چگونه ضایعات کالا را در نرم افزار حسابداری ثبت کنیم؟

چگونه ضایعات کالا را در نرم افزار حسابداری ثبت کنیم؟

معمولا در هر مجموعه ای که با انبار سر و کار دارید خواه ناخواه ناچار می‌شوید بخشی از کالاهایتان را به عنوان ضایعات از چرخه سیستم انبارداری خارج کنید. با توجه به این که این جابجایی در مجموعه شما دارای بار مالی است، نیازمند نظارت مشخص و ثبت در نرم افزار حسابداری نیز می‌باشد. برای بررسی بیشتر موضوع ضایعات و ارتباط آن با حسابداری با کاوش همراه باشید.

حسابداری ضایعات

کالای ضایعات

در شرکت‌های مختلف، ضایعات به صورت‌های گوناگون ایجاد می‌شود، مثلا در یک شرکت بازرگانی، ممکن است کالاهای خریداری شده، فاسد یا شکسته شوند. همچنین در شرکت‌های تولیدی بخشی از مواد اولیه خریداری شده در اثر عوامل مختلف دیگر قابل استفاده نیستند. بنابراین می‌توان گفت کالای ضایعات، کالایی است که با استانداردهای مورد نظر برای استفاده و یا فروش مطابقت ندارد.

سرنوشت کالاهای ضایعات چه می‌شود؟

مشخص است که با تبدیل یک کالا به ضایعات می‌بایست از جمع کالاهای اصلی در انبار کنار گذاشته شود. این کالا یا دور ریخته می شود، یا به عنوان قراضه به فروش می‌رسد. پس به همان صورت که گفته شد، در سیستم حسابداری و انبارداری و نرم افزار حسابداری نیز باید این تغییرات ثبت شود.

چطور ضایعات کالا را در نرم افزار حسابداری ثبت کنیم؟

برای ثبت ضایعات در نرم افزار حسابداری، ابتدا باید کالاهای ضایعات را به عنوان هزینه از سیستم انبارداری خارج کنیم. بنابراین هزینه ضایعات انبار را بدهکار در نظر گرفته و موجودی کالا را به عنوان طرف بستانکار ثبت می کنیم.

تکلیف فروش کالاهای ضایعات چه می‌شود؟

    • ضایعات الزاما دور ریخته نمی‌شوند. گاهی کالاهای ضایعات را به عنوان قراضه یا مواد اولیه و... تحت عنوانی غیر از کالای اصلی فروخته و از این طریق درآمدی کسب می‌کنیم. در این مواقع درآمدی تحت عنوان درآمد غیرعملیاتی به ثبت می‌رسانیم. این در آمد نیز در نرم افزار حسابداری به صورت بستانکار ثبت شده و در مقابل آن صندوق، بانک یا محل دریافت وجه، بدهکار می‌شود. شرکت نرم افزاری کاوش با بهره مندی از متخصصان مجرب حسابداری و برنامه نویسی اقدام به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی مخصوص مشاغل گوناگون کرده است تا از این طریق به افزایش بهره وری و پیشرفت کسب و کارهای کمک کند. برای آگاهی بیشتر نسبت به امکانات این نرم افزارهای می توانید با کارشناسان ای مجموعه در تماس باشید.

 

نظرات

0 نظر ارسال نظر