خاموشی ایران به مناسبت روز جهانی ساعت زمین

خاموشی ایران به مناسبت روز جهانی ساعت زمین

به مناسبت روز جهانی «ساعت زمین» و برای محافظت از زیبایی های زمین امروز لامپ های مراکز عمومی کشور از ساعت 20:30 تا 21:30 خاموش می شود. در حال حاضر این روز به عنوان «روز بین المللی مادر زمین» شناخته می شود، و در بسیاری از کشور های جهان از جمله ایران مردم برای محافظت از زیبایی های سیاره برای نسل آینده سعی می کنند تا در این روز به مدت یک ساعت تمامی لامپ ها و وسایل الکترونیکی را در مراکز عمومی خاموش کنند.

این رویداد جهانی توسط صندوق جهانی طبیعت سازماندهی شده و هدف آن آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان است. ساعت زمین اولین بار توسط روزنامه سیدنی در سال 2007، زمانی مطرح شد که 2.2 میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ های غیرضروری کردند. پس از این اقدام شهر سیدنی استرالیا، هر سال تعداد بیشتری از شهر های جهان این روز را گرامی داشتند و به آن پیوستند.

اولین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1390 و با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران انجام شد و تاکنون نیز ایران در 5 برنامه متوالی برای پاسداشت این روز مشارکت فعال داشته است. پیش بینی می شود در سال جاری با توجه به جدی شدن مباحث تغییر اقلیم در جهان و با توجه انعقاد «قرارداد پاریس»، روز جهانی «ساعت زمین» با استقبال تعداد بیشتری از شهرها و روستاهای جهان روبرو شود و وزارت نیرو نیز در این حرکت جهانی همراهی خواهد داشت. این برنامه امسال در روز شنبه 5 فروردین 96 از ساعت 20:30 تا 21:30 اجرا خواهد شد.

لازم به ذکر است صندوق جهانی طبیعت که با عنوان بنیاد جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) نیز از آن یاد می شود، بزرگترین سازمان بین المللی است که در زمینه محافظت از محبط زیست فعالیت می کند. مقر این سازمان کشور سوئیس است که در حال حاضر دارای 4000 نفر نیرو از بیش از 100 کشور جهان در آن مشغول به کار هستند. در پایان امیدواریم این مطلب که توسط مجموعه نرم افزاری های حسابداری کاوش نگارش شده، مفید واقع شده باشد.

در 

نظرات

0 نظر ارسال نظر