پیمانکاری چیست

پیمانکاری چیست

پیمانکاری و ساخت و ساز ساختمان :

پیمانکاری و ساخت و ساز ساختمان و همچنین تکنیک ها و صنایع مربوط به مونتاژ و ساخت سازه های مسکونی، در درجه اول برای آنهایی که به فکر ساخت سرپناه برای مردم جامعه خود هستند مورد توجه قرار می گیرد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

پیمانکاری و ساخت و ساز یکی از فعالیت های باستانی انسانها به شمار می رود. این کار با نیازی کاملاً کاربردی، برای یک محیط کنترل شده جهت کاهش اثرات آب و هوا آغاز شد. پناهگاه های ساخته شده یکی از ابزارهایی بودند که بشر به وسیله آن توانست خود را با طیف گسترده ای از مناطق آب و هوایی سازگار کرده و به گونه ای جهانی تبدیل شود.

ما در این مطلب ابتدا تاریخچه پیمانکاری و ساخت ساز را ترسیم می کنیم، سپس پیشرفت آن در زمان کنونی را مورد بررسی قرار می دهیم.

پیمانکاری چیست ؟

پناهگاه های انسانی در ابتدا بسیار ساده بودند و شاید فقط چند روز یا چند ماه به طول انجامید که سالم بمانند. با گذشت زمان، حتی ساختارهای موقتی نیز به فرم های بسیار به روز تر تبدیل شدند. به تدریج ساختارهای بادوام تری به خصوص پس از ظهور کشاورزی پیدا شد، زمانی که مردم برای مدت طولانی در یک مکان می ماندند. اولین پناهگاه ها منازل بودند، اما بعداً کارهای دیگری مانند نگهداری غذا و مراسمات مختلف را در ساختمانهای جداگانه ای انجام می دادند. برخی از سازه ها از نظر نمادین و همچنین عملکردی شروع به ایجاد تمایز بین معماری و پیمانکاری ساختمان کردند.

تاریخچه پیمانکاری

تاریخچه پیمانکاری :

تاریخچه ساختمان با تعداد زیادی از مسائل مشخص شده است. در مرحله اول افزایش دوام مواد استفاده شده است. هر نوع مواد اولیه پیمانکاری ساختمانی مانند برگ، شاخه و پوست حیوانات قابلیت فساد شدن داشتند. بعدها از مواد طبیعی با دوام تر مانند خاک رس، سنگ و چوب و ... و سرانجام، مواد مصنوعی - مانند آجر ، بتن ، فلزات و پلاستیک مورد استفاده قرار گرفتند.

یکی دیگر از مسائل مهم تلاش برای ساختمانهایی با ارتفاع و عرض بیشتر است. این امر با تولید مواد قوی تر و با دانش نحوه رفتار مواد و چگونگی بهره برداری از آنها برای استفاده بیشتر امکان پذیر شد.

سومین روند اصلی شامل میزان کنترل اعمال شده بر محیط داخلی ساختمان است: تنظیم دقیق دما، هوا و سطح صدا، رطوبت، بو، سرعت هوا و سایر عواملی که بر راحتی انسان تأثیر می گذارند امکان پذیر شدند. با این حال مساله امروزی تغییر در انرژی موجود در فرآیند ساخت است، این مسئله از قدرت عضلات انسان شروع شده و به سمت ماشین آلات قدرتمندی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد پیش می رود.

وضعیت امروزه پیمانکاری

وضعیت امروزه پیمانکاری :

وضعیت کنونی پیمانکاری پیچیده است. طیف گسترده ای از محصولات و سیستمهای ساختمانی وجود دارد که عمدتا در گروههایی از انواع ساختمانها یا بازارها قرار دارند. روند طراحی ساختمان ها بسیار سازمان یافته است و از مراکز تحقیقاتی که خصوصیات و عملکرد مواد را مطالعه می کنند، شروع می شود. مقامات ارشد که استانداردهای ایمنی را اتخاذ و اجرا می کنند و متخصصان طراحی که نیازهای کاربر را تعیین می کنند و ساختمانی را برای پاسخگویی به این نیازها طراحی می کنند.

روند پیمانکاری و ساخت و ساز نیز بسیار سازمان یافته است. این کار از تولید کنندگان محصولات و سیستمهای ساختمانی ، صنعتگرانی که آنها را در محل ساختمان جمع می کنند، پیمانکاری که کار صنعتگران را به کار می گیرند و هماهنگ می کنند و مشاورانی که در جنبه هایی از جمله مدیریت ساخت، کنترل کیفیت و بیمه تخصص دارند، شامل می شود.

امروزه پیمانکاری و ساخت و ساز بخش مهمی از فرهنگ صنعتی، نمودی از تنوع و پیچیدگی آن و میزان تسلط آن بر نیروهای طبیعی است، که می تواند یک محیط ساخته شده متنوع برای تأمین نیازهای مختلف جامعه ایجاد کند.

مصالح پیمانکاری ساختمانی

مصالح پیمانکاری ساختمانی

تولید آجر در قرن نوزدهم صنعتی شد. روند دشوار قالب گیری دستی، که برای 3000 سال استفاده می شد، با آجرهای "فشرده" جایگزین شد. اینها توسط یک فرآیند اکستروژن مکانیکی تولید شدند که در آن خاک رس از طریق قالب مستطیلی شکل به عنوان یک ستون مداوم فشرده می شد و توسط یک سیم برش به اندازه های مشخص قطعه قطعه می شد. همچنین واحدهای سنگ تراشی نیز به وجود آمدند. روش های جدید ساخت مصالح پیمانکاری ساختمانی به طور قابل توجهی هزینه آجر را کاهش می دهد و این یکی از دلایلی است که آجر جزء مصالح پیمانکاری ساختمانی پرکاربرد امروزه است.

فناوری چوب در قرن نوزدهم در آمریکای شمالی، که در آن جنگلهای بزرگی از درختان نرم و درختان کاج وجود داشت که می توانست با روشهای صنعتی برداشت و پردازش شود، توسعه سریعی پیدا کرد. کارخانه های اره برقی بخار و آب از دهه 1820 تولید الوارهایی با ابعاد استاندارد را آغاز کردند. تولید ماشین های ارزان در دهه 1830 امکان ایجاد یک نوآوری عمده در ساخت و ساز را فراهم کرد.

منشا سیمان های هیدرولیکی بر می گردد به یونان باستان و رم . مواد مورد استفاده شده اولیه آن آهک و یک خاکستر آتشفشانی بود که در حضور آب به آرامی با آن واکنش داده و یک توده سخت ایجاد می کرد. این ماده سیمان سازی ملات ها و بتن های رومی بیش از 2000 سال پیش مورد استفاده قرار  می گرفت و بعدها در اروپای غربی جزء مواد اولیه ساختمان ها را تشکیل داد. خاکستر آتشفشانی استخراج شده در نزدیکی شهر فعلی پوزولوی ایتالیا، به ویژه از نظر مواد معدنی ضروری آلومینوسیلیکات غنی بود و باعث ایجاد سیمان پوزولانای کلاسیک در دوران روم شد. تا به امروز اصطلاح پوزولانا یا پوزولان یا به خود سیمان یا به هر آلومینوسیلیکات ریز تقسیم شده ای گفته می شود که با آهک در آب واکنش داده و سیمان ایجاد می کند. (در عین حال اصطلاح سیمان از کلمه لاتین caementum گرفته شده است که به معنی تراشه های سنگی مانند ملات رومی بود - نه خود ماده اتصال).

برای مطالعه شرایط ثبت شرکت پیمانکاری اینجا کلیک کنید

پیمانکاری ساختمان

پیمانکاری ساختمان :

ساخت یک ساختمان معمولاً توسط یک تیم تخصصی پیمانکاری و ساخت و ساز انجام می شود. این کار به طور معمول از تیم طراحی جدا است، اگرچه برخی از سازمان های بزرگ ممکن است هر دو عملکرد را ترکیب کنند و پیمانکار هم طراحی و هم ساخت را انجام دهد. تیم سازنده توسط یک سازمان هماهنگ، اغلب بوسلیه پیمانکار مدیریت می شود که مسئولیت اصلی اجرای ساختمان را بر عهده می گیرد و قراردادی را برای انجام این کار با کاربر ساختمان امضا می کند، هزینه قرارداد معمولاً یک مبلغ توافقی است، گرچه قراردادهای هزینه در پروژه های بزرگی که ساخت آنها قبل از کامل شدن اسناد قرارداد آغاز شده و محدوده ساختمان کاملاً مشخص نشده است، استفاده می شود.

پیمانکار عمومی :

پیمانکار عمومی علاوه بر نقش هماهنگ کننده آن، ممکن است برخی از کارهای واقعی ساختمان را انجام دهد. باقیمانده کار توسط گروهی از متخصصان انجام می شود.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار پیمانکاری کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

پیمانکار جزء یا پیمانکار فرعی :

پیمانکاران فرعی تحت قرارداد با پیمانکار عمومی هستند. هر پیمانکار فرعی یک یا چند سیستم ساختمان را تهیه و نصب می کند - به عنوان مثال، سیستم ساختاری یا الکتریکی. پیمانکاران فرعی به نوبه خود اجزای سیستم را از تولیدکنندگان خریداری می کنند. در طی مراحل ساخت، تیم طراحی همچنان به عنوان نماینده مالک عمل می کند، اطمینان حاصل کند که ساختمان اجرا شده با اسناد قرارداد مطابقت دارد و سیستم ها و اجزا از استانداردهای مشخص شده کیفیت و عملکرد مطابقت دارند.

پیمانکار کیست ؟

پیمانکار کیست ؟

پیمانکار (Contractor) شخصی حقیقی یا حقوقی است که طی امضای قراردادی با کارفرما، متعهد به اجرای موضوعی مورد پیمان می‌شود. مطلب پیمانکار کیست در مطلب جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است، برای مطالعه مطلب پیمانکار کیست؟ اینجا کلیک کنید

حسابداری پیمانکاری ساختمان

حسابداری پیمانکاری ساختمان :

حسابداری پیمانکاری ساختمان نوعی حسابداری پروژه است که در آن هزینه ها به قراردادهای خاص اختصاص می یابد. در سیستم حسابداری پیمانکاری ساختمان برای هر پروژه ساختمانی یک کار جداگانه تنظیم شده است و هزینه های انجام شده با کدگذاری هزینه ها به شماره شغل منحصر به فرد به پروژه اختصاص می یابد.

حسابداری پیمانکاری با حسابداری شرکتی و رایج متفاوت است. ما قبلا در مطلبی آموزشی به صورت کامل حسابداری پیمانکاری ساختمان را مورد بررسی قرار داده ایم که شما می توانید برای مطالعه به لینک زیر مطالعه کنید.

حسابداری پیمانکاری ساختمان کلیک کنید

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

شما می توانید نظرات خودتان را در مورد پیمانکاری و موارد مرتبط با نرم افزار حسابداری پیمانکاری را با ما در میان بگذارید. در پایان امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی مجموعه نرم افزاری کاوش می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

The-first-industrial-age

construction-accounting.html

cement-building-material

نظرات

0 نظر ارسال نظر