چگونه پیمانکار ساختمان شویم

چگونه پیمانکار ساختمان شویم

چگونه پیمانکار ساختمان شویم ؟ سوالی است که برای پاسخ به آن باید در وهله اول با تعاریف پیمانکار و قرارداد پیمانکاری آشنا شویم. پیمانکار شخصی حقیقی یا حقوقی است که اجرای مفاد پیمان را براساس مدارک و اسناد قرارداد بر عهده خواهد گرفت. قرارداد‌های پیمانکاری که تحت عنوان پیمان شناخته ‌می‌شوند، جزئی جدایی ناپذیر از صنعت ساخت و ساز و کسب و کار‌ها هستند. بر طبق قرارداد‌های پیمانکاری که بین کارفرما و پیمانکار بسته ‌می‌شود وظایفی به طور مشخص به عهده پیمانکار محول ‌می‌شود. حال که توضیحی مختصر پیرامون پیمانکار و قرارداد‌های پیمانکاری در دست دارید قصد داریم توضیحی مفصل تر پیرامون وظایف پیمانکار ارائه دهیم تا مجموعه این اطلاعات ما را به پاسخ پرسش مهم و ابتدایی ‌چگونه پیمانکار ساختمان شویم متصل کند.

در این راستا قصد داریم تا با معرفی یک نرم افزار از مجموعه نرم افزار‌های شرکت کاوش، شما را به یک پیمانکار حرفه ای تبدیل کنیم. مجموعه نرم افزاری کاوش فردا شرکتی نوآور در زمینه نرم افزار‌های حسابداری ، مدیریتی و سفارشی است که با کارنامه ای درخشان همواره در تولید نرم افزار‌های کارا پیشرو بوده است. شما ‌می‌توانید جهت سفارش نرم افزار مورد نظر خود به صورت اختصاصی و یا استفاده از امکانات نرم افزار‌های این مجموعه با ما در تماس باشید.

مقدمه

رشد صعودی، چالش‌های مدیریتی، درآمد بالا و بسیاری مزایای دیگر پیمانکاری را به حرفه ای پر طرفدار بدل کرده است. عموما افراد بعد از اطلاع از مزایای پیمانکار شدن ‌تنها یک سوال را در ذهن خود می‌ پرورانند سوال این است که چگونه پیمانکار ساختمان شویم ؟

نیاز‌های اولیه پیمانکاری

بررسی نیازهای اولیه تبدیل شدن به پیمانکار ساختمان

در جواب به پرسش چگونه پیمانکار ساختمان شویم ؟ باید بیان کنیم که در ابتدا باید شما الزامات اولیه و ثانویه را بشناسید و در راستای کسب آن ها تلاش کنید. منظور از الزامات اولیه کسب اطلاع از انواع قراردادهای پیمانکاری، شرایط اختصاصی و عمومی پیمان، ارکان قرارداد پیمانکاری، قوانین عقد قرارداد و غیره است. الزامات ثانویه اطلاع از وظایف کل و جز مربوط به پیمانکار و انجام به موقع و بر طبق قاعده است. هر چه پیمانکار مدیریت بهتری بر امور مربوط به خود داشته باشد پیمانکار بهتری خواهد بود، کارفرمایان بیشتری مشتاق به همکاری با او خواهند بود و در نتیجه حق انتخاب او بین پروژه بیشتر خواهد شد.

چگونگی پیدا کردن پروژه های ساختمانی

چگونه پروژه ساختمانی بگیریم

همه افرادی که در زمینه ساخت و ساز در حال فعالیت هستند یکی از دغدغه های اصلی آن ها این است که چگونه پروژه ساختمانی بگیریم ما در ادامه این مطلب، نکاتی که به شما کمک می کند پروژه ای را دریافت کنید و کارفرماها پروژه های ساختمانی را با اطمینان بیشتری به شما محول کنند اشاره کرده ایم. برای اینکه در بازار کار حرفه ای تر باشید باید قبل از ورود به بازار کار، تمام مهارت های خود را تقویت کنید. در ابتدا باید سعی کنید افرادی را پیدا کنید که مالک و به نوعی همه کاره پروژه باشد. مرحله بعدی این است که سایت های بازار زیادی وجود دارند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. به طور کلی برای اینکه بتوانید پروژه های عمرانی را پیدا و در آن ها مشارکت کنید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • استفاده از سایت های کاریابی: در پاسخ به سوال چگونه پروژه ساختمانی بگیریم این است که به سایت های کاریابی مراجعه کنید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی سایت های متعددی ایجاد شده اند که می توانند در پیدا کردن پروژه های ساختمانی شما را یاری دهد. نحوه کار این سایت ها به این صورت است که شما با فرستادن درخواست خود با کارفرمایان پروژه ها ارتباط برقرار کرده و در صورت همکاری اسناد مربوطه و تاریخ مناقصات مرتبط با پروژه های ساختمانی را در اختیار شما قرار می دهند.
 • ملاقات کارفرما و اشخاص موثر در پروژه های ساختمانی: دومین پاسخ به سوال چگونه پروژه ساختمانی بگیریم این است که با کارفرما جلسه ای را تنظیم و همدیگر را ملاقات کنید. ارتباط مستقیم با کارفرما می تواند در موفقیت شما تاثیر گذار باشد. بنابراین اگر بتوانید کارفرمایان را شناسایی و از آن ها درخواست ملاقات کنید می توانید در یافتن پروژه های عمرانی شانس بیشتری داشته باشید.

مطالعه بیشتر: نقش ها و وظایف مهندس پیمانکار ساختمان

چه ویژگی هایی برای ارتباط بهتر با کارفرما نیاز است؟

ویژگی های برقراری ارتباط با کارفرما

 • مهارت های گفتاری: چگونگی صحبت کردن شما با کارفرما تاثیر مستقیمی بر نظرات نهایی او نسبت به شما خواهد داشت. چرا که نحوه صحبت کردن شما با کارفرما می تواند نشان دهنده میزان مهارت و تخصص شما باشد. کارفرما باتوجه به صحبت کردن شما متوجه ارزش کار شما خواهد شد که این امر می تواند پاسخی برای سوال چگونه پروژه ساختمانی بگیریم باشد.
 • تقویت مهارت های تخصصی: یکی از راه های اعتماد بیشتر کارفرما به شما، داشتن تخصص و مهارت در حوزه معماری است. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از ملاقات با کارفرما روش های بروز و کاربردی در معماری را مرور نموده و یا آن ها را یاد بگیرید. به این علت که آشنایی با تکنیک های اجرایی و موثر در انجام پروژه های معماری، می تواند توجه کارفرما را به صحبت های شما و در نهایت همکاری نمودن با شما جلب نماید.
 • نمونه کارهای تاثیر گذار: یکی دیگر از عوامل مهمی که موجب می شود پاسخ سوال چگونه پروژه ساختمانی بگیریم را پیدا کنید داشتن نمونه کارهای تاثیرگذار می باشد. حرف زدن و ملاقات کردن به تنهایی امکان پذیر نیست. اگر شما در این حوزه تخصص داشته باشید قطعا نمونه کارهای تاثیرگذاری خواهید داشت. به عبارتی دیگر داشتن مهارت های گفتاری به تنهایی کافی نیست. اگر نمونه کاری نداشته باشید که به کارفرما نشان دهید قطعا شانسی برای کارکردن در پروژه را نخواهید داشت. نداشتن نمونه کار نشان دهنده این است که شما در این حوزه کاری تجربه ای ندارید.

مطالعه بیشتر: مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تعیین دستمزد پیمانکار ساختمان

شروع پیمانکاری ساختمان 

شروع پیمانکاری ساختمان
در زیر به موارد شروع پیمانکاری ساختمان اشاره کرده ایم:


1.تعیین حوزه کاری 

قبل از شروع پیمانکاری ساختمان ابتدا باید حوزه کار خود را در صنعت ساختمان مشخص کنید، به این معنا که اگر می خواهید در بخش هایی از جمله طراحی، اجرا یا نظارت فعالیت داشته باشید همه این ها مرتبط با علاقه شما است. اگر هنور به علائق خود واقف نیستید می توانید مدت زمانی را در هر کدام از این حوزه ها، بگذرانید و سپس مشخص کنید که کدام حوزه را می پسندید یا کدام یک با روحیاتتان هماهنگ است. در حالی که بخش اجرا، بزرگترین حوزه کاری در عمران و ساختمان است، از سودآوری زیاد و البته مشکلات و سختی های بیشتری نیز برخوردار می باشد.

قسمت های اصلی حوزه ساختمان سازی عبارتند از کارهای سفت­کاری، اسکلت ساختمان، پیمانکاری عمومی، ساختمان های پیش ساخته و فعالیت در حوزه نازک کاری یا تاسیسات است. قبل از شروع پیمانکاری ساختمان ضروری است بدانید که بخش کارگاهی از پر دردسرترین حوزه های پیمانکاری ساختمان می باشد.
مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع پیمانکار ساختمان

با توضیحات بالا شما باید پس از انتخاب حوزه کاری خود به این سوال پاسخ دهید که شایستگی شما در حوزه ای انتخابی چیست؟ پاسخ به این سوال می تواند شما را به مزیت رقابتی برساند. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شروع پیمانکاری ساختمان جهت ماندن در بازار رقابتی از خود بپرسید در چه کاری از همه بهتر و تواناتر هستید؟ چرا که فقط اخذ مجوز فعالیت پیمانکاری از مراجع ذیصلاح کافی نیست، افرادی که دارای چنین مجوز هایی هستند بسیار زیاد می باشند.


2.شناسایی الزامات کار 

شناسایی الزامات کار
یکی دیگر از مواردی که شما نیاز است قبل از شروع پیمانکاری ساختمان بدانید این است که الزامات کار خود را شناسایی کنید. چرا که حوزه کاری پیمانکاری فراز و نشیب زیادی دارد که با گذر زمان به تجربیات شما اضافه می کند. از جمله الزامات کاری که باید بدانید عبارتند از:

 • پیمانکاری ساختمان چیست؟
 • حقوق پیمانکار کدام است؟
 • فرق بین شرکت پیمانکار ساختمان با شخص حقیقی چیست؟
 • وظایف پیمانکار ساختمانی چیست؟
 • انتظارات کارفرما کدام است؟
 • قانون مجری ذیصلاح چه می گوید؟
 • تعرفه های ساختمان سازی و خدمات مهندسی چیست؟
 • انواع قراردادهای پیمانکاری چگونه است؟
 • وظایف مجری ساختمان چیست؟
 • از همه مهمتر اصول ساختمان سازی کدام است؟

پاسخ به این سوال ها بخشی از طریق دانش و بخشی دیگر از طریق تجربه بدست خواهد آمد. در نهایت کسانی در این حوزه موفق خواهند بود که اطلاعات و آگاهی از قوانین پیمانکاری خود را به روز نگه دارند.


3. اخذ مجوزهای لازمه

اخذ مجوزهای لازم از دیگر مواردی است که باید قبل از شروع پیمانکاری ساختمان در نظر داشت. اگر تصمیم گرفتید که شخصی کار کنید باید از مرجع صدور پروانه کار، نظام مهندسی ساختمان یا مسکن شهرسازی مجوز خود را دریافت کنید. که برای این کار باید کلاس های ایمنی فنی و بهداشت، همچنین باید دوره های آموزش های فنی و اجرایی را پشت سر بگذارید.
اگر تصمیم گرفتید به شکل شرکتی فعالیت کنید باید ابتدا صلاحیت خود را با گرفتن مجوز از انجمن شرکت های ساختمانی استان خود و سازمان مدیریت و برنامه ریزی دریافت کنید، نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این مجوز ها را در دیدرس کارفرمایان قرار داده و در تبلیغات و بازاریابی از آن ها به نحو احسن استفاده کنید.

وظایف پیمانکار ساختمانی

حال که ‌می ‌دانیم الزامات اولیه و ثانویه پیمانکاری چیست، برای دانستن اینکه چگونه پیمانکار ساختمان شویم به بررسی وظایف پیمانکار خواهیم پرداخت.

فازبندی پروژه

فازبندی پروژه ها در نرم افزار حسابداری پیمانکاری

با یک دید کلی پیمانکار باید بتواند پروژههای خود را فازبندی کند. فازبندی پروژه، مراحل انجام کار را روشن تر خواهد کرد و همچنین مدیریت امور در هر مرحله با نظم بهتری پیش خواهد رفت.

مطالعه بیشتر: نحوه فازبندی پروژه ها در نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

زمانبندی صحیح

هنگامی که می‌خواهیم بدانیم چگونه پیمانکار ساختمان شویم همواره توجه داشته باشید که باید تمامی امور بر طبق زمان مورد توافق در قرارداد به پایان برسد. به پایان رسیدن تمامی امور در موعد مقرر مسئله بسیار مهمی است که زمانبندی دقیق و مشخص نمودن تایم لاین برای هر فاز از پروژه شما را در این مهم یاری خواهد کرد.

خرید ابزار و وسایل

امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری

خرید ابزار، مصالح و وسایل مورد نیاز وظیفه ای است که باید به طور مستقیم زیر نظر پیمانکار باشد، یعنی یا باید خود اقدام به خرید نماید و یا به فردی محول نماید و جزئیات خرید، انتقال و انبار داری را از او جویا شود. همچنین پیمانکار باید از کیفیت مصالح اطمینان حاصل نماید چرا که پیمانکار متعهد است بهترین مصالح ساختمانی را در ساخت پروژه به کار بگیرد. چالش اصلی در این مرحله نگهداری فاکتورها و ثبت تمامی هزینه ها است. چرا که عموما پیمانکاران بودجه ای مشخص برای انجام پروژه مد نظر دارند و مجموع هزینه ها نباید اختلاف فاحشی با بودجه اولیه داشته باشد.

مطالعه بیشتر: آشنایی بیشتر با امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

گرد آوری تیم کاری

وظیفه اصلی پیمانکار مدیریت امور است و برای انجام کار‌هایی نظیر ساخت و ساز نیاز به یک تیم حرفه ای، با تجربه و با اخلاق دارد. فرد با تجریه اصول کاری و وظایف خود را به خوبی ‌می‌شناسد پیشروی پروژه را با چالش مواجه نخواهد کرد، همچنین این فرد باید از اخلاق حرفه ای برخوردار باشد. فردی که برای تامین نیاز‌های خود با شما به طور مستقیم و خیرخوا‌هانه مذاکره ‌می‌ کند و با دیگر همکاران خود تحت هر شرایطی رفتاری مناسب خواهد داشت.

نظم دهی به امور

هنگامی که به دنبال پاسخ سوال چگونه پیمانکار ساختمان شویم هستید باید به دنبال پاسخ پرسش ‌هایی همچون چگونه پروژه خود را فازبندی کنیم؟ چگونه هزینه ‌های هر پروژه را مدیریت کنیم؟ چگونه امور حسابداری را مدیریت کنیم؟ و هزاران پرسش دیگر که شما را در نظم دهی امور یاری ‌می‌کند باشید. امروزه علم برنامه نویسی و حسابداری و کامپیوتر ما را به سمت انجام امور بی نقص و سریع پیش می‌برند در همین راستا نرم افزار حسابداری پیمانکاری و ساختمانی کاوش فردا شما را در انجام تمامی امور پیمانکاری یاری خواهد کرد. پیمانکار ساختمان شدن یک هدف است اما پیمانکار نمونه شدن هدفی بالاتر است که ‌تنها با انجام امور با برنامه ریزی و نظم امکان پذیر است.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری ساختمانی

امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

نرم افزار حسابداری پیمانکاری ساختمانی نه ‌تنها قابلیت‌های حسابداری به شما ارزانی خواهد داد، بلکه شما را در مدیریت تمامی امور ساختمانی و پیمانکاری که در بالا به ضرورت هر یک اشاره شد یاری خواهد کرد. به عنوان مثال شما در این نرم افزار به راحتی ‌می‌ توانید پروژه‌ های گوناگون تعریف کنید و هر یک را به طور جداگانه فازبندی کنید. روند پیشرفت پروژه ها را مشاهده کنید و تمامی هزینه های پیش آمده را به طور دقیق ثبت کنید. امور مربوط به هر فرد زیر مجموعه را برای نرم افزار تعریف کنید و نحوه عملکرد هر فرد را در طول زمان بررسی کنید در این صورت میتوانید افراد مناسب یک تیم حرفه ای را به راحتی تشخیص دهید.

در این نرم افزار شما میتوانید مدارک خود را بایگانی کنید و همچنین بعد از بایگانی میتوانید یادآور تنظیم کنید. به عنوان مثال میتوانید چکهای خود را بایگانی کنید و برای موعد پرداخت و یا دریافت وجه هشدار و یادآور تنظیم نمایید. تمامی امکانات این نرم افزار به تفصیل در مقاله معرفی نرم افزار حسابداری پیمانکاری و ساختمانی بیان شده است برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این نرم افزار مقاله ذکر شده را مطالعه نمایید.

سخن آخر

کارشناسان مجموعه کاوش فردا همواره در تلاش برای یاری رساندن به افراد حرفه ای بوده اند. به طور قطع تمامی افرادی که به دنبال پاسخ چگونه پیمانکار ساختمان شویم هستند پیمانکار حرفه ای نخواهند شد، اما افرادی که به دنبال حرفه ای شدن هستند برای خود ابزار و لوازم مورد نیاز را فراهم می آورند. ما در این گفتار به پرسش چگونه پیمانکار ساختمان شویم پاسخ گفتیم و ابزار مورد نیاز برای حرفه ای شدن را به شما معرفی نمودیم. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون نرم افزار معرفی شده با گروه نرم افزاری کاوش فردا در ارتباط باشید.

نظرات

0 نظر ارسال نظر