انواع شرکت های سهامی

انواع شرکت های سهامی

انواع شرکت های سهامی از جمله شرکت های معرفی شده در ماده 20 قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران هستند. تفاوت این نوع شرکت ها با شرکت های غیر سهامی در این است که سرمایه این شرکت ها به صورت سهام در بین صاحبان آن ها تقسیم می شود. شناخت این شرکت ها، چگونگی فعالیت آن ها، تفاوت انواع شرکت های سهامی با یکدیگر و ارائه راهکار جهت مدیریت آنها هدف این نوشتار از مجموعه مقالات شرکت نرم افزار حسابداری کاوش است.

مجموعه نرم افزاری کاوش با نوآوری در تولید نرم افزارهای حسابداری اقدام به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی تخصصی نموده است. این بدان معنا است که این نرم افزارها تک بعدی نبوده و تنها به محاسبات و گزارش گیری ها نمی پردازد، بلکه علاوه بر این امور به حل مشکلات مدیریتی مجموعه شما خواهد پرداخت. قدم هایی که در این نرم افزارها در جهت حل مشکلات انواع شرکت های سهامی برداشته شده است، در ادامه مقاله شرح داده خواهد شد. در پایان در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره جهت خرید نرم افزار با کارشناسان مجموعه کاوش در ارتباط باشید.

مقدمه

شرکت های سهامی در زمره شرکت های بازرگانی قرار می گیرند این در حالتی است که حتی اگر فعالیت بازرگانی نداشته باشند براساس قانون و توافق نظر جامعه حقوقی، این شرکت ها ماهیت بازرگانی دارند. بازرگانی بودن شرکت های سهامی در لایحه اصلاح قانون تجارت با هدف گسترش فعالیت و تاسیس بیشتر این نوع از شرکت ها تعیین گردید.

معرفی انواع شرکت های سهامی

مدیریت شرکت های سهامی | نرم افزار های مدیریتی و حسابداری

در یک دسته بندی شرکت ها با ماهیت و فعالیت های مختلف تقسیم می شوند که یکی از انواع آن ها شرکت های سهامی است. در دسته بندی جزئی تر شرکت های سهامی به دو دسته شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص تقسیم می شوند. تفاوت این دو، در نحوه تقسیم و مالکیت سهام آن ها است.

شرکت سهامی عام

یکی از انواع شرکت های سهامی ، شرکت های سهامی عام (Public company) هستند. نام گذاری این نوع از شرکت ها وام گرفته از نوع تقسیم بندی سهام آن ها است. دقت داشته باشید که برای شکل گیری این شرکت ها الزاما نیاز به یک هیئت موسس است. هیئت موسس و یا به عبارتی، مسئولین این شرکت ها بخشی از سرمایه شرکت را از طریق فروش به عموم تامین می کنند. بسته به تعداد خریداران سهام از شرکت های سهامی عام تعداد سهام شرکت مشخص می شود و این تعداد عموما بسیار بیشتر از شرکت های دیگر است. تعدد شرکا باعث جمع آوری سرمایه های اندک و تبدیل آن ها به سرمایه ای بزرگ برای انجام فعالیت های گسترده است.

شرکت سهامی خاص

نوع دیگری از انواع شرکت های سهامی، شرکت هایی تحت عنوان شرکت های سهامی خاص (Privately held company) هستند. تامین سرمایه این شرکت ها به این صورت است که در ابتدا کل سرمایه توسط موسسین تامین می گردد و در ادامه بخشی از این سرمایه به صورت سپرده در حسابی تحت عنوان "شرکت در شرف تاسیس" نزد بانک قرار می گیرد. دقت داشته باشید که مدیریت شرکت سهامی خاص را نمی توان از بین افرادی که خارج از دایره سرمایه گذاران هستند انتخاب نمود. برخی شرکت های سهامی خاص را با شرکت های با فعالیت محدود اشتباه می گیرند. این اشتباه به دلیل شباهت ساختاری این دو نوع شرکت است. اما باید دانست که این دو متفاوت از یکدیگر هستند.

راهکار مدیریت شرکت های سهامی

راهبردهای شرکت های سهامی | نرم افزار حسابداری شرکت سهامی

یکی از وجوه اشتراک انواع شرکت های سهامی الزام وجود مدیریت است. مدیریت این شرکت ها مانند مدیریت دیگر مجموعه های فعال دارای چالش های مخصوص به خود است. مدیران برتر با استفاده از راهکارهای نوین و همچنین با استفاده از ابزارهای جدید و قدرتمند برای حل مشکلات و چالش های خود قدم بر می دارند. شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص در هسته مرکزی، از اعضای هیئت مدیره و یک نفر تحت عنوان رییس هیئت مدیره تشکیل شده است. بهتر است ابزارهایی که برای مدیریت این نوع از شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد مناسب حل چالش های تمامی اعضا هیئت مدیره باشد و شرکت شما را به سمت نیل به اهداف خود هدایت کند.

ابزارهای کاربردی

نرم افزار حسابداری مدیریتی | ابزار های مدیریتی و حسابداری

استفاده از نرم افزارها برای حل مشکلات، ما را به سمت استفاده از ابزاری کاربردی و دردسترس سوق می دهد. نرم افزار سهام کاوش فردا خدماتی ارائه می کند که در دو دسته قابل جایگذاری است. دسته اول خدمات حسابداری و دسته دوم خدمات مدیریتی است.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار سهام کاوش

خدمات حسابداری نرم افزار سهام

خدمات حسابداری نرم افزار سهام کاوش شامل امکان تعریف دوره مالی، امکان محاسبه سود سهام سالانه به صورت خودکار، امکان محاسبه امتیاز اعضا، امکان تهیه گزارش های متنوع از گردش سهام ها در طول دوره های مالی مختلف و بسیاری امکانات دیگر است.

امکانات مدیریتی نرم افزار سهام

امکانات مدیریتی این نرم افزار شامل قابلیت اتصال به پروتال سهام دارانی که توسط نرم افزار ساخته می شود و بررسی سهام ها توسط شخص سهامدار، امکان مسدود نمودن یک عضو و جلوگیری از تعلق سود به آن سهم، امکان تعریف سهامداران، امکان اتصال به ماژول SMS جهت اطلاع رسانی های مختلف به اعضای هیئت مدیره و یا سهامدارن و امکانات دیگری که در مقاله نرم افزار سهام به تمامی آن ها اشاره شده است.

سخن آخر

شناخت انواع شرکت های سهامی و آشنایی با ارکان آن ها شما را در تشخیص بهتر جهت سرمایه گذاری آشنا می کند. ما در این مقاله از مجموعه مقالات کاوش فردا به معرفی و برسی شرکت های سهامی پرداخیتیم و در انتها به معرفی ابزاری قدرتمند جهت مدیریت و حسابداری این شرکت ها پرداخته شد. شما می توانید با استفاده از این ابزار امور خود را با دقت و سرعت بیشتری انجام دهید و بر مشکلات خود فائق آیید. برای آشنایی بیشتر با امکانات این نرم افزار و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه کاوش در تماس باشید.

نظرات

0 نظر ارسال نظر