مرگ روزانه 4 نفر بر اثر حوادث کاری در ایران

مرگ روزانه 4 نفر بر اثر حوادث کاری در ایران

محمد اصابتی مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در کشور ایران روزانه حداقل 4 نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند. وی در همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در کارگاه های ساختمانی در محمود آباد اظهار کرد: تمامی دستگاه ها باید برای کاهش خسارت های وارده تلاش کنند چرا که این خسارت پیمانکاری می تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد. محمد اصابتی با اشاره به آمار کشته شدگان ناشی از حوادث پیمانکاری در جهان گفت: حدود 2 میلیون و 350 هزار نفر در سال بر اثر حوادث ناشی از کار فوت می کنند و در هر 15 ثانیه یک حادثه ناشی از کار را در جهان داریم.

مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در کشور ایران روزانه حداقل 4 نفر بر اثر حوادث ناشی از کار پیمانکاری جان خود را از دست می دهند. سازمان تامین اجتماعی در سال 93 مبلغ 500 میلیارد تومان خسارت برای تامین هزینه های ناشی از حوادث کار پیمانکاری پرداخت کرده است.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

وی افزود: قسمت قابل توجهی از این خسارت ها که بیش از 60 درصد است مرتبط به کار در ساختمان است که نیاز به بررسی جدی دارد. اصابتی با بیان اینکه 50 درصد از اتفاقاتی که رخ می دهد مربوط به عدم نظارت است، خاطر نشان کرد: پیمانکاران و کارفرمایان مسئولیت های زیادی در تامین امنیت محیط کار دارند که اگر این امر صورت نگیرد مجازات قانونی پیمانکاری دارد. شرایط ایمن محیط کار و آموزش صحیح از اقداماتی است که کارفرمایان باید برای کارگران خود تامین کنند. وی در پایان خاطر نشان کرد: ضعف فرهنگ ایمنی در بین کارگران پیمانکاران و کارفرمایان در کارگاه های ساختمانی، کمبود کارگران ماهر و متصدیان دارای صلاحیت و نبود آموزش های تخصصی و فقدان تخصص در ساختمان سازی از معایب موجود در فعالیت های ساختمانی است که باید برای رفع آن تلاش شود.

طبق بررسی های صورت گرفته توسط دپارتمان پیمانکاری مجموعه نرم افزارهای حسابداری کاوش، به صورت میانگین سالانه بالغ بر 4 درصد میزان مرگ بر اثر کار در ایران افزایش دارد، که حدود 95 درصد از این میزان به مردان و بایقی به زنان تعلق دارد. در میان استان های کشور هم، به ترتیب استان تهران، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی بیشرین سهم و استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال بختیاری کمترین سهم از این میزان را برخوردارند.

نظرات

0 نظر ارسال نظر