آینده رشته حسابداری

آینده رشته حسابداری

تاریخچه و مقدمه:

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه و پیشینه علم حسابداری و حساب و کتاب بپردازیم، به این مطلب بر می خوریم که حسابداری همزاد تمدن بشر و به اندازه آن قدمت دارد. اما مصداق کامل این ادعا را می توان با کشف نخستین لوحه های سفالین تمدن سومر در بابل اثبات نمود که قدمت آن 3600 سال قبل از میلاد برمی گردد، در این لوحه 3600 ساله دستمزد تعدادی کارگر ثبت شده است. اما این ادعا فقط مربوط به تمدن سومر نمی شود زیرا مدارک و شواهدی گواه بر این است که در تمدن های مصر، رم و یونان باستان نیز نوعی کنترل های حسابداری برقرار بوده و نوعی حساب هایی برای جمع و خرج تنظیم می شده است.

آینده رشته حسابداری

مفاهیم اصلی در حسابداری:

حال که با تاریخچه حسابداری آشنایی مختصر پیدا کردیم می توانیم به اهمیت رشته حسابداری و تحصیلات آکادمیک در این رشته بپردازیم. رشته حسابداری و کلیه نرم افزار هایی حسابداری که در زمینه حسابداری و مدیریت جامع مالی  فعالیت می کنند باید دارای مفاهیم اولیه رشته حسابداری باشند که این مفاهیم شامل: بدهکار، بستانکار، سود و زیان، تجزیه و تحلیل رویداد های مالی، دفترکل، تفضیلی، معین و همچنین دفتر روزنامه است.


گرچه که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ابزارهای کمک آموزشی تحصیل در یک رشته، سختی های گذشته را ندارد اما ...


چرا باید برای حسابداری تحصیلات آکادمیک داشت؟

به طور یقین چیزی که مشخص است این مسئله است که هر فردی که می‌خواهد وارد حرفه‌ای شود و بخواهد در آن حرفه و شغل موفق باشد باید آموزش های لازم و استاندارد‌های مورد نیاز آن حرفه را به صورت اصولی بیاموزد؛ به همین دلیل است که نهاد های حرفه‌ای خود را ملزم به استخدام افرادی می کنند که در بالاترین سطح از مدارک علمی به سر می برند. گرچه که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ابزارهای کمک آموزشی تحصیل در یک رشته، سختی های گذشته را ندارد و از سویی دیگر با ارائه نرم افزارهای حسابداری و مالی که طراحی آنها به نحوی است که نیاز به مدارک بالای رشته حسابداری نیست که به عنوان مثال می توان به نرم افزار حسابداری کاوش اشاره نمود که با کاربری بسیار ساده و روان در عین حال قدرتمند در زمینه نرم افزار های حسابداری و نرم افزار های جامع مالی فعالیت می کند.

موقعیت شغلی و بازار کار

هر دانشجو پس از پایان مقاطع دانشگاهی و اخذ مدارک لازم نهایتا وارد بازار کار خواهد شد و با توجه به رشته‌ای که در آن تحصیل کرده به دنبال شغل و نهایتا کسب درآمد می گردد، در این میان رشته حسابداری یکی از موفق ترین رشته ها به حساب می آید زیرا هر کسب و کاری نیاز به حساب کتاب و به طور خلاصه نیاز به محاسبه سود و زیان دارد، اگرچه بسیاری افراد به صورت تجربی نکاتی را به مرور زمان آموخته اند اما نکات قابل تاملی حائذ اهمیت است که به عنوان مثال:
یک حسابدار تجربی نمی تواند بین دارایی کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت خاصی قائل شود و یا حتی نمی داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کرد. از طرفی دیگر می توان به این نکته اشاره کرد که یک حسابدار متخصص، در آینده می تواند مدیر مالی یک شرکت و یا حتی یک سازمان باشد و این به مسئله رشد و ارتقا موقعیت شغلی اشاره دارد یعنی یک حسابدار متخصص می تواند به مدیریت یک شرکت یا سازمان ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راه هایی سرمایه گذاری نماید یا حتی چگونه منابع مالی مورد نیاز را می توان تامین کرد؛ که مجموع این فعالیت ها خارج از توانایی های حسابدار تجربی است.
بهرحال از یک موسسه کوچک تا بزرگترین کارخانه ها در کمترین حالت برای تهیه اظهارنامه مالیاتی نیازمند یک حسابدار با دانش کافی هستند.
آینده رشته حسابداری

ابزار های مورد نیاز برای یک حسابدار موفق

رقابت در اقتصاد همواره سختی های خاص خود را داشته و در این میان آنالیز و بررسی اطلاعات محاسبات همواره حرف اول میزند، که در این میان تمامی این رقابت ها برای بدست آوردن سود و رشد شرکت و سازمان است، در این میان حسابدار نقش اساسی را ایفا می کند.
یک حسابدار موفق به طور یقین به ابزاری قدرتمند برای محاسبات خود نیازمند است، در این میان یک نرم افزار حسابداری تخصصی مشاغل قدرتمند می تواند بهترین دستیار یک حسابدار موفق باشد. به عنوان مدیران و حسابداران فعال در عرصه پیمانکاری و ساختمان با استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش به راحتی می توانند به راحتی امور مالی و مدیریتی پروژه هاب خود را انجام دهند.

جمع بندی:

آینده رشته حسابداری بسیار پر رونق است، آن هم به دلایلی که در طول مقاله عنوان شد اما برای ورود به بازار کار حسابداری شما نیاز به موارد زیر دارید تا بتوانید شانس بیشتری برای ورود به بازار حسابداری داشته باشید و یا به صورت حرفه ای تر کار کنید و همچنین درآمد بیشتری کسب کنید.
1- دانش و تجربه لازم در زمینه استاندارد ها و اصول کلی رشته حسابداری
2- تسلط به آخرین قوانین مالیاتی و بخش نامه ها
3- تسلط کامل به قوانین کار و قوانین تامین اجتماعی
4- آشنایی با اینترنت و مهارت های ICDL
نکته: برای کسب تجربه کافی می توانید به صورت کارآموزی در سازمانی مشغول به کار شوید و با نرم افزار حسابداری تجربه کاری کسب نمایید.
مجموعه نرم افزاری کاوش در جهت کمک به رشد و توسعه مشاغل و کسب و کارهای مختلف اقدام به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای حسابداری تخصصی نموده است که برای کسب آگاهی از امکانات آنها و دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. 

نظرات

0 نظر ارسال نظر