یک شرکت، خود می‌تواند نیازمند نظارت جزئی تر بر موارد یاد شده باشد.

ثبت فاز بندی شده بدون نیاز به کار اضافه

در نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش می توانید همانند روال عادی حسابداری، تمام حساب‌ها، فاکتورها و چک‌های دریافتی و پرداختی را ثبت نموده و در انتها عنوان پروژه و فاز مربوطه را برای فرایند مورد نظر انتخاب نمایید. این روند در تمامی بخش های نرم افزار حسابداری فعال بوده و در صورت تمایل می توانید با وارد کردن کد پروژه و فاز مورد نظرتان تمامی ثبت های خود را به یک پروژه و فازهای آن منتسب نمایید.

درج شده در تاریخ: 1397/12/23 و ساعت: 20:09

نظرات

0 نظر ارسال نظر