نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

مقدمه:

اگر صاحب کسب و کار و یا حتی پیمانکار شخصی باشید و برای ثبت درآمد و هزینه خود به یک نرم افزار حسابداری نیاز داشته باشید. در اولین گام باید اطلاعاتی در مورد نرم افزار حسابداری مناسب کسب و کار خود داشته باشید. اما اکثر اوقات صاحبان مشاغل تنها وقتی نیاز به پرداخت مالیات یا در مدیریت پروژه هایشان به مشکل می خورند، شروع به جستجوی برای خرید نرم افزار حسابداری می کنند.

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

اما چگونه یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟ این مسئله می تواند مقداری گیج کننده باشد زیرا امروزه محصولات نرم افزاری زیادی در بازار موجود است.

ما در اینجا سعی می کنیم با ذکر برخی از معیارهای مهم، نکاتی که قبل از انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری مناسب در کسب و کار را باید در نظر بگیرید، را توضیح دهیم.

8 فاکتور مهم برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری کامل :

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

1-  نرم افزار حسابداری پیمانکاری آنلاین یا آفلاین :

اولین سؤالی که باید از خودتان پرسید این است که آیا من یک نرم افزار آنلاین می خواهم یا نرم افزار آفلاین قابل نصب بر روی کامپیوتر های دسک تاپ و لپ تاپ ؟

چرا این مسئله مهم است؟ خب ، امروزه بیشتر مشاغل نرم افزارهای مبتنی بر فصای ابری را انتخاب می کنند زیرا مزایای زیادی نسبت به نرم افزارهای سنتی آفلاین دارند. با این حال ، برخی از مشاغل مانند سایتهای ساخت و ساز، پیمانکاران شخصی و حتی فروشگاه های خرده فروشی نیاز به اینترنت دارند و همیشه و همه جا به اینترنت متصل نیستند. برای این دسته از افراد، سیستم های آفلاین بهترین گزینه است.

بسیاری بر این باور هستند که ترجیح میدهند اطلاع مالیشان در سیستم خودشان باشد و از بارگذاری آن در فضای ابری خودداری می کنند و البته ریسک از دست دادن اطلاعات و عدم دسترسی دائم به اطلاعات را هم قبول می کنند. اما در دنیای امروزه که اینترنت در هر نقطه ای قابل دسترس است استفاده از امکانات فضای ابری می تواند بهترین گزینه باشد.

مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری مجهز به فضای ابری :

 • فضای زیادی برای نصب برنامه نمی خواهد و در بیشتر اوقات هیچ چیز برای نصب نیست. فقط ثبت نام کنید و وارد حساب کاربری خود شوید.
 • لازم نیست نگران بروزرسانی ها باشید زیرا تمام تغییرات به صورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرند. نرم افزارهای آنلاین همیشه به روز هستند!
 • از هر وسیله قابل اتصال به اینترنت ( تلفن همراه، لپ تاپ، کامپیوتر رومیزی، تبلت و ...) در هر نقطه ای از زمان قابل دسترسی است.
 • ارائه دهندگان نرم افزار حسابداری پیمانکاری دارای فضای ابری از اطلاعات شما نسخه پشتیبان تهیه می کنند و در نگهداری اطلاعات شما مراقبت فراوانی می کنند که این صرفه جویی در هزینه برای شما است.
 • داده ها در تمام کاربران نرم افزار حسابداری پیمانکاری شما همیشه بروز است.
 • نرم افزار حسابداری پیمانکاری دارای فضای ابری می تواند با دیگر برنامه های کاربردی مبتنی بر فضای ابر ادغام شود و از ویژگی های آنها نیز استفاده کند.

هنگامی که باید یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری مستقر یا آفلاین یا دسکتاپ بخرید:

 • در محل کار خود دسترسی به اینترنت ندارید.
 • نیاز به این است که اطلاعات برای ثبت سند در محل کار به شما تحویل داده شود.

اگر موارد ذکر شده بالا را می توانید رفع کنید توصیه می شود از نرم افزار حسابداری پیمانکاری مبتنی بر فضای ابری استفاده کنید.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

2- امنیت داده ها در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

اگر تصمیم به جستجوی برای بسته نرم افزار حسابداری پیمانکاری آفلاین را گرفتید ، از مطالعه این قسمت عبور کنید. اگر در حال فکر کردن به آینده و پیشرفت تکنولوژی هستید و یک برنامه حسابداری پیمانکاری آنلاین را در نظر می گیرید ، پس امنیت داده ها مهمترین جنبه بررسی است.

موارد ضروری برای بررسی نرم افزار حسابداری پیمانکاری آنلاین :

از شرکتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری پیمانکاری مبتنی بر فضای ابری را دارید، بپرسید که چگونه داده های برنامه را ذخیره می کند؟

در بیشتر موارد، این اطلاعات در وب سایت آنها در دسترس خواهد بود. در اینجا مثالی آورده شده است. برخی از ارائه دهندگان خدمات قابل اعتماد میزبانی فضای ابری ، آمازون و راک اسپاس هستند. اگر ارائه دهنده نرم افزار حسابداری پیمانکاری شما میزبان برنامه در سرورهای خود است، از آنها درباره اقدامات امنیتی که برای محافظت از داده های شما انجام می دهند را بپرسید.

 • بررسی کنید که آیا این سرویس ها از اتصال HTTPS استفاده می کنند یا خیر؟

چک کردن این نکته بسیار ساده است - فقط کافی است برنامه را باز کنید و ببینید URL در نوار آدرس با https: // شروع می شود یا خیر. به طور معمول، این قسمت با رنگ سبز مشخص است. شما حتی می توانید بر روی آن کلیک کنید تا گواهینامه امنیتی را مشاهده کنید.

پروتکل HTTPS اطمینان حاصل می کند که داده های منتقل شده از رایانه شما به سرورهای شرکت نرم افزاری رمزگذاری شده و امکان مشاهده آنها توسط هکرها وجود ندارد.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

3- ویژگی های نرم افزار حسابداری پیمانکاری

لیستی از ویژگیهای اساسی مورد نیاز خود از یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری تهیه کنید. در اینجا ویژگی هایی وجود دارد که باید بخشی از یک بسته نرم افزار حسابداری پیمانکاری مناسب در کسب و کار باشند.

 • فاکتور تهیه کنید و ظاهر و برنامه را شخصی سازی کنید.
 • گزارشات جامع و کامل خرید و فروش و هزینه ها.
 • موجودی، سود و زیان هر پروژه را به صورت مجزا مدیریت کنید.
 • مدیریت حساب های بانکی و یادآوری چک ها و اقساط و وام ها
 • ثبت خرید و فروش مصالح و ابزار آلات
 • گزارشات استاندارد دارایی
 • مدیریت لیست پیمانکاران و کارگران
 • گزارشات ترازنامه ، سود و زیان برای هر پروژه به صورت مجزا
 • قابلیت اضافه شدن افزونه و پلاگین های کاربردی ( چاپ چک، پنل پیامک و ... )

ویژگی های منحصر بفرد:

 • پشتیبانی از معاملات چند ارزی
 • مدیریت حقوق و دستمزد
 • مدیریت پروژه ها و شرکت ها به صورت مجزا
 • مشخص کردن سطح دسترسی برای کاربران
 • قابلیت استفاده از راه دور ( دورکاری ) بصورت اینترنتی یا شبکه

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

4- رابط کاربری و سهولت استفاده از نرم حسابداری پیمانکاری

بیشتر صاحبان مشاغل سوابق حسابداری ندارند. اگر یک حسابدار اختصاصی دارید که می تواند از برنامه استفاده کند، در این صورت انتخاب نرم افزار برای شما آسان تر می شود، ولی در کل به عنوان یک مدیر و مالک اصلی نرم افزار حسابداری پیمانکاری ، باید بتوانید به آسانی از نرم افزار حسابداری پیمانکاری خود استفاده کنید و گزارشات مورد نیاز خود را مرور کنید. همچنین یادگیری نرم افزار باید به اندازه کافی آسان باشد.

هزینه کردن برای آموزش استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری ، هزینه ای مازاد است و باید از پرداخت آن اجتناب کرد. گرچه که هنوز شرکت های نرم افزاری متعددی هستند که بصورت رایگان نرم افزارهای خود را آموزش می دهند.

اگر نرم افزاری با تمامی ویژگی های ممکن که شما تصور آن را دارید، خریداری کنید، ممکن استفاده از آن برای تیم شما دشوار باشد. بنابراین به سراغ نرم افزاری بروید که دارای رابط کاربری ساده ای باشد و از ویژگی های غیرضروری مبرا باشد. رابط کاربری تمیز، تمرکز روی کارهای مهم را آسان می کند و می تواند زحمات یادگیری را کاهش دهد.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

5- قابلیت ارتقا نرم افزار حسابداری پیمانکاری

بسیاری از صاحبین مشاغل با خرید برنامه ای که متناسب با نیازهای روز آنها در هنگام خرید نرم افزار حسابداری پیمانکاری باشد، اشتباهی را مرتب می شوند.زیرا بعداً هنگامی که مشاغل آنها شروع به رشد می کند، نرم افزار حسابداری پیمانکاری خریداری شده نمی تواند نیازهای آنها را بر طرف سازد و در نهایت صاحبان مشاغل مجبور به مهاجرت به یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری دیگر می شوند. انتقال داده ها از یک سیستم موجود به یک نرم افزار کاملاً جدید می تواند کاری طاقت فرسا باشد و گاهی اوقات این امکان اصلا وجود ندارد.

بنابراین، نرم افزار حسابداری پیمانکاری را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه با نیازهای تجاری شما مطابقت داشته باشد، بلکه قابلیت ارتقا به نسخه پیشرفته تر را نیز داشته باشد.

برخی از نرم افزارها فقط یک نسخه از محصول را ارائه می دهند و برخی نیز بسته به نوع یا اندازه کسب و کار شما، نسخه هایی با قابلیت ارتقا دارند. به سراغ نرم افزاری بروید که نسخه سطح پایه و همچنین نسخه های حرفه ای تر را ارائه می دهد که ممکن است در حال حاضر به آن احتیاج نداشته باشید اما در آینده به آن نیاز خواهید داشت.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

6-  خروج اطلاعات از نرم افزار حسابداری پیمانکاری

تصور کنید که شرکتی که خریداری می کنید و سپس این شرکت فعالیت خود را خاتمه دهد یا چند ماه پس از خرید اشکالات زیادی را کشف کنید. برای نجات خود در چنین شرایط، اطمینان حاصل کنید که نرم افزار حسابداری پیمانکاری امکان خروج داده را فراهم می کند و در واقع می توان هم اطلاعات قبلی را بصورت کامل استخراج کرد و سپس نرم افزار را بصورت خام دوباره راه اندازی کرد.

شما باید بتوانید حداقل بانک های اطلاعاتی را به صورت فایل اکسل یا سایر فرمت های قابل قبول، استخراج کنید. زیرا بیشتر نرم افزارهای حسابداری پیمانکاری فایل اکسل را برای ورود اطلاعات قبول می کنند.

در واقع شما باید در فواصل زمانی منظم به صورت مرتب از اطلاعات خود فایل پشتیبان تهیه کنید.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

7- هزینه های پنهان در نرم افزار حسابداری پیمانکاری

برخی از ارائه دهندگان نرم افزار حسابداری پیمانکاری ممکن است هزینه پشتیبانی یا ارتقاء را خودشان بپردازند و یا برخی از شرکت های در سال اول استفاده از نرم افزار، خدماتی از قبیل پشتیبانی، بروز رسانی، آموزش، نصب و راه اندازی و ... را به صورت رایگان انجام می دهند اما گاهی اوقات، یک نرم افزار پایه با هزینه کمتری ارائه می شود و سپس مجبور می شوید افزونه های جانبی را خریداری کنید یا هزینه پشتیبانی، ارتقا، آموزش و ... را جدا گانه بپردازید.

بنابراین، بررسی کنید که آیا هزینه های پنهانی در رابطه با نرم افزار حسابداری پیمانکاری که قصد خرید آن را دارید وجود دارد یا خیر؟

بهترین راه برای دانستن این موضوع، بررسی صفحه قیمت گذاری وب سایت های ارائه دهنده نرم افزارهای حسابداری پیمانکاری است. اگر آنها در حال فروش خدمات اضافی هستند ، موارد گفته شده در آنجا ذکر خواهد شد.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

8- پشتیبانی پس از فروش نرم افزار حسابداری پیمانکاری

این مهمترین ، اما نادیده گرفته ترین چیز هنگام انتخاب یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری است. مهم نیست که نرم افزار چقدر خوب یا آسان باشد، شما در بعضی مواقع به پشتیبانی نیاز خواهید داشت و اگر با کسی که کارشناس نرم افزار است، صحبت نکنید کل سرمایه گذاری شما بیهوده خواهد بود.

عدم ارائه خدمات پشتیبانی یا پشتیبانی ضعیف نیز یکی از دلایل ارزان بودن برخی نرم افزارهای حسابداری پیمانکاری است. بدیهی است، هزینه پشتیبانی در ارائه قیمت اولیه به شما گنجانده نشده است. شما باید از هرگونه هزینه برای خرید چنین کالاهایی جلوگیری کنید.

در اینجا یک نکته ساده برای بررسی پشتیبانی وجود دارد - فقط یک پیام ارسال کنید یا با شماره پشتیبانی تماس بگیرید و ببینید که چگونه آنها پاسخ شما را می دهند. بر اساس زمان پاسخ و کیفیت پاسخ، شما در مورد زیر ساخت های پشتیبانی آنها مطلع خواهید شد.

نحوه انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

انتخاب نرم افزار حسابداری پیمانکاری

یافتن یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری کامل برای تجارت شما کار آسانی نیست. هنگامی که وقت و هزینه خود را در یک سیستم حسابداری پیمانکاری سرمایه گذاری می کنید، مهاجرت به نرم افزاری دیگر پس از مدتی دشوار خواهد بود.

بنابراین، همیشه بهتر است که قبل از خرید وقت بیشتری صرف کنید تا بعدا منصرف شوید و وقت و هزینه خود را هدر دهید.

شما می توانید نظرات خودتان را در مورد با نرم افزار حسابداری پیمانکاری را با ما در میان بگذارید. در پایان لازم به ذکر است که این مقاله توسط دپارتمان پیمانکاری مجموعه نرم افزاری کاوش تهیه شده است. این مجموعه در راستای توانمدسازی و رشد مشاغل مختلف اقدام به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی تخصصی کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این نرم افزارها می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه کاوش در تماس باشید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

tips-and-in-depth-process-to-choose-best-accounting-software

نظرات

0 نظر ارسال نظر