ثبت صورت وضعیت نرم افزار حسابداری پیمانکاری

ثبت صورت وضعیت نرم افزار حسابداری پیمانکاری

صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

همانطور که در مطالب قبلی به حسابداری پیمانکاری ساختمان و روش های حسابداری پیمانکاری به آن اشاره شد، حسابداری پیمانکاری از جمله حسابداری های تکنیکال و متفاوت با حسابداری ساده است. در این مطلب می خواهیم به بررسی صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری بپردازیم و در ادامه با ارائه مثالی به روش ثبت سند صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری اشاره کنیم.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

در برخی از شرکت های ساختمانی و پیمانکاری برخلاف سایر شرکت های تولیدی مبلغ قرارداد در پایان کار به پیمانکار پرداخت نمی شود و به این صورت است که معمولا مسئولان نظارتی مانند مهندسان ناظر در فواصل زمانی معینی با کمک نماینده پیمانکار بر اساس پیشرفت واقعی پروژه و کارهای انجام شده، صورت وضعیت تمام کارهایی که پیمانکار از شروع کار تا تاریخ درج شده در صورت وضعیت انجام داده و همچنین وضعیت مواد و مصالح در حال استفاده را تعیین و پس از تایید براساس نرخهای پیمان و قرارداد تسلیم کارفرما می کند.

کارفرما پس از بررسی صورت وضعیت و با توجه به قرارداد، مبلغ قابل پرداخت به پیمانکار را با تنظیم سندی با صدور چک یا به صورت نقدی از حساب مستقیم شرکت به پیمانکار پرداخت می کند.

صورت وضعیت پیمانکاری چیست ؟

صورت وضعیت گزارشی است که وضعیت پروژه و مجموعه خدمات فنی مهندسی، خرید مواد و مصالح ، حمل مواد و مصالح، هزینه ساخت و نصب و ... ، که در بازه های زمانی مشخص، پیمانکار، وضعیت کارهای انجام شده از شروع کار تا آن تاریخ طبق نقشه های اجرایی، دستورکارها و صورت جلسه کارهای انجام شده و مقدار مصالح و تجهیزات پای کار را تعیین می کند و براساس فهرست بهای منضم به پیمان، مبلغ صورت وضعیت را محاسبه کرده و آن را در بازه های زمانی مشخص شده در قرارداد پیمانکاری تسلیم مهندس ناظر پروژه می نماید.

انواع صورت وضعیت پیمانکاری :

بطور کلی و با توجه به نوع قرارداد پیمانکاری ، دو نوع صورت وضعیت پیمانکاری وجود دارد.

 • صورت وضعیت پیمانکاری موقت
 • صورت وضعیت پیمانکاری دائم
ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری

صورت وضعیت پیمانکاری موقت :

صورت وضعیت پیمانکاری موقت مدرکی است که توسط پیمانکار به طور ادواری و در بازه های زمانی مشخص در ضمن کار تنظیم شده و طی آن پول‌های مورد مطالبه عمومی براساس مجموع کارها، مصالح پای کار و هزینه تجهیزات کارگاه درخواست می شود.

صورت وضعیت پیمانکاری دائم :

گزارشی است که بعد از اتمام پروژه با دقت و همراه با مستندات لازم و بر مبنای اسناد و مدارک پیمان تهیه می شود و این صورت وضعیت ملاک اصلی تسویه حساب با پیمانکار قرار می‌گیرد.

ثبت سند صورت وضعیت پیمانکاری:

ثبت سند صورت وضعیت پیمانکاری ، قراردادهایی را در بر می گیرد که با شرکت در مناقصه ها با سازمانها و ارگانهای مختلف بسته می شود.

قراردادهایی مانند قرارداد راه سازی، قرارداد ساخت و ساز پروژه های مسکونی سازمانی ، قرارداد ساخت سد، تونل و ...

ویژگی اصلی این قرارداد ها به این صورت است که پروژه بسیار گسترده و زمان بر است و مبالغ آن بالا می باشد و نیازمند این است که در فواصل زمانی مختلف کلیه هزینه ها و سود و زیان پروژه بررسی شود.

ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری

حال فرض کنید مدیر یا کارفرما بعد از سال مالی از حسابدار می خواهد تا ثبت اسناد حسابداری ، تحریر دفاتر قانونی و ارسال اظهارنامه مالیاتی را انجام دهد. اولین کاری که حسابداران باید انجام دهند. این است که مدارک مورد نیاز را تحویل بگیرند و یک برنامه ریزی دقیق جهت انجام کار داشته باشند تا بتوانند صورت وضعیت ها را به موقع آماده و کلیه امور حسابداری شرکت را انجام دهند.

جهت انجام امور حسابداری و صدور صورت وضعیت ها حسابداران نیازمند مدارک زیر هستند:

 • تمامی قراردادهای جاری (پروژه های به اتمام نرسیده شرکت یا پیمانکار )
 • تمامی صورت وضعیت هایی که قبلا تایید شده اند
 • اظهارنامه ها و مدارک ارزش افزوده
 • گزارشات فصلی ارسال شده
 • رسید های پرداختی مالیات
 • گزارش های مفاصا حساب بیمه پیمانکاران
 • فاکتورهای خرید و هزینه پروژه
 • لیست پرداختی های حقوق و دستمزد کارگران و پیمانکاران

مرحله اول در ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

اولین مرحله جهت ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری بر اساس اطلاعاتی که از هر یک از صورت وضعیت های قبلی استخراج می شود، می توان موارد زیر را استخراج کرد و درآمد های شرکت پیمانکاری را محاسبه نمود.

 • بدهکاران در پروژه
 • میزان مالیات پرداخت شده
 • حق بیمه پرداخت شده
 • ارزش افزوده
 • درآمد حاصل از خدمات ارائه شده

مرحله دوم در ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

در مرحله دوم باید میزان حقوق و دستمزد مستقیم و غیر مستقیم را شناسایی و ثبت کرد. برای ثبت حقوق و دستمزد شما باید اطلاعات زیر را در اختیار داشته باشید و آنها را در نرم افزار حسابداری پیمانکاری ثبت نمایید.

 • هزینه حقوق و دستمزد در پروژه
 • مبلغ پرداختی جهت بیمه
 • مالیات پرداختی در حقوق و دستمزد
 • حساب پرداختنی کارکنان و کارگرها

مرحله سوم در ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

در مرحله سوم باید با توجه به نوع پروژه ساختمانی ،  فاکتور های مربوط به مواد و مصالح مصرفی را شناسایی و ثبت شود .

به طور مثال در قرارداد راه سازی ، خرید آسفالت ، قیر ، شن و ماسه جز مواد مصرفی اصلی هستند .سوخت و کرایه ماشین آلات ،کرایه حمل مواد و مصالح ، خرید ابزارآلات (بیل و کلنگ و…) بیمه کارگاه ساختمانی و امثالهم جز هزینه های سربار شناسایی می شوند و سایر هزینه های عمومی نیز براساس فاکتور های موجود ثبت می شوند.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

مرحله چهارم در ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

در مرحله چهارم بر اساس صورت حساب های دریافتی بانک، از تمامی حساب های فعال مبالغ دریافتی حاصل از پیمان ، واریز و برداشت شرکا و پرداخت های حقوق را باید بررسی و در نرم افزار حسابداری پیمانکاری ثبت شوند. تمامی فیش های پرداختی به بیمه و مالیات را می توانید در این بخش پیگیری نمایید.

مرحله پنجم در ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

در مرحله پنجم تمامی حساب های خرید و فروش پروژه را همراه با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارشات فصلی مطابقت دهید و آنها را بررسی نمایید.

در این مرحله نباید هیچگونه مغایرتی بین صورت حساب ها موجود باشد.

نکته :

مبلغ پرداخت شده جهت حق بیمه باید با مبلغ مفاصا حساب بیمه پیمانکاران مطابقت داشته باشد.

نکته 2 :

اگر تراز آزمایشی سال قبل را در اختیار نداشته باشید می توانید از اظهارنامه عملکرد سال قبل در سند افتتاحیه سال مورد رسیدگی، استفاده نمایید.

ثبت صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری

صدور صورت وضعیت در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

بعد از کنترل حساب های بانکی و ارزش افزوده و بدهکاران تراز آزمایشی را نهایی کنید و گزارش خروجی را بگیرید سپس حسابهای موقت شرکت را ببندید و گزارش سود و زیان سال جاری را بگیرید و بعد از بررسی و تطابق اطلاعات و گزارشات و اطمینان کامل، اقدام به ارسال اظهارنامه و بعد تحریر دفاتر مالیاتی نمایید.

جهت مشاهده امکانات و ویژگی های نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش کلیک کنید.

شما می توانید نظرات خودتان را در مورد ثبت صورت وضعیت حسابداری پیمانکاری و موارد مرتبط با ساخت و ساز و پیمانکاری را با ما در میان بگذارید. در پایان امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی مجموعه کاوش فردا با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

sss.gov

books.google.com/books

ucl.ac.uk/students/status/your-student-status/statement

نظرات

0 نظر ارسال نظر