حسابداری ساخت و ساز

حسابداری ساخت و ساز

مقدمه:

ساخت و ساز واژه‌ای که بشر از ابتدای خلقت خود با آن همراه بوده است. همواره انسان‌ها به دنبال رفع نیازها و خواسته‌های خود هستند و بعد از غذا و پوشاک، مسکن یکی از اصلی ترین نیازهای انسان بوده است از این رو ساخت و ساز در زندگی انسان‌ها نقش مهمی ایفا می کند، بناها و ساختمان‌های ساخته شده در طول تاریخ همواره به عنوان منابعی برای تاریخ‌ دانان به شمار می رود و با استناد به سبک معماری و نحوه ساخت ساز می‌شود به تاریخ گذشتگان پی برد.

حتی انسان‌های نخستین، با نقاشی‌هایی که در غارها برجای گذاشته‌اند نیز به مسئله ساخت و ساز و تغذیه کاملا اشاره کرده‌اند. از این رو باید بیش از پیش به اهمیت ساخت و ساز و مسائل مربوط به آن بپردازیم.

نرم افزار حسابداری ساخت و ساز

ساخت و ساز چیست؟

ساخت و ساز کلمه‌ای ترکیبی در زبان فارسی است به معنی سازندگی، آبادانی، عمران و در زبان انگلیسی construction نامیده می‌شود. ساخت و ساز شامل مراحل و شاخه‌های فروانی است اما در کل به هر گونه فعالیت‌های مرتبط با ساختمان و فعالیت‌های مرتبط با آن مثل انواع سازه‌ها مانند سد، جاده و پل و عملیات هایی شامل لایروبی، درجه بندی زمین، حفاری و پاکسازی می‌شود.
ساخت و ساز مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی در رشته معماری و عمران است که برای آماده کردن یک ساختمان یا تاسیسات زیربنایی کاربرد دارد.

انواع ساخت و ساز

ساخت ساز وابسته به عملیات و ابزارهای مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می‌شود، از مهمترین انواع ساخت ساز می‌شود به ابنیه سازی، ساخت و سازهای سنگین و سازه‌های صنعتی اشاره کرد. در بسیاری از مواقع در ساخت ساز گاهی نیاز به تلفیق نوع و سبک‌های مختلف ساخت و ساز که دارای پیچیدگی‌های فروانی است که البته با استفاده از ابزار مدل سازی ساختمان  یا همان BIM قابل رفع است.

ساخت و ساز مسکن

نرم افزار حسابداری ساخت و ساز مسکن از مهمترین کاربرد‌های ساخت و ساز است و بیشترین تقاضا در بازار مربوط به این نوع ساخت و ساز است اما دارای شرایط و قوانین خاص خود است که برخی آنها مانند تراکم ساختمان در سال‌های مختلف و شرایط مختلف، کاملا متفاوت است و هر چند سال دچار تغییر می‌شود.

دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

تاثیر ساخت و ساز مسکن در اقتصاد کشور

با توجه به رشد جمعیت و افزایش شهرنشینی، ساخت و ساز مسکن هر روزه در حال پیشرفت است و پیمانکاران و معماران با جذب سرمایه در این بخش و اشتغال زایی سهم بسازی در گردش چرخ اقتصاد کشور ایفا می‌کند. سرمایه گذاران در ساخت و ساز معمولا به دو گروه تقسیم می‌شوند:

  • افراد شخصی و خانواده‌ها
  • شرکت‌های ساختمان انبوه سازان

در شهرهای مختلف ایران، بسته به موقعیت شهر و جمعیت و هزینه هر متر زمین، نوع سرمایه گذار در بخش ساخت و ساز نیز متفاوت است. مثلا در شهرهای پرجمعیت مانند تهران، مشهد و اصفهان بیشتر ساخت ساز توسط شرکت‌های انبوه سازان صورت می‌گیرد، زیرا افراد شخصی به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، ریسک سرمایه گذاری در این زمینه را نمی‌پذیرند.

موانع ساخت و ساز

مهمترین و اصلی ترین مانع برای پیمانکاران و شرکت‌های انبوه‌سازان دریافت مجوز ساخت و ساز برای زمین و مکان مورد نظر است. در شهرهای بزرگ مانند تهران روند دریافت مجوز ساخت و ساز گاها به 300 روز می‌رسد و این امر موجب نارضایتی بسیاری از فعالان در حوزه ساخت و ساز شده است.

از دیگر موارد مانع ساخت و ساز بحث مالیات در واحدهای نوساز است، باتوجه به جزئیات قوانین جدید مالیات بر مسکن، هر ساختمان نوساز در 3 سال اول ساخت مشمول مالیات می گردد که با توجه به فرمول جدید مالیات بر مسکن، مبلغ مالیات جدید رقمی در حدود 2.4 درصد کل قیمت روز یک آپارتمان است که پیمانکاران و شرکت‌های انبوه‌سازان باید در همان سال و سال‌های آینده پس از اولین فروش نوسازها، با عنوان مالیات بر درآمد بپردازند.

از موانع مهم دیگر در ساخت و ساز  ، قیمت زمین و افزایش قیمت‌های ناگهانی آن است. با توجه به رشد تورم و افزایش قیمت‌ها طبیعتا قیمت زمین نیز افزایش پیدا می‌کند و فراهم نمودن سرمایه لازم جهت خرید زمین به یکی از دغدغه‌های اصلی پیمانکاران، معماران و شرکت‌های انبوه‌سازان در زمینه ساخت و ساز تبدیل شده است.

مطالعه بیشتر: نرم افزار حسابداری ساخت و سازی یا پیمانکاری کاوش

نرم افزار حسابداری ساخت و ساز

حسابداری ساخت و ساز:

نرم افزار حسابداری ساخت و ساز امری اجتناب ناپذیر است زیرا، تمامی کسب و کارها چه به صورت شخصی و چه شرکتی و سازمانی با موارد مالی در ارتباط هستند و از مهمترین مسائل در هر کسب و کار میزان سود و زیان است که تعیین می‌کند که این کسب و کار آیا توجه اقتصادی دارد یا خیر. امروزه هر شرکت یا شخص دارای حسابدار و یک برنامه حسابداری ساخت و ساز  است. زیرا مدیریت پروژه‌ها و گزارش‌های گردش مالی و کارکردی کارگران، پیمانکاران، فروشندگان مصالح و ... به تفکیک هر پروژه به امری الزامی تبدیل شده است.

گاها استفاده از نرم افزارهای ساخت ساز پیچیده با کاربری دشوار و عدم بروزرسانی های مداوم، کار را برای حسابدارن، پیمانکاران و شرکت‌های انبوه‌سازان بسیار ساخت و پیچیده می‌کند. اما نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش با مدیریت نامحدود پروژه ها به صورت تفکیک شده و ثبت قرارداد و عملکرد کارفرمایان، پیمانکاران، کارگران و ... انجام کلیه امور حسابداری را برای حسابداران و شرکت‌های انبوه‌سازان به آسانی و فقط با چند کلیک فراهم نموده است.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار حسابداری ساخت و ساز کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

جمع بندی:

ساخت و ساز و موارد مربوط به آن و همچنین افزایش جمعیت و رشد شهرها به یکی از مهمترین مسائل در زندگی انسان‌ها تبدیل شده است و این یک فرصت برای پیمانکاران، معماران و شرکت‌های انبوه‌سازان است که بتواند در این زمینه رشد کنند و به کسب درآمد بپردازند. جدا از موانعی که پیمانکاران و شرکت‌های انبوه سازان با آن سر کار دارند، مدیریت پروژه ها و پیمانکاران و موارد مربوط به حسابداری ساخت و ساز  مجموعه نرم افزاری کاوش و مواردی از قبیل سود و زیان پروژه‌ها است.

برنامه حسابداری ساخت و ساز یا همان حسابداری ساخت و ساز به راحتی بسیاری از موانع پیمانکاران و شرکت‌های انبوه‌سازان را حل کرده. با استفاده از نرم افزار حسابداری ساخت و ساز  دیگر نیاز نیست پیمانکاران نگران مدیریت حساب‌ها و موارد مربوط به حسابداری باشند.

 دانلود فایل صوتی حسابداری ساخت و ساز

نظرات

0 نظر ارسال نظر