حسابداری پیمانکاری چیست؟

حسابداری پیمانکاری چیست؟

حسابداری پیمانکاری چیست سوال بسیاری از افراد فعال در حوزه پیمانکاری است که بعد از گذشت مدت زمانی از شروع فعالیتشان متوجه شده اند بدون حسابداری تمامی امور با مشکل مواجه خواهد شد. امور حسابداری در پیمانکاری بسیار حائز اهمیت هستند چرا که گستره فعالیت پیمانکاران بسیار وسیع است و بدون حسابداری زمام امور از دست پیمانکاران خارج خواهد شد. در این صورت نه تنها از انجام پروژه های مختلف سودی حاصل نمی شود بلکه توان گسترش فعالیت و قبول چند پروژه به صورت همزمان نیز از پیمانکاری که امور خود را بدون حسابداری انجام می دهد گرفته خواهد شد.

در این مقاله به سوال حسابداری پیمانکاری چیست پاسخ خواهیم گفت و به معرفی ابزاری تخصصی برای حسابداری پیمانکاران معرفی خواهیم کرد. این ابزار که حاصل سال ها فعالیت و همکاری میان علوم مختلفی همچون برنامه نویسی، هوش مصنوعی حسابداری و ... است توسط تیم مجموعه نرم افزاری و حسابداری کاوش طراحی و پیاده سازی شده است و امروزه مورد استقبال بسیاری از مشاغل از جمله پیمانکاران قرار گرفته است.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

مقدمه

پیمانکاری، حرفه ای تخصصی، پر  درآمد ، پر طرفدار و البته پر مشغله است. توجه به بخش درآمد افراد زیادی را علاقه مند به این حرفه کرده است، اما متاسفانه عدم تجربه کافی، عدم بهره وری کافی و همچنین عدم استفاده از علم روز دنیا سبب کاهش کیفیت سازه ها و البته کمبود پیمانکار ماهر شده است. بخش قابل توجهی از مشکلات پیمانکاران حاصل بی نظمی و عدم استفاده از علم حسابداری و البته مدیریت نا صحیح امور است که بعد از مطالعه این مقاله راه حل تمامی مشکلات را بدست خواهید آورد.

قوانین حسابداری پیمانکاری چیست

قوانین حسابداری پیمانکاری | حسابداری پیمانکاری با نرم افزار

بسیاری در پی یافتن پاسخ سوال قوانین حسابداری پیمانکاری چیست هستند که در پاسخ آن ها باید گفت قوانین حسابداری در پیمانکاری و یا هر حرفه دیگری متفاوت نیست و تمامی مشاغل و حرف موظف به رعایت یک قانون واحد هستند. چیزی که حسابداری پیمانکاری را اندکی متفاوت می کند این است که یک پیمانکار باید حسابداری پروژه های مختلف خود را از هم تفکیک کند و البته باید به صورت لحظه ای در هر مکان و زمان از وضعیت مالی پروژه های خود مطلع باشد. چرا که یک پیمانکار موفق باید توان تصمیم گیری های لحظه ای و حساب شده داشته باشد. این مهم باعث خواهد شد تا هم پروژه از نمودار سوددهی خارج نشود و هم در موعد مقرر با کیفیت مورد نظر به پایان برسد.

مدیریت و حسابداری پیمانکاری

بعد از توضیح قوانین حسابداری پیمانکاری و بیان اهمیت مدیریت امور پیمانکاری، لازم است بیان کنیم که مدیریت و حسابداری پیمانکاری چیست . مدیریت حسابداری پیمانکاری در واقع مدیریت امور مالی یک پروژه پیمانکاری است که در پروژه های بزرگ به عهده حسابدار اعظم پروژه است و در پروژه های نه چندان بزرگ به عهده حسابدار و یا خود شخص پیمانکار است. موضوعی که به آن اشاره شد بیانگر کم اهمیتی حسابداری در پروژه های کوچک نیست بلکه به دلیل حجم کاری بالا در پروژه های بزرگ است. هر چه حجم کاری بیشتر شود بالطبع مدیریت امور توسط یک نفر ساخته نیست و برای انجام آن ها نیاز به فرد یا افراد متخصص بیشتری است.

مدیریت امور مالی

مدیریت امور مالی پیمانکاری | نرم افزار مدیریت حسابداری

برای آن که به یک پیمانکار موفق تبدیل شوید لازم است بدانید؛ مدیریت امور مالی و حسابداری چیست و چگونه انجام می شود. در بخش قبل به تعریف مدیریت حسابداری پیمانکاری پرداختیم اکنون وقت آن است که بدانیم چگونه باید امور مالی پیمانکاری را مدیریت کنیم. به این منظور ابتدا باید از یک نرم افزار حسابداری اختصاصی پیمانکاری استفاده کنید. دقت داشته باشید که نرم افزار های عمومی قابلیت های مورد نیاز پیمانکاران را ندارد و نمیتوانند امور مهم مدیریتی و حسابداری پیمانکاران را به خوبی انجام دهند. لذا باید دقت داشته باشید که نرم افزار مورد نظر قابلیت های مورد نیاز شما را داشته باشد. به عنوان مثال شما باید از یک نرم افزار یکپارچه حسابداری استفاده نمایید و همچنین نرم افزار مورد نظر شما باید توان مدیریت چند پروژه و تفکیک امور مالی هر یک به صورت مجزا را به شما ارائه کند. این نرم افزار باید نیاز شما به بایگانی اسناد مالی، نیاز به انبارداری، صدور فاکتور رسمی، نیاز به دفاتر حسابداری نظیر دفتر کل را بر طرف نماید.

حسابداری پیمانکاری

در این قسمت به شما توضیح خواهیم داد که هر یک از موارد نام برده شده چه کمکی به مدیریت امور مالی پروژه شما خواهد کرد.

نرم افزار یکپارچه

نرم افزار یکپارچه از انجام امور تکراری جلوگیری خواهد کرد. حاصل استفاده از نرم افزار حسابداری یکپارچه آزاد کردن زمانی است که در گذشته صرف ثبت تراکنش در بخش های مختلفی نظیر دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر معین و... می شده است.

مطاله بیشتر: نرم افزار حسابداری یکپارچه چیست ؟

مدیریت چند پروژه به صورت همزمان

نرم افزاری که قابلیت تفکیک پروژه به شما ارائه کند نه تنها توان  درآمدی شما را چند برابر می کند بلکه نظم و دقت انجام امور را نیز چند برابر خواهد کرد که این ایده آل بسیاری از پیمانکاران زبده است.

بایگانی اسناد مالی

اسناد مالی مختلف نیاز به مکانی فیزیکی برای بایگانی دارند حال اگر نرم افزار حسابداری شما را در بایگانی اسناد به تفکیک هر پروژه یاری کند و با استفاده از سیستم کلودینگ تمامی اسناد به صورت بی نهایت در فضای ابری ذخیره نماید، نه تنها از فراهم نمودن فضای فیزیکی جهت بایگانی اسناد راحت خواهید شد بلکه هیچگاه خطرات طبیعی نظیر سیل زلزله، آتش سوزی و غیره نیز اسناد را تهدید نخواهد کرد.

دفاتر حسابداری

دفاتری همچون دفتر روزنامه، دفتر معین و دفتر کل، اسناد مهم حسابداری هر مجموعه فعال هستند. همچنین ممیزین مالیاتی برای بررسی کامل امور مالی هر مجموعه به اطلاعات ثبت شده در این دفاتر مراجعه می کنند لذا توجه به ثبت صحیح امور مالی و کدینگ این دفاتر از واجبات حسابداری هر مجموعه ای است.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری چیست

بهترین نرم افزار حسابداری پیمانکاری | حسابداری آسان

بهترین نرم افزار حسابداری پیمانکاری چیست یکی دیگر سوالات متداول پیمانکاران است. بهترین نرم افزار حسابداری پیمانکاری نرم افزاری است که تمامی امکاناتی که در بالا مختصرا به هر یک اشاره شد را دارا باشد. نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش تمامی این امکانات را داشته و البته با امنیت بسیار بالا از اسناد و مدارک مالی مجموعه شما نگهداری می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این نرم افزار با کارشناسان مجموعه نرم افزاری حسابداری کاوش در تماس باشید.

سخن آخر

همانطور که بیان شد تمامی امور پیمانکاری با اندکی نظم و مدیریت و البته با چاشنی تکنولوژی به سرعت و با دقت انجام خواهد شد. حسابداری پیمانکاری بخش بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت تا بتوان یک پروژه را به بهترین نحو به پایان رساند. در این مقاله به بیان اهمیت حسابداری پیمانکاری و همچنین معرفی ابزاری قدرتمند جهت انجام امور مالی و مدیریتی پرداخته شد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر