لزوم بیمه اجباری به منظور بالا بردن کیفیت ساختمان ها در کشور

لزوم بیمه اجباری به منظور بالا بردن کیفیت ساختمان ها در کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: مناطق زلزله خیز شهر تبریز، ارتباط مستقیمی در آسیب پذیری با مناطق حاشیه نشینی دارد و شدت و ضعف توسعه مناطق حاشیه نشینی وابسته به شیوه مدیریت شهری است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی، پیروز حناچی در کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز با اشاره به اینکه حاشیه نشینی نرم افزار حسابداری پیمانکاری با افزایش بی رویه قیمت زمین ارتباط مستقیمی دارد، افزود: مناطق زلزله خیز شهر تبریز، ارتباط مستقیمی در آسیب پذیری با مناطق حاشیه نشینی دارد و شدت و ضعف توسعه مناطق حاشیه نشینی وابسته به شیوه مدیریت شهری است.

وی به وضعیت ناپایداری در مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: طبق مطالعات صورت گرفته بر وضعیت مالی شهرداری ها، ۷۹ درصد بودجه شهرداری کلان شهرهای کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ساخت و سازها تعلق می‌گیرد؛ با این منظور که ما شهر را برای اداره کردن شهرمان می فروشیم. این پیام روشنی است تا بگوییم ما نیازمند تغییر و فضای کیفی در شهرها هستیم. وی در اصل قرار دادن پایداری معماری بومی در مقابل زلزله و مطالعات هوشمند را برای رفع معضل مناطق روستا نشین و حاشیه نشین مؤثر دانست. حناچی وجود دستگاه های هوشمند در مناطق بحرانی زلزله خیز را از واجبات امداد و نجات یک کشور اذعان داشت و تأکید کرد: وجود دستگاه های هوشمند پیمانکاری که همواره آماده مناطق بحرانی زلزله خیز در کشور باشد، یک موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه لایحه ای تحت عنوان امداد و نجات و مدیریت بحران در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی مطرح است.

مطالعه بیشتر: نرم افزار حسابداری پیمانکاری و ساختمانی کاوش

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه داشتن بیمه اجباری یکی از روش های بالا بردن کیفیت ساختمان ها در دنیا است، اظهار داشت: بعد از تجربه تلخ زلزله استانبول در ترکیه و حادثه پلاسکو در ایران نرم افزار حسابداری پیمانکاری، پیشنهاد شد تا ساختمان های مسکونی و پر تراکم مشمول بیمه اجباری شوند. دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تصریح اینکه ما با پدیده شرایط عدم زیست پذیری در شهرها مواجه هستیم، تأکید کرد: پاسخگویی به شفافیت و یافتن پاسخ علمی مناسب برای اداره امور شهری دو اصل کنترل کننده در نظام مدیریتی شهری هستند.

حناچی به مناسبت ۱۱۱ سال صدور پیمان مشروطه اشاره کرد و گفت: شهر تبریز منشأ صدور پیمان مشروطه بوده که همواره تلاش های زیادی در این خصوص صورت گرفته است. وی افزود: زلزله در طول تاریخ در کشور ایران و کشورهای همجوار مخصوصاً آذربایجان یک واقعیت انکارناپذیر است و شهر تبریز در طول قرن هفتم که به جهان شهر معروف بوده است، یک منطقه زلزله خیز بوده و آثاری که در گذشته شاهد آن بودیم، در حال حاضر یافت نمی‌شود؛ در این راستا تخریب های انسانی نقش بسیار کم رنگی داشته اند که شاید یکی از دلایل اصلی آن تجربه زلزله های سنگین در تبریز بوده است، حتی دیگر از آثاری چون ربع رشیدی و آرک علیشاه که روزی در طول تاریخ می درخشیدند، چیزی نمانده است.

وی تصریح کرد: واقعیت های زلزله را که همیشه همراه ما است را باید قبول کرد و هر تصمیمی که گرفته می‌شود، در مقیاس های خرد و کلان باید نقش مؤثری ایفا کند. حناچی به زلزله ای که در سال ۱۹۹۹ در استانبول رخ داد، اشاره کرد و گفت: آمارهای رسمی ۲۳ هزار نفر و آمارهای غیررسمی بالای ۳۰ هزار نفر کشته را نشان می داد. این تجربه بزرگی بود چرا که شواهد حاکی از داشتن برنامه مقاوم سازی دولت ترکیه را نشان می داد. وی اظهار داشت: همچنین نرم افزارهای حسابداری در سال ۱۳۸۲ زلزله بم از بدترین نوع سناریو ممکن بود چرا که نقطه ای بسیار دور دست از مرکز، در روز تعطیل در ساعتی که مردم در منزل سکونت داشتند، زلزله ای بسیار سطحی و گسلی در زیر مرکز شهر فعال شده بود که آمار و تلفات زیادی را شاه بودیم. در زلزله بم اصلی ترین کار پشت کاری مردم غیرمتخصص بود که با نیت خیر به منطقه حادثه آمده بودند.

حناچی با اشاره به اینکه بزرگ ترین مشکل در شرایط بحرانی، تصمیم گیری آنی و بسیج کردن امکانات آموزش دیده برای ورود به منطقه وارسته است، گفت: منطقه ‌ای که حادثه و بلای طبیعی را تجربه می‌کند از شرایط عادی برخوردار نیستند؛ ما احتیاج به نیروهای آموزش دیده‌ای داریم که در ساعات اولیه نیازی به آب و غذا نداشته باشد، آگاه به کمک های مردمی و امداد و نجات باشد و شبه نظامی عمل کنند. این مقام مسئول در پایان گفت: نکات قابل توجه شهر و کلان شهرهایی که در معرض مناطق زلزله خیز هستند، خواب آوری شهری و زلزله است. برای این کار در حوزه های مختلف سناریو تعریف می‌کنیم. حادثه از سناریوهای مهمی است که هر شهر باید از نرم افزارهای حسابداری بهره مند شود. ضمن شناسایی دقیق تر گسل ها، ضوابط مورد نیاز از جمله امکانات حیاتی را در شهرهای تهران، کرج، تبریز، کرمان، اصفهان و مشهد را بررسی کرده‌ایم.

این مطلب توسط دپارتمان پیمانکاری مجموعه نرم افزارهای حسابداری کاوش تهیه شده است، در پایان امیدواریم که مفید واقع شده باشد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر