انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری شرکتی

انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری شرکتی

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری تجاری :

از شرکت های بزرگ نرم افزاری گرفته تا شرکت های کوچک شخصی، نرم افزار های حسابداری زیادی برنامه نویسی و تولید شده اند که می توانید آنها را انتخاب کنید. در این مطلب نحوه انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری شرکتی / تجاری را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

در گذشته به این صورت بود که دفاتر مالی و امور حسابداری برای یک شرکت به معنای واقعی کلمه یک فرآیند مبتنی بر کاغذ بود، که شامل یک دفتر ، تعداد زیادی ستون و یک مداد برای ثبت داده های ضروری و مالی یک شرکت می شد. در عصر دیجیتال ، حتی کوچکترین مشاغل می توانند از طیف گسترده ای از محصولات نرم افزاری حسابداری ویژه مشاغل کوچک و بزرگ در بازار بهره مند شوند. نرم افزار حسابداری نه تنها می تواند به شما در کاهش خطاهای انسانی در محاسبات کمک کند ، بلکه می تواند به شما در آینده مالی در شغلتان کمک کند که این موارد را نمی توانستید به صورت کاغذی ببینید - مانند تولید گزارش های پیش بینی فروش برای سه ماه آینده ، تعیین اینکه چه مواردی تحت الشعاع قرار می گیرند و یا با کم کردن هزینه ها چگونه سود خود را افزایش دهید.

نرم افزار حسابداری شرکتی می تواند منبع این اطلاعات باشد. اما پیدا کردن بهترین نرم افزار حسابداری برای تجارت شما می تواند با قرار گرفتن در بمباران تبلیغات محصولات نرم افزاری ویندوزی و یا ارائه برنامه های کاربردی آنلاین، به یک چالش بسیار بزرگ برای شما تبدیل شود.

انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی :

برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری شرکتی ، شما باید برخی از اصول حسابداری کسب و کار را بفهمید ، به تجارت و نیازهای حسابداری آن دقت کنید و محصولات موجود در بازار را ارزیابی کنید.

مایک بودیاک ، مدیریت نرم افزار Find Accounting ، وابسته به وب سایت CPAOnline می گوید: "بدست آوردن اطلاعات مالی بسیار مهم است. زیرا در بسیاری از موارد، این امر می تواند تفاوت بین مشاغل سودآور در مقابل مشاغل زیان بار را مشخص کند."

از مهمترین مواردی که به انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی کمک بسیاری می کند، این است که اطلاعات و مشخصات دقیق نرم افزار بهمراه قیمت روی سایت قرار داشته باشد و همه ی افراد در هر ساعت از شبانه روز بتوانند ویژگی ها را مطالعه و قیمت ها را با هم مقایسه کنند.

مایک بودیاک در این باره می گوید:  "من فکر می کنم این روزها برای همه بسیار ضروری است که اطلاعات قیمت و ویژگی های محصولات را بتوانند ببینند و این کار ساده در بعضی موارد چنان با اهمیت می شود که مدیران متوجه می شوند که با هزینه ای بسیار کم می توانند با استفاده از نرم افزار حسابداری شرکتی به کوچکترین مشاغل خود کمک کنند تا هرچه بیشتر رشد کنند، و با انگیزه بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند."

نرم افزار حسابداری شرکتی

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی :

مطالب زیر به تفصیل در مورد انواع محصولات نرم افزاری مالی امروزه و  آنچه شما باید قبل از در نظر گرفتن نرم افزار حسابداری در مورد شغل خود بدانید را اشاره می کند و در نهایت این مطلب می تواند در نحوه تصمیم گیری در مورد بهترین نرم افزار حسابداری شرکتی برای شرکت شما تاثیر گذار باشد.

انواع نرم افزار حسابداری شرکتی موجود در بازار :

طیف وسیعی از نرم افزارهای حسابداری شرکتی برای مشاغل کوچک و متوسط در بازار وجود دارد و به طور پیوسته در حال رشد هستند. در حال حاضر ، چند دسته کلی برای انتخاب وجود دارد:

  • نرم افزار حسابداری شرکتی ویژه حقوق و دستمزد
  • نرم افزار حسابداری جامع مدیریت کسب و کار
  • نرم افزار حسابداری شرکتی آنلاین به میزبانی وب و فضای ابری
  • نرم افزار حسابداری شرکتی رایگان یا دارای محدودیت زمانی

در ادامه به بررسی و توضیح هر کدام از این دسته بندی ها و برخی از نرم افزار های حسابداری شرکتی محبوب برای بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط می پردازیم :

نرم افزار حسابداری شرکتی

نرم افزار حسابداری شرکتی ویژه حقوق و دستمزد

محاسبه حقوق و دستمزد در مشاغل کوچک و بزرگ و حسابداری آن، از مسائلی است که همواره برای مدیران حائذ اهمیت است. چندین نرم افزار حسابداری شرکتی ویژه حقوق و دستمزد ، پرفروش و محبوب در بازار وجود دارد که می توانید از نمایندگی ها یا از طریق وبسایت ها آن را خریداری کنید. اما نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که این نرم افزارها امور حسابداری و گزارش های لازم برای استفاده از داده های مالی را برای شغل شما فراهم کند و نیازهای حسابداری شرکتی کوچک و بزرگ شما را برآورده می کند.

جدا از نرم افزار حسابداری شرکتی ، افزونه ها و ماژول هایی وجود دارند که امور حسابداری شما کمک شایانی می کنند و در کنار این باعث آسانی کار با نرم افزار می شود.

نرم افزار حسابداری جامع مدیریت کسب و کار :

نرم افزار حسابداری جامع مدیریت کسب و کار ،نرم افزارهایی با قیمتی بالاتر و دارای ویژگی های کاملتری هستند که ممکن است شامل سایر عملکردهای مالی مورد نیاز برای گزارش ها و موارد مرتبط با مالیات و دارایی در شغل شما نیز باشد، مواردی از قبیل خرید و فروش، کنترل موجودی ، انبار ، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ، صورتحسابها ، مدیریت منابع سازمانی ( دارایی و چک ).

نرم افزار حسابداری شرکتی آنلاین به میزبانی وب و فضای ابری :

نرم افزار حسابداری شرکتی آنلاین به میزبانی وب و فضای ابری با استفاده از اعتماد به نفس روزافزون نسبت به توسعه مشاغل در وبسایت ها به عنوان یک محیط تجاری امن ، نسل جدیدی از نرم افزارهای مدیریت مالی آنلاین در چند سال گذشته را پدید آورده اند. اکنون که کارآفرینان در واقع مدل " نرم افزار حسابداری در فضای ابری " و مزایای ذاتی آن را ارائه می کنند و تعداد آنها در حال افزایش است، انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی را برای مدیرانی که علاقمند به استفاده از تکنولوژی های روز هستند و همواره نگاهشان به سمت آینده است را بسیار آسان کرده است. استفاده از نرم افزار حسابداری شرکتی آنلاین علاوه بر این که قابلیت حسابداری از راه دور را به کاربر می دهد،  باعث می شود که اسناد و مدارک و اطلاعات حسابداری وابسته به مکانی مشخص نباشد و همواره در دسترس باشند و نگرانی در مورد از بین رفتن فیزیکی اطلاعات وجود نداشته باشد. اما نکته مهم در استفاده از نرم افزار حسابداری شرکتی آنلاین این است که این شرکت ها چقدر در زمینه امنیت اطلاعات کاربر و حق دسترسی ها و حفظ حریم شخصی افراد قوانین و مقررات را رعایت می کنند و در این کار تا چه حد موفق هستند.

نرم افزار حسابداری شرکتی رایگان یا دارای محدودیت زمانی :

نرم افزار حسابداری شرکتی رایگان یا دارای محدودیت زمانی ، بیشتر مشاغل کوچک که از نرم افزار های حسابداری رایگان استفاده می کنند باید در مورد داده های مالی شغل خود و گزارش های آنها نگران باشند زیرا این نرم افزارها کامل نیستند و یا دارای محدودیت زمانی هستند و هر لحظه ممکن است که نرم افزار حسابداریشان از کار بی افتد. گرچه که انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی رایگان یا دارای محدودیت زمانی پیشنهاد خوبی نیست اما مدیران و حسابداران جهت آشنایی با روال کار نرم افزار های حسابداری و نحوه استفاده از آن در کسب و کار خود می توانند ابتدا این نرم افزار ها را تهیه کنند و به مدت محدود از آن استفاده کنند و سپس اگر از نحوه عملکرد نرم افزار رضایت داشتند نسخه کامل آن را خریداری کنند. گرچه که همه ی شرکت های معتبر و فعال در زمینه نرم افزار حسابداری شرکتی نسخه دمو یا نسخه رایگان ارائه نمی کنند اما شما می توانید با هماهنگی با کارشناسان این شرکت ها نسخه نمایشی نرم افزار حسابداری شرکتی را بهمراه مشاوره رایگان کارشناسان دریافت کنید

جهت دریافت نسخه نمایشی رایگان نرم افزار حسابداری شرکتی کاوش در خواست خود را زیر ثبت کنید.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی :

مهمترین نکته: نیازهای حسابداری خود را درک کنید

اولین قدمی که باید در انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی بردارید ، انجام تجزیه و تحلیل نیازهای مناسب با کسب و کار شماست که نیازهای مدیریتی و مالی را برطرف می کند. برای این کار باید دید گسترده ای داشته باشید و کوچکترین موارد و نکات را در نظر بگیرید و هم در مورد سؤالات و نکات مشخص و هم در مورد مواردی که نیاز به بررسی بیشتر دارد، وقت بگذارید و بررسی کنید. وقت خود را با این مرحله مهم بگذرانید ، زیرا آخرین کاری که انجام می دهید منجر به این است که طی حداقل یک سال آینده را باید از این نرم افزار استفاده کنید. اگر رشد غیرمنتظره ای را در کسب و کار و امور مالی شرکتتان تجربه کردید نتیجه این است که انتخاب خوبی داشته اید و طبق برنامه ریزی پیش رفته اید پس حالا وقت این است که نرم افزار خود را ارتقا دهید و امکانات بیشتری را به آن اضافه کنید تا انجام امور برایتان ساده تر باشد اما اگر دچار مشکل شدید بسرعت اقدام به تغییر نرم افزار نکنید، ابتدا نیاز های اصلی خود و مواردی که باعث بروز مشکل شد را پیدا کنید، اگر با ارتقا نرم افزار فعلی نیازهای شما بر طرف می شود حتما این کار را انجام دهید و گرنه چاره دیگری نیست جز اینکه نرم افزار خود را عوض کنید و این بدین معناست که شما گام های اولیه انتخاب نرم افزار را درست برنداشته اید مسئله که قبلتر هم به آن اشاره شد. پس صرف کردن وقت در انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی نکته ای بسیار مهم بشمار می رود.

نرم افزار حسابداری شرکتی

آنچه باید در مورد شغل خود بدانید :

اولین قدم که قبل از تصمیم گیری در مورد خرید نرم افزار حسابداری شرکتی باید بردارید این است که مطمئن شوید که تا حدودی سواد مالی دارید. یکی از اشتباهاتی که صاحبین کسب و کار ها زمانی که می خواهند خرید نرم افزار حسابداری شرکتی انجام دهند این است که در این باور هستند که آنها لازم نیست به دانش حسابداری و امور مالی آشنایی داشته باشند و خود نرم افزار تمامی کارهای آنها را انجام می دهد.

لیندا پینسان، نویسنده کتاب های حسابداری و امور مالی در این باره می گوید:" برای موفقیت در حسابداری شرکتی ، ابتدا باید نحوه حسابداری شرکت را درک کرد سپس آنرا در نرم افزار حسابداری شرکتی پیاده سازی کرد. "

روش های مختلفی وجود دارد که یک کارآفرین یا مدیر اجرایی مشاغل کوچک می توانند در درک اطلاعاتی که کسب و کار خود نیاز دارد از آن استفاده کند.

این روش ها به این منظور است که مدیران یا حسابداران بتواند تصمیم گیری بهتری در مورد خرید نرم افزار حسابداری شرکتی و گزارشهایی که برای تولید آنها لازم است، داشته باشند.

از نمونه کارهایی که می توانید انجام دهید این است که :

  • کتاب های مرتبط با کسب و کار و حسابداری بخوانید.
  • می توانید در کلاس های مدیریت مالی شرکت کنید.
  • می توانید در اینترنت تحقیق کنید.

جمله معروفی وجود دارد که می گوید: "اگر اشتباه متوجه شوید، اشتباه عمل خواهید کرد و شما نمی توانید از هیچ نرم افزار حسابداری شرکتی استفاده کنید مگر اینکه درکی از کاری که انجام می دهید نداشته باشید.

یکی دیگر از موارد مهم، نوع شغلی است که شما فعالیت می کنید. معمولا نرم افزار های حسابداری شرکتی دارای کدینگ های ویژه و چندین بخش مختلف برای حسابداری مشاغل هستند و همچنین ماژول های تخصصی یا بسته های الحاقی وجود دارد که ار آنها برای محاسبات تخصصی استفاده می شود. به عنوان مثال اگر تولید کننده هستید ، ممکن است نیاز به داشتن درک درستی از موجودی انبار و نحوه کار با قطعات و نیروی کار داشته باشید. اگر شما خرده فروش هستید ، ممکن است نیاز داشته باشید که از طریق یک گزارش جامع فروش ، از موجودی خود آگاهی داشته باشید و حتی کالاهای مرجوعی را نیز محاسبه کنید. شرکتهای بیمه برای صدور صورتحساب به برنامه های تخصصی احتیاج دارند ، گرچه بسیاری از آنها ممکن است این عملکرد را به صورت دستی و یا بوسیله تخمین کارشناس محاسبه کنند.

نرم افزار حسابداری شرکتی

نرم افزار حسابداری شرکتی :

با توجه به مواردی که گفته انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی گرچه کار دشواری به نظر می رسد اما با انتخابی درست می تواند کسب و کار شما را در بحث مالی دگرگون کند. با انتخاب نرم افزار حسابداری شرکتی درست می توانید چشم انداز کاری خود را درست تعیین کنید و از موارد مالیات و دارایی اطمینان خاطر داشته باشید و تمام نیروی خود را بر روی پیشرفت شغل و نهایتا دریافت سود بیشتر متمرکز کنید. 

شما میتوانید نظرات خود را در خصوص نرم افزار حسابدرای شرکتی و موارد مرتبط با حسابداری با ما در میان بگذارید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص امکانات نرم افزارهای حسابداری و مدیریت تخصصی مجموعه کاوش فردا، می توانید با کارشناسان خبره ما در تماس باشید.

جهت مشاهده امکانات و دموی رایگان نرم افزار حسابداری کاوش ، درخواست خود را از طریق لینک زیر ثبت نمایید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

choosing-accounting-software

the-best-enterprise-accounting-software

نظرات

0 نظر ارسال نظر