بیمه فرهنگیان | بیماری های تحت پوشش و بررسی شرایط مشمولان آن

بیمه فرهنگیان | بیماری های تحت پوشش و بررسی شرایط مشمولان آن

یکی از انواع بیمه های درمان تکمیلی، بیمه فرهنگیان است. این نوع بیمه شامل پوشش های بیمه‌ای متفاوتی از قبیل جبران هزینه های درمان و جبران هزینه هایی در زمینه نازایی و ناباروری است. فرهنگیان می توانند با استفاده از بیمه منحصر به فرد خود بسیاری از جراحی های پر هزینه در بیمارستان ها و کلنیک ها را با پرداخت هزینه ای کمتر به درمان بیماری خود بپردازند. از جمله خدماتی که توسط این بیمه برای فرهنگیان ارائه می ‌شود ویزیت پزشک، خدمات پاراکلینیکی، جراحی، پیوند اعضا و... است.

یکی از مهم ترین مزایای بیمه مخصوص فرهنگیان این است که در روزهای سخت به عنوان پشتوانه مالی می تواند برای فرهنگیان و معلمان عزیز و سخت کوش کمک کننده باشد. در این مطلب از سایت کاوش فردا درباره بیمه فرهنگیان و مزایای آن بحث شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری بیمه کاوش

اهمیت بیمه فرهنگیان

بیمه درمانی فرهنگیان

بیمه فرهنگیان از اردیبهشت سال 1389 شروع به کار کرده است. روال کار بیمه مخصوص فرهنگیان به این صورت است که فرهنگیان می توانند برای درمان و خدمات درمانی هزینه های بدون سقف را مورد استفاده قرار بدهند. همچنین بیمه نامه مخصوص به فرهنگیان، برای درمان هزینه های پروتز و جراحی های سخت تا سقف تعهدات خود عمل کرده و این افراد می توانند از مزایای بیمه نامه خدمات بسیاری دریافت کنند. به این علت که به واسطه تکریم و احترامی که آموزش و پرورش برای فرهنگیان عزیز قائل است خدمات قابل قبولی را در بیمه آن‌ها جای داده است.

تعهدی که بیمه فرهنگیان برای افراد بیمه شده دارد به حدی قابل قبول است که افراد می توانند از خدمات درمانی بدون استرس و دغدغه فکری استفاده کنند. یکی از دلایل اهمیت داشتن این نوع بیمه برای فرهنگیان انعقاد قرار داد بستن با بسیاری از بیمارستان ها است. این کار موجب می شود بیمه شدگان بدون محدودیت از خدمات پزشکی استفاده کنند. مسئله ای که در این مبحث اهمیت پیدا می کند موضوع وجود بیماری های صعب العلاج است که هزینه درمانی بالایی دارند و بسیاری از بیماران ممکن است به خاطر هزینه بالای درمان تمایل برای فرآیند درمان نداشته باشند.

این نوع بیمه در نقش بیمه تکمیلی کارکرد خود را ارائه داده و برای انواع بیماری های سخت از پرداخت هزینه بدون سقف استفاده می کند. در سال جدید نرخ بیمه خدمات افزایش یافته است. فرهنگیان می توانند در مورد خدمات مختلف از خدمات بدون سقف برای بیمارستان های دولتی، خصوصی و عمومی غیر دولتی استفاده کنند. در دوران کرونا بیمه مخصوص فرهنگیان خدمات و امکانات ارزنده ای ارائه داده که با خیال راحت می توان درمان انجام داد.

مزایای بیمه فرهنگیان

بررسی مزایا و معایب بیمه فرهنگیان

همان طور که در بالا اشاره کردیم بیمه فرهنگیان بیمه ای است که معلمان و افراد شاغلی که در آموزش و پرورش در حال خدمت هستند می توانند از مزایای متنوع آن استفاده کنند. از جمله مهم ترین مزایای این نوع بیمه می توان به هزینه های دندانپزشکی، چشم پزشکی و... اشاره کرد. آتیه سازان از شرکت های بیمه ای مهمی است که این نوع بیمه را به بیمه گذاران واگذار می کند.

در ضمن دانستن این نکته ضروری است که هیچ بیمه نامه ‌ای به طور ۱۰۰ درصد هزینه‌ های درمان را پرداخت نمی ‌کند و اغلب بسته به نوع بیمه نامه و مزایای آن درصد پرداختی متفاوت است. در بیمه مخصوص فرهنگیان هزینه ای که ارائه داده می شود 50 درصد کل هزینه را در بر می گیرد. لازم به ذکر است مراکزی که با بیمه تکمیلی فرهنگیان قرارداد دارند برخی از خدمات در آن ها به صورت رایگان انجام می شود به طور مثال رادیولوژی، ام آر آی، اسکن، آنژیوگرافی، تست ورزش، تست قلب و عضله و نوار مغزی از جمله این خدمات می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای بیمه فرهنگیان می‌توان به اقدامات سرپایی مثل بخیه و تزریقات که تقریباً رایگان محاسبه می‌شود و هزینه‌های مربوط به زایمان که تا سقف ۳ میلیون پرداخت می‌شود اشاره کرد. همچنین معلمان می توانند برای انجام عمل ‌های چشم تا سقف ۳ میلیون برای هر کدام از چشم‌ها هزینه را دریافت کنند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با قوانین بیمه در حسابداری

چه مواردی تحت پوشش فرهنگیان است؟

موارد تحت پوشش بیمه فرهنگیان

یکی از مزایای خوبی که در تعهدات بیمه فرهنگیان قرار گرفته است بستری فوق تخصصی است. این بستری برای درمان جراحی سرطان مانند تومورهای بدخیم و جراحی مغز نخاع، جراحی قلب، پیوند قلب، پیوند کبد، پیوند مغز و استخوان، پیوند کلیه، پیوند ریه با پرداخت بدون سقف از بیمه تکمیلی فرهنگیان است. در بعضی از هزینه های بستری پرداخت هزینه بدون سقف انجام می ‌شود از جمله این هزینه ها می توان به درمان طبی، جراحی عمومی، شیمی درمانی، آنژیوگرافی قلب، جراحی ستون فقرات مانند سرپایی و بستری یا تکمیل دارو، لاپاراسکوپی و رادیولوژی استفاده از انواع سنگ شکن، انجام جراحی چشم مانند پیوند قرنیه به ویترکتومی، دکولمان رتین و... در بیمارستان ‌ها و همچنین مرکز جراحی با در اختیار دادن اتاق ایزوله، آی سی یو، سی سی یو اشاره کرد.

از دیگر مواردی که جزو تحت پوشش بیمه فرهنگیان قرار می گیرد استفاده از بخش مراقبت ‌های ویژه در مورد زایمان طبیعی و سزارین و کورتاژ نیز با هزینه‌ های زایمان طبیعی زودرس، سزارین است. با توجه به تعرفه درباره نازایی و ناباروری می ‌توان از هزینه ‌های بدون سقف بهره‌مند شد. همچنین برای استفاده از اعضای پیوندی (پیوند کلیه، کبد، قلب، قرنیه) بعد از تایید یک پزشک ماهر و معتمد نیز می توان از خدمات بدون سقف بیمه مختص فرهنگیان استفاده کرد.

بررسی عصب شنوایی و انجام درمان‌های گفتاری، کاردرمانی، فیزیوتراپی هم می توان تحت پوشش بیمه فرهنگیان را در نظر گرفت. موارد دیگری هم از جمله ختنه، بخیه، لیزر درمانی (به جزء موارد زیبایی) و درمان خونریزی بینی، ناخنک چشم، خدمات اورژانس تزریق نیز از جمله مواردی است که تحت پوشش بیمه تکمیلی فرهنگیان قرار می گیرد.

چه مواردی تحت پوشش بیمه فرهنگیان قرار نمی گیرد؟

موارد تحت پوشش بیمه فرهنگیان

بیماری‌هایی از جمله بیماری های روانی و جنون تحت پوشش بیمه فرهنگیان قرار نمی گیرد. به جز مواردی که این بیماری به خاطر یک حادثه به وجود آمده باشد. برای هزینه مشاوره، روانشناس و یا اپتومتریست ‌ها و ویزیت ماما نمی ‌توان از این بیمه استفاده کرد. تصویربرداری از دهان و دندان جزو خدمات بیمه مخصوص فرهنگیان نیست. از خدمات سرپایی، تزریقات، پانسمان در منزل هیچ کدام در حیطه تعهدات بیمه تکمیلی فرهنگیان قرار نمی گیرد و همچنین برای خرید داروهای ویتامین و مکمل این نوع بیمه نمی‌تواند خدماتی را به فرهنگیان ارائه دهد.

مطالعه بیشتر: بیمه بیکاری چیست و شرایط دریافت آن چگونه است ؟

بیمه فرهنگیان بازنشسته

فرهنگیان بازنشسته می‌توانند همسر، فرزندان، پدر و مادر خود را بیمه کنند و به واسطه دفترچه بیمه فرهنگیان از خدمات آن استفاده کنند. فرزندان تقریباً تا سن ۲۲ و چنانچه مشغول به تحصیل باشند تا سن ۲۵ سال می‌توانند از بیمه مختص فرهنگیان استفاده کنند. برای بیمه بازنشستگان فرهنگی مواردی از جمله پرداخت هزینه‌های پاراکلینیکی که شامل هزینه‌های بستری و سرپایی می‌شود و بیماری ‌های خاص مانند پیوندهای کلیه و دیالیز، تالاسمی جزو تعهدات بیمه محسوب می شوند.

نرم افزار حسابداری بیمه

نرم افزار حسابداری بیمه کاوش

هر حسابداری باید با نحوه کارکردن با نرم افزار حسابداری بیمه را بلد باشد. حسابدار شرکت ها و سازمان ها باید به اسناد کارفرما و اسناد مالی کارگاه ها که با حساب های هزینه ای مرتبط هستند رسیدگی و مورد بررسی قرار دهد تا از پرداخت حق بیمه توسط کارفرما اطمینان خاطر پیدا کند. ارسال لیست بیمه هر ماه باید در موعد مقرر انجام شود و اگر در ارسال آن تاخیری به وجود آید و یا ارسال نشود کارفرما متعاقبا جریمه خواهد شد. امروزه با توجه به امکاناتی که در حال پیشرفت است این کار خیلی سریع تر و راحت تر از طریق سایت های اینترنتی و نرم افزارهای بیمه قابل انجام است. با استفاده از نرم افزار حسابداری بیمه می توان در سریع ترین زمان ممکن لیست بیمه را تهیه کرد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

سخن پایانی

در این مقاله از سایت کاوش فردا در مورد تعهدات، مزایا و خدمات بیمه فرهنگیان بحث کردیم؛ چرا که این نوع بیمه برای فرهنگیان امکانات فوق‌العاده کاربردی را به نمایش گذاشته است، تا آن ها بتوانند از انواع خدمات پاراکلینیکی و همچنین جراحی‌های متفاوت به راحتی استفاده کنند. دریافت خدمات از مرکز درمانی و بیمارستان‌هایی که با این بیمه نامه به طور صد در صدی قرارداد دارند این قابلیت را به بیمه‌گذار می‌دهد تا بدون هیچ محدودیتی از خدمات پزشکی استفاده کنند.

نظرات

0 نظر ارسال نظر