بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان

بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان

تاثیر کرونا بر پیمانکاری

تعجب آور نیست که بازار کار پیمانکاری و ساخت و ساز به دلیل همه گیری COVID-19 در سال 2020 مورد توجه زیادی قرار گرفت. سایت های ساختمانی بی شماری به دلیل دستورات دولت برای رعایت پروتکل های بهداشتی تعطیل شدند، پروژه ها به تأخیر افتادند و افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی و نیروی کار وجود داشت. به طور کلی، صنعت پیمانکاری و ساخت و ساز در جهان با 9.7 درصد افزایش بیکاری، از 34.5 درصد در سال 2019 به 44.2 درصد در سال 2020 رسید.

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

خوشبختانه، بسیاری از کارگران با امیدی زیاد به دنبال سال 2021 هستند، زیرا سایت ها باز می شوند، شرکت ها دوباره اجاره تجهیزات را شروع می کنند و بازسازی اشتغال در پیمانکاری و ساخت را شروع می کنند. با افزایش فرصت های شغلی جدید، زمان مناسبی است که حرفه ای در ساخت و ساز را در نظر بگیرید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، ما 5 شهر مهم را بررسی کرده ایم تا بر اساس دستمزد کارمندان، جمعیت و در دسترس بودن شغل، بتوانید انتخاب بهتری برای پیمانکاری و ساخت و ساز داشته باشید.

در ابتدا، بیایید نگاهی به تأثیری که ظهور COVID-19 ( کرونا ) در سال 2020 بر صنعت ساخت و ساز و پیمانکاری داشت داشته باشیم.

وضعیت مشاغل ساختمانی در جهانی پس از COVID-19 ( کرونا )

وضعیت مشاغل ساختمانی در جهانی پس از COVID-19 ( کرونا )

با وجود پیشرفت در بسیاری از زمینه های اقتصاد، پیمانکاران غیرمسکونی با چالش های گسترده اقتصادی دسته و پنجه نرم می کنند. با توجه به تجزیه و تحلیل اداره آمار کار جهانی، حتی اگر پیش بینی شود که صنعت پیمانکاری و ساخت و ساز به دلیل تغییر کاربری به کار از راه دور و یا تعداد محدود تغییر کند باز هم از سال 2019 الی 2029 همچنان تأثیرات منفی را تجربه خواهد کرد، اما علائم مثبتی نیز برای پیشرفت وجود دارد که امیدوار کننده است.

هنوز هم دلیلی برای خوش بینی وجود دارد که در دسترس بودن مشاغل ساختاری و محدوده حقوق و دستمزد خصوصاً در شهرهای خاص افزایش خواهد یافت. خوشبختانه، اشتغال در پیمانکاری و ساخت و ساز در حال بازگشت به سطح قبل از همه گیری کرونا است، اما به آرامی و با ثبات است.

بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان

بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان

بر اساس ترکیبی از اطلاعات جمع آوری شده از وب سایت های استخدامی و کاریابی، سرشماری جمعیت و اطلاعات آماری شهرداری استان ها، لیستی از 5 شهر مهم در ایران را که برای یافتن شغل در زمینه پیمانکاری و ساخت و ساز ایده آل هستند، جمع آوری کرده ایم. در این مطلب حقوق، جمعیت نسبی، تعداد مشاغل موجود و علائم رشد شغل در منطقه را در نظر گرفته ایم.

در سال جاری متوسط حقوق و دستمزد پیمانکاران و کارگران ساختمانی در سطح کشور را 88.516 تومان اعلام کرده اند که مواردی مثل حق مسکن و خانواده و ... به آن افزوده خواهد شد. حقوق و دستمزد نباید تنها عاملی باشد که تعیین می کند یک شهر برای موقعیت های کاری پیمانکاری و ساخت و ساز بهتر است یا خیر  و هزینه های زندگی باید در نظر گرفته شود، اما این یک شاخص مفید است برای اعلام وضعیت اقتصاد و آنچه در بخش پیمانکاری و ساخت و ساز به وجود می آید.

شاخص توسعه انسانی

شاخص توسعه انسانی

شاخص توسعه انسانی، شاخصی ترکیبی است برای سنجیدن موفقیت در هر کشور، در سه معیار پایه از توسعهٔ انسانی مورد بررسی قرار می گیرد. این سه عامل به ترتیب زیر هستند.

  • زندگی طولانی و سالم
  • دسترسی به دانش و معرفت
  • سطح زندگی مناسب (اشتغال و بیکاری)
1- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : تهران

1- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : تهران

تهران به عنواین متعددی از جمله پایتخت و مرکز توجه بودن، تبدیل به مدرن ترین و شهرهای ایران شده است. اگر به معماری و نوع ساختمان های آن نگاهی بیاندازید تا همین چند دهه پیش نیز تهران به این اندازه مدرن و پیشرفته نبود؛ اما تمرکز بالا روی این شهر چه از داخل و چه از خارج کشور و پایتخت بودن آن، باعث شد که در چند دهه اخیر برج ها، آسمان خراش ها، ساختمان های مسکونی و تجاری پیشرفته و مجموعا اقداماتی کاملا بروز و مدرن در این شهر انجام گیرد و تهران را به یکی از مدرن ترین شهرهای ایران تبدیل کند. البته که در خود این شهر نیز بافت فرسوده و قدیمی وجود دارد و همه نقاط آن مدرن نیستند و برخی مناطق کاملا سنتی حفظ شده اند.

بر اساس آمار شاخص توسعه انسانی شهر تهران دارای بیشترین شاخص رشد و توسعه انسانی با ضریب 0.834 است.

ضریب ریسک شهر ها برای پیمانکاری و ساخت و ساز : تهران

اما همان طور که تهران در صدر مدرن ترین و توسعه یافته ترین شهرهای ایران قرار دارد و شاخص توسعه انسانی بالایی دارد، در بررسی استان های پر ریسک برای پیمانکاری و ساخت و ساز، تهران دارای رتبه یک است. به این صورت که بر اساس گزارشات آماری استان تهران با سهم 19 درصدی از خانه های خالی در کشور رتبه یک را در اختیار دارد و همچنین به دلیل نرخ رشد جمعیتی سالانه 1.72 درصد و کمبود زمین مسکونی، به سمت کاهش مساحت زمین ساختمان و افزایش قیمت زمین شده است.

2- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : تبریز

2- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : تبریز

تبریز یکی از کلان شهرهای زیبا و مهم ایران است. همچنین شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در سال 2015 شهر تبریز به دلیل داشتن خطوط هوایی پیشرفته، طبیعت زیبا و غذاهای سنتی و متنوع به عنوان یکی از زیباترین، توسعه یافته ترین و مدرن ترین شهرهای ایران معرفی شد.

تبریز نیز همچون تهران طی چند دهه اخیر دچار تغییر و تحولات بسیاری شده و پیمانکاری و ساختمان سازی های بسیاری در آن صورت گرفته است. یکی دیگر از دلایل توجه به این شهر این است که در گذشته تبریز برای سالیان طولانی پایتخت ایران بوده است. تبریز پایتخت سیاسی ایران در زمان اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان و بسیاری از دوره های دیگر در ایران بوده است.

بر اساس آمار شاخص توسعه انسانی شهر تبریز دارای شاخص رشد و توسعه انسانی با ضریب 0.785 است و در رتبه 18 در ایران قرار میگیرد.

ضریب ریسک شهر ها برای پیمانکاری و ساخت و ساز : تبریز

در مقایسه با تهران شهر تبریز ضریب ریسک کمتری برای شغل پیمانکاری و ساختمان سازی دارد به این صورت که بر اساس بررسی و گزارش های اعلام شده استان آذربایجان شرقی فقط 6 درصد از سهم استان هایی که خانه های خالی دارند را به خود اختصاص داده و نرخ رشد جمعیت سالانه در این استان به 0.97 درصد به صورت سالیانه است. خوشبختانه در تبریز مشکل کمبود زمین به شدت استان تهران وجود ندارد و مساحت خانه ها در حال کاهش نیست.

3- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : اصفهان

3- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : اصفهان

اصفهان یا به تعبیری نصف جهان، یکی از کلان شهرهای مهم و زیبای ایران است که از نظر گردشگری و صنعت توریست یکی از مهم ترین شهرهای ایران به شمار می آید. از اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی ایران نیز یاد می شود. اصفهان در دهه های اخیر در صنعت ساختمان سازی و پیمانکاری پیشرفت چشمگیری داشته است. این شهر چهره ای از یک شهر در حال توسعه مدرن را با افزایش جمعیت، گسترش مناطق و خیابان های جدید و همچنین ساخت ساختمان ها و کارخانجات مختلف کسب کرده است.

بر اساس آمار شاخص توسعه انسانی شهر اصفهان دارای شاخص رشد و توسعه انسانی با ضریب 0.829 است و در رتبه 3 در ایران قرار میگیرد که رتبه بسیار خوبی است.

ضریب ریسک شهر ها برای پیمانکاری و ساخت و ساز : اصفهان

اصفهان ضریب ریسک نسبتا بالایی برای شغل پیمانکاری و ساختمان سازی دارد به این صورت که سهم استان اصفهان از خانه های خالی 9 درصد است و در مقایسه با استان های دیگر در رتبه دوم قرار میگیرد و از آنجا که نرخ رشد جمعیت سالانه 0.97 درصد برای این استان اعلام شده است باید در نظر گرفت که میزان خانه های خالی و ضریب رشد پایین کمی ریسک کار در زمینه پیمانکاری و ساختمان سازی را بالا می برد، اما با توجه جاذبه های گردشگری و قرار گرفتن در مرکز ایران و مسافر پذیر بودن میتوان در زمینه هتل سازی و مراکز تجاری تفریحی موقعیت خوبی برای پیمانکاران و فعالان ساخت و ساز به وجود بیاورد. همچنین به دلیل صنعتی بودن این استان و داشتن کارخانجات متعدد زمینه خوبی برای پیمانکاری ساخت کارخانجات و مراکز صنعتی به وجود می آورد.

4- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : مشهد

4- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : مشهد

مشهد با این عنوان که به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی شناخته می شود، بعد از تهران، دومین شهر مهم ایران محسوب می شود. مشهد از نظر جمعیت نیز در رتبه دوم پرجمعیت ترین شهرهای ایران به شمار می رود و همیشه به دلیل قرار داشتن حرم مطهر امام رضا (ع)، جمعیت بسیاری را از داخل و خارج کشور به خود جذب کرده است. این مسئله با گذشت زمان موجب توجه بیشتر به این شهر و به نوعی افزایش پیمانکاری و ساخت و سازهای مدرن از جمله هتل ها و مراکز تجاری متنوعی در آن شده است.

بر اساس آمار شاخص توسعه انسانی شهر مشهد دارای شاخص رشد و توسعه انسانی با ضریب 0.780 است و در رتبه 20 در ایران قرار میگیرد که رتبه مناسبی نسبت به دومین شهر پرجمعیت ایران، نیست.

ضریب ریسک شهر ها برای پیمانکاری و ساخت و ساز : مشهد

شهر مشهد و همچنین استان خراسان رضوی سهم  7.5 درصدی از خانه های خالی موجود در استان را در اختیار دارد و با نرخ رشد جمعیت سالانه 1.43 درصد ضریب رشد جمعیت بهتری نسبت به اصفهان دارد. در مشهد ساختمان ها متراکم و چندین طبقه بیشتر قابل توجه قرار گرفته است و لحاظ مساحت زمین در شرایط نسبتا خوبی قرار دارد.

5- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : ارومیه

5- بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان : ارومیه

ارومیه در استان آذربایجان غربی و به عنوان مرکز استان یکی از شهرهایی است که طی سال های اخیر به یکی از مقاصد محبوب گردشگری در ایران تبدیل شده و به همین دلیل پیمانکاری و ساخت و سازها نیز در آن رونق بسیاری پیدا کرده است. این شهر در گذشته به دلیل موقعیت مناسبی که در میان شاه‌ راه ارتباطی قفقاز، میان ‌رودان و آسیای صغیر داشته، از مراکز تجاری منطقه به‌شمار می رفته است. ارومیه همچنین به عنوان شهر دارای اولین بیمارستان به شیوه نوین، نخستین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران، پایتخت والیبال ایران و دومین شهر پرترافیک ایران شناخته می‌شود.

بر اساس آمار شاخص توسعه انسانی شهر ارومیه دارای شاخص رشد و توسعه انسانی با ضریب 0.760 است و در رتبه 28 از 31 در ایران قرار میگیرد و رتبه مناسبی نیست.

ضریب ریسک شهر ها برای پیمانکاری و ساخت و ساز : ارومیه

ارومیه و استان آذربایجان غربی با سهم 2.6 درصدی از خانه های خالی در کشور ضریب ریسک پایین دارد و نرخ رشد جمعیت سالانه آن 1.7 درصد است.

مستعد ترین استان ها برای پیمانکاری ساختمان

مستعد ترین استان ها برای پیمانکاری ساختمان

در بالا به بهترین و مدرن ترین شهر های ایران از لحاظ پیمانکاری و ساختمان سازی، اشاره کردیم و عواملی مانند رشد توسعه انسانی و سهم هرکدام از خانه های خالی از و همچنین نرخ رشد جمعیت را مورد بررسی قرار دادیم. در این بخش 4 استان مستعد برای پیمانکاری و ساختمان سازی را معرفی خواهیم کرد. در مطالب بعدی به بررسی هر کدام از استان ها خواهیم پرداخت.

مستعد ترین استان ها برای پیمانکاری ساختمان : خراسان جنوبی

خراسان جنوبی با سهم 1.2 درصدی از خانه های خالی و نرخ رشد جمعیت سالانه 3.02 درصدی رتبه 1 را در کشور در اختیار دارد و یکی از مستعد ترین استان ها به شمار می رود.

مستعد ترین استان ها برای پیمانکاری ساختمان : بوشهر

استان بوشهر به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و مانند استان خراسان جنوبی سهم 1.2 درصدی از خانه های خالی کشور را در اختیار دارد و همچنین نرخ رشد جمعیت سالانه 2.41 درصدی را در اختیار دارد و یکی دیگر از استان های مستعد در پیمانکاری ساختمان به شمار می رود.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار پیمانکاری ساختمان کاوش  درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

مستعد ترین استان ها برای پیمانکاری ساختمان : هرمزگان

استان هرمزگان و مهمترین شهر آن بندرعباس به دلیل داشتن یکی از مهمترین بنادر تجاری کشور یکی از استان های مهم بشمار می آید و سهم این استان از خانه های خالی کشور 2.7 درصد است و با توجه به نرخ رشد جمعیتی سالیانه 2.39 درصدی، جزو استان های مستعد برای پیمانکاری و ساختمان به شمار می رود.

مستعد ترین استان ها برای پیمانکاری ساختمان : سمنان

استان سمنان به دلیل قرار گرفتن در موقعیت مناسب جغرافیایی و داشتن ارتباط با استان های مهم کشور از جمله تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، اصفهان و قم، یکی از استان های استراتژیک و مستعد در ایران به شمار می رود. این استان با نرخ 1 درصدی سهم خانه های خالی در کشور و همچنین نرخ رشد جمعیت سالانه 2.16 درصدی به عنوان یکی دیگر از استان های مستعد برای پیمانکاری ساختمان به شمار می رود.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری ساختمان

بهترین زمان شروع ساخت و ساز

بهترین زمان شروع ساخت و ساز چه موقعی است؟ دما و آب و هوا در طول سال به میزان قابل توجهی تغییر می کنند که این امر می تواند تأثیر قابل توجهی بر میزان کارآمدی پروژه ساخت و ساز شما داشته باشد. مهم است که به دقت در نظر بگیرید که چه زمانی می خواهید پروژه ساخت و ساز خود را شروع کنید. چرا که به کاهش مشکلات و محافظت از پروژه ساخت و ساز شما کمک می کند.

مطالعه بیشتر: مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تعیین دستمزد پیمانکار ساختمان

در ادامه چند فاکتور مهم برای درک بهترین زمان شروع ساخت و ساز آورده شده است.


1. بهار

ساخت و ساز در فصل بهار

اغلب افراد تصور می کنند بهترین زمان شروع ساخت و ساز بهار است، در حالی که ماه های بهار اغلب بارانی تر از سایر فصول سال است. این امر می تواند انجام کارهای بیرونی را به ویژه برای پیمانکاران دشوار کند و همچنین می تواند مانع ریختن بتن یا تکمیل سایر فرآیندهای ساخت و ساز شود. علاوه بر این، ممکن است زمین در اوایل فصل بهار همچنان از زمستان یخ زده باشد. به همین دلیل، پروژه ساخت و ساز ممکن است بالاجبار اواخر بهار شروع شود تا کارهای بیرونی تکمیل شود. کارهای داخلی اغلب هنوز در طول بهار قابل انجام است.


2. تابستان 

فصل تابستان به دلیل فضای خشکی که در آن وجود دارد اغلب بهترین زمان شروع ساخت و ساز است. با این حال، دلایلی وجود دارد که ممکن است بخواهید از شروع پروژه ساخت و ساز خود در ماه های تابستان خودداری کنید. در طول تابستان، به دلیل افزایش قابل توجه تقاضا، هزینه‌های مصالح به شدت افزایش می‌یابد. این امر می تواند باعث شود که پروژه بسیار پر هزینه تر باشد. گرمای بیش از حد نیز می تواند برای پیمانکاران نسبتا خطرناک و همچنین ناراحت کننده باشد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع پیمانکار ساختمان


3. فصل پاییز

پاییز اغلب به عنوان یکی از دوره های ایده آل برای شروع یک پروژه ساختمانی در نظر گرفته می شود. به خصوص اگر پروژه نیاز به اجرا در فضای باز داشته باشد. در طول ماه های پاییز، خاک هنوز به دلیل دمای زمستان یخ زده نیست. این امر تضمین می کند که پیمانکاران شما قادر خواهند بود بسیاری از جنبه های ساخت و ساز بیرونی، مانند ریختن فونداسیون بتنی را انجام دهند.

عامل دیگری که موجب شده پاییز بهترین زمان شروع ساخت و ساز باشد این است که دما در پاییز به اندازه کافی پایین هست که پیمانکاران ایمن و راحت بمانند. شروع یک پروژه در پاییز می تواند این اطمینان را به وجود آورد که قسمت های خارجی قبل از زمستان و سایر جنبه ها در زمستان تکمیل شوند.


4. زمستان

ساخت و ساز در فصل زمستان

وقتی به کار روی یک پروژه ساختمانی فکر می کنید، زمستان اغلب آخرین موردی است که به انجام آن فکر می کنید. با این حال، تکمیل یک پروژه در فصل زمستان می تواند بسیار مفید باشد. زمستان دمای بسیار خنک تری دارد که می تواند به اطمینان از راحتی بیشتر برای پیمانکاران شما کمک کند. مهم است که به خاطر داشته باشید که ساخت و ساز زمستانی اغلب زمانی ایده آل است که شما در حال کار بر روی فضای داخلی و نه بیرونی ساختمان هستید. پس از یخ زدن زمین، تکمیل کار بیرونی در پروژه ساخت و ساز بسیار دشوار خواهد بود.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که تکمیل یک پروژه ساختمانی در زمستان نیز بر هزینه کلی پروژه تاثیر خواهد داشت. به این علت که در زمستان تقاضا برای مصالح ساختمانی کاهش یافته که در نتیجه باعث کاهش هزینه های آن ها می شود.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری ساختمان

با توجه به نکات گفته شده و همچنین و استان ها و شهرهایی که برای پیمانکاری و ساخت و ساز مناسب بودند، به این نتیجه می توان رسید که شغل پیمانکاری ساختمان آینده ی خوبی را می تواند داشته باشه و فعالان این حوزه می توانند با فعالیت در این صنعت به پیشرفت خوبی دست پیدا کنند. نکته ای که حائز اهمیت است مدیریت پروژه ها و قرارداد ها و همچنین و مدیریت حسابداری پیمانکاری پروژه ها است. برای حل این مسئله پیشنهاد ما به شما استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری است که با مراجعه به صفحه مربوط به نرم افزار حسابداری پیمانکاری می توانید اطلاعات مورد نظر را بدست آورید.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار پیمانکاری ساختمان کاوش  درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

شما می توانید نظرات خودتان را در مورد بهترین شهرها برای پیمانکاری ساختمان و موارد مرتبط با نرم افزار حسابداری پیمانکاری را با ما در میان بگذارید. در پایان امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با انواع  نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی کاوش و امکانات آنها، می توانید با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

12 Best Cities for Construction Jobs in 2021 | BigRentz

بازار-مسکن-در-کدام-استان-ها-رو-به-رشد-است

معرفی-شهر-مدرن-ایران

شاخص_توسعه_انسانی-استان ها

شاخص توسعه انسانی - ویکی پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نظرات

0 نظر ارسال نظر