تاریخچه سیمان | نرم افزار مدیریت پروژه پیمانکاری

تاریخچه سیمان | نرم افزار مدیریت پروژه پیمانکاری

تاریخچه سیمان

سیمان در طول تاریخ مورد استفاده بشر بوده است. یونانیان باستان، رومی ها و مصری ها از این مواد استفاده می کردند و اولین کشف باستان شناسی مربوط به 110000 سال قبل از میلاد در ترکیه امروزی است.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزارهای حسابداری کاوش

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

رومی ها از مخلوطی از آهک (اکسید کلسیم) و پوزولان - خاکستر آتشفشانی خرد شده - برای ایجاد سیمان های هیدرولیکی استفاده کردند که می تواند زیر آب قرار بگیرد.

سایر سیمان ها از آجر خرد شده، کاشی و سفال های سرامیکی به عنوان سنگدانه استفاده می کردند. بناهای معروف تاریخی ساخته شده از بتن که امروزه نیز پابرجا هستند، کلوزئوم و پانتئون در رم و ایاصوفیه در استانبول است.

سیمان در مرور زمان

سیمان در مرور زمان

قرون وسطی در تاریخ سیمان دوران آرامی بود. هر کشفی که در این دوران صورت گرفته ناشناخته مانده است، اگرچه مشهور است که ماسون ها از سیمان های هیدرولیکی برای ساخت سازه هایی مانند دژها و کانال ها استفاده کرده اند.

بعد از انقلاب صنعتی در اروپا در اواخر قرن 18 و سراسیمگی از تحولات جدید در سیمان و بتن، با مشارکت مهمترین افراد فعال در زمینه ساخت و ساز از جمله ، جیمز پارکر، لوئیس ویکتور و ایگور چلیف کشف شد و توسط جان اسمیتون که متوجه شده اند که تغییرات شیمیایی آهک و خاک رس به طور مستقیم به سفت تر شدن سیمان کمک می کند و آن را تبدیل به بتن می کند.

اولین نسخه سیمان

نسخه اولیه سیمان امروزی در سال 1824 توسط جوزف آسپدین، آجر ساز و سازنده بریتانیایی انجام شد، وی آزمایش گرمایش سنگ آهک و خاک رس را تا زمانی که تبدیل به مخلوط کلسیم شد، ادامه داد و آن را آسیاب کرده و سپس با آب مخلوط کرد. آسپدین این سیمان پرتلند را به نام سنگ ساختمانی معروف از جزیره پورتلند در دورست انگلستان نامگذاری کرد. پسرش ویلیام آسپدین اولین سیمان حاوی آلیت (شکل ناخالص سیلیکات تری کلسیم) را ساخت.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار مدیریت پروژه پیمانکاری کاوش  درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

سیمان پرتلند چیست؟

سیمان پرتلند متداول ترین نوع سیمان است که به طور کلی در سراسر جهان به عنوان ماده اصلی بتن ، ملات ، گچ و دوغاب غیر ویژه استفاده می شود.

سیمان پرتلند سوزاننده است، بنابراین می تواند باعث سوختگی شیمیایی شود. این پودر می تواند موجب تحریک یا در نوع شدیدش، باعث سرطان ریه شود و می تواند حاوی تعدادی از اجزای خطرناک، از جمله سیلیس بلورین و کروم شش ظرفیتی باشد.

سیمان پرتلند چیست؟

نگرانی های زیست محیطی سیمان پرتلند عبارتند از: مصرف زیاد انرژی مورد نیاز برای استخراج، ساخت و انتقال سیمان و آلودگی هوا مربوط به آن، از جمله آزاد سازی گاز گلخانه ای دی اکسید کربن، دیوکسین، NO x، SO 2 و ذرات معلق. تولید سیمان پرتلند حدود 10٪ از انتشار دی اکسید کربن در جهان است.

در سال 1845 ، ایزاک جانسون در دمای بسیار بالاتر از جوزف آسپدین، در حدود 1400-1500 درجه سانتیگراد، گچ و خاک رس را ترکیب کرد، که منجر به کدر شدن مخلوط شد و سیمانی که امروزه اساساً سیمان مدرن نامیده می شود را تولید کرد.

سیمان پرتلند چیست؟

کوره ها در صنعت سیمان

از دهه 1900 ، کوره های دوار جایگزین کوره های عمودی اصلی شده اند، زیرا از انتقال حرارت تابشی با کارآیی بیشتر در دماهای بالاتر استفاده می کنند. دستیابی به دمای یکسان کلینکرینگ و تولید سیمان قوی تر را باعث می شود. اکنون گچ نیز برای کنترل تنظیمات به مخلوط حاصل اضافه می شود و از آسیاب های توپی برای خرد کردن کلینکر استفاده می شود.

کلینکر سیمان چیست؟

کلینکر سیمان ماده جامدی است که در ساخت سیمان پرتلند به عنوان یک محصول واسطه تولید می شود. کلینکر به صورت توده یا گره اتفاق می افتد که قطر آن معمولاً 3 میلی متر تا 25 میلی متر است. با پخت مواد سنگ آهک و آلومینوسیلیکات مانند خاک رس در مرحله کوره، سیمان تولید می شود.

جدیدترین تغییرات سیمان

جدیدترین تغییرات سیمان

از دیگر تحولات قرن اخیر می توان به سیمان های آلومینات کلسیم برای مقاومت بهتر در برابر سولفات، ترکیب رزندیل (یک سیمان هیدرولیکی طبیعی تولید شده در نیویورک) و سیمان های پرتلند برای ساختن سیمانی بادوام و سریع و استفاده بیشتر از آن اشاره کرد.

مواد سیمانی برای دفن زباله های هسته ای نیز کاربرد فراوانی دارند.

فناوری جدید در سیمان

فناوری ها و نوآوری های جدید به طور مداوم در حال بهبود هستند تا پایداری، مقاومت و کاربردهای سیمان و بتن را بهبود بخشند. برخی از محصولات پیشرفته دارای الیاف و سنگدانه های ویژه ای برای ایجاد کاشی های سقف و میزهای پیشخوان هستند، به عنوان مثال، در حالی که تولید خارج از سایت اصلی پروژه نیز با افزایش دیجیتالی شدن و هوش مصنوعی مطرح شده است.می تواند باعث کاهش ضایعات و بهبود کارایی و شرایط کار در محل شود.

همچنین سیمانی در حال تولید است که می تواند CO 2 را در طول زندگی جذب کند و باعث کاهش اثر کربن مواد ساختمانی شود.

نرم افزار مدیریت پروژه پیمانکاری

نرم افزار مدیریت پروژه پیمانکاری

نرم افزار حسابداری مدیریت پروژه پیمانکاری، فرایندهای تجاری پیمانکاران و سازندگان را هماهنگ می کند. سازمان ها با استفاده از سیستم های مدیریت ساخت و ساز و پیمانکاری، گردش کار مشترک و دسترسی به سند ها، نقشه ها و اطلاعات مالی را به صورت یکپارچه امکان پذیر می کند.

چندین پیمانکار و پروژه در مکان های مختلف با استفاده از امکان کاربر تحت شبکه می توانند با یک نرم افزار مدیریت پروژه پیمانکاری کارهای مالی خود را انجام دهند.

این نوع نرم افزار های حسابداری مدیریت پروژه پیمانکاری امکاناتی فراوانی را فراهم می کند، از جمله: نظارت بر وضعیت انبار، تاریخ شروع و پایان پروژه، بودجه و هزینه ها پروژه ها به صورت مجزا.

این نرم افزار های حسابداری پیمانکاری همچنین معمولاً ابزاری را برای سازماندهی و ارائه داده ها مانند الگوهای ساختمانی ارائه می دهند.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار مدیریت پروژه پیمانکاری کاوش  درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

شما می توانید نظرات خودتان را در مورد تاریخچه سیمان و موارد مرتبط با نرم افزار حسابداری مدیریت پروژه پیمانکاری را با ما در میان بگذارید. در پایان امیدواریم که مطالعه این مقاله مفید واقع شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با سایر نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی مجموعه نرم افزاری کاوش می توانید با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

History of Cement - World Cement Association

Cement - Extraction and processing | Britannica

Portland cement - Wikipedia

نظرات

0 نظر ارسال نظر