مفاصا حساب بیمه برای پیمانکاران

مفاصا حساب بیمه برای پیمانکاران

مفاصا حساب بیمه چیست؟

اگر بخواهیم نقاطی که در آن‌ها، حوزه‌های نرم افزار حسابداری پیمانکاری و نرم افزار حسابداری بیمه به هم مرتبط می‌شوند را نام ببریم قطعا مفاصا حساب بیمه پیمانکاران، یکی از آن‌ها است. به عنوان یک پیمانکار، ممکن است در هنگام تسویه قرارداد پیمانکاری رسید تسویه حسابی با عنوان مفاصا حساب بیمه از شما خواسته شود و کارفرما مبلغی از قرارداد را نزد خود نگه دارد تا تسویه مفاصا حساب بیمه را ارائه نمایید. اما مفاصا حساب بیمه چیست و چه اهمیتی دارد؟ برای آشنایی بیشتر با این موضوع با کاوش همراه باشید.

گزارش ترازنامه در نرم افزار حسابداری
بنا بر ماده 38 قانون تامین اجتماعی، پیمانکاران با قبول قرارداد انجام پروژه، موظف هستند کارکنان خود را نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه کنند. همچنین در صورتی که بخشی از پروژه را به نرم افزار حسابداری پیمانکاران جزء واگذار کرده‌اند، می‌بایست آن‌ها را موظف به انجام امور بیمه کارکنانشان نمایند.

پیمانکاران موظف هستند تا پس از اجرای قرارداد و جهت تسویه حساب نهایی با کارفرما هیچ گونه بدهی به سازمان تامین اجتماعی بابت حق نرم افزار حسابداری بیمه کارکنان پروژه مورد قرارداد خود نداشته باشند. بنابراین کارفرما می‌بایست مبلغی معادل 5 درصد قرارداد پیمانکار را نزد خود نگه دارد تا تسویه حساب کاملنرم افزار حسابداری پیمانکار با سازمان تامین اجتماعی انجام شده و مفاصا حساب بیمه را دریافت کند.

در اینجا، نکته قابل توجه این است که فرقی نمی‌کند پیمانکار، خود نرم افزار حسابداری اقدام به اجرای پروژه کند یا اینکه کارکنانی برای اجرا داشته باشد، در هر صورت باید به ازای تمام کارکنان کارگاه، مبلغ ماهیانه بیمه محاسبه و پرداخت شود و در انتهای قرارداد مفاصا حساب بیمه دریافت شود.

مبلغ قابل پرداخت به تامین اجتماعی برای دریافت مفاصا حساب بیمه، به این صورت محاسبه می شود:

  • - برای مقداری از قرارداد که به صورت مکانیکی انجام می شود 7.6%
  • - برای مقداری از قرارداد که به صورت خدماتی (دستی) انجام می شود 16.7%
  • - برای حق بیمه بیکاری 1.9%

این مقاله توسط دپارتمان پیمانکاری مجموعه نرم افزارهای حسابداری کاوش فردا تهیه شده است، در پایان امیدواریم که مفید واقع شده باشد. به منظور کسب اطلاع بیشتر از خدمات این مجموعه و امکانات نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی این مجموعه می توانید با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

نظرات

ahmad
kheili ali bood mamnoon
پاسخ مدیر :
1 نظر ارسال نظر