نقش ها و وظایف مهندس پیمانکار ساختمان

نقش ها و وظایف مهندس پیمانکار ساختمان

قبل از اینکه درباره وظایف مهندس پیمانکار شرح دهیم ابتدا ضروری است بدانید که در هر پروژه ساختمانی سه طرف اصلی درگیر هستند: مالک یا مشتری، تیم مدیریت و پیمانکار. پیمانکار ساختمان فعالیت های ساخت و ساز را برنامه ریزی و هماهنگ می کند و باید پروژه را در زمان و بودجه تعیین شده به اتمام برساند. پیمانکاران مسئولیت کل فرآیند ساخت و ساز را بر عهده دارند و باید بهترین روش ها را برای اتمام پروژه همانطور که مشخص شده است تعیین کنند.

از جمله وظایف مهندس پیمانکار این است که نقشه ها و طرح های پروژه را بررسی، برنامه ها و منابع پروژه را مدیریت و محاسبات هزینه را انجام می دهند. زمینه های تخصصی آن ها ممکن است در انواع پروژه های ساختمانی، از جمله ساختمان های تجاری، فرودگاه ها، پل ها، تونل ها یا کارخانه ها باشد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش


تعریف مهندس پیمانکار در ساخت و ساز چیست؟

مهندس پیمانکار در ساخت و ساز

یک مهندس پیمانکار مسئول تجزیه و تحلیل، توسعه و مذاکره قراردادهای ساخت و ساز از طرف کارفرمای خود است. آن ها با معماران، مهندسان و سایر پیمانکاران فرعی همکاری کرده تا اطمینان حاصل کنند که پروژه بدون مشکل و به موقع اجرا می شود.

یکی از وظایف مهندس پیمانکار این است که بتواند نقشه های فنی پیچیده را بخواند و درک کند و از عواقب قانونی پروژه های ساختمانی اطلاع داشته باشد.

برای درک وظایف مهندس پیمانکار، اینکه چه کاری انجام می دهد، ابتدا باید بدانید که بخش پیمانکار چه می کند. وظایف یک بخش پیمان به زیربخش های مختلفی تقسیم می شود. برای کار در بخش باید با هزینه های مواد و نیروی کار آشنا باشید. کار بر روی پروژه به شما کمک می کند همه جوانب را بسنجید، از جمله مشخصات مواد، مدت زمان فعالیت، محدودیت های هزینه، اطلاعات پیمانکار و فروشنده. شما باید اجرا، صورتحساب، تدارکات و قراردادهای فروشنده و موارد دیگر را درک کنید.

مطالعه بیشتر: پیمانکار کیست؟ بررسی پیمانکاری و جنبه های مرتبط با آن


مسئولیت های عمومی پیمانکار ساختمان

به طور کلی، از جمله وظایف مهندس پیمانکار عبارتند از: مسئول برنامه ریزی، هدایت، اجرا، نظارت و بازرسی پروژه ساخت و ساز ساختمان است. مسئولیت از ابتدا تا انتهای پروژه بدون توجه به محدوده آن ادامه دارد.
پیمانکاران وظایف خود را با برنامه ریزی فعالیت ها، نظارت بر کارگران و اطمینان از پیروی پروژه از قوانین و مقررات انجام می دهند. یک پیمانکار ممکن است پیمانکاران فرعی را برای مناطق تخصصی مانند تاسیسات الکتریکی و سیستم های HVAC استخدام کند.


نقش ها و وظایف خاص یک پیمانکار ساختمان

نقش ها و وظایف خاص یک پیمانکار ساختمان

همانطور که قبلا ذکر شد، وظایف مهندس پیمانکار متعدد است. این وظایف ممکن است بسته به قرارداد متفاوت باشد. نقش های زیادی وجود دارد که یک پیمانکار می تواند در مراحل مختلف پروژه ایفا کند و بخش های زیر رایج ترین آن ها را پوشش می دهد.


1- برنامه ریزی پروژه

هر پروژه دارای یک برنامه زمان بندی اصلی است که تمام فعالیت ها را به همراه توزیع زمان و بودجه برنامه ریزی شده توضیح می دهد. این برنامه تاریخ تکمیلی دارد که پیمانکاران باید آن را رعایت کنند و معمولاً جریمه های سنگینی برای از دست دادن این مهلت اعمال می شود. تکمیل دیر هنگام تنها زمانی قابل توجیه است که پروژه توسط عوامل خارجی، خارج از کنترل پیمانکار، مانند آب و هوای شدید، به تأخیر افتاده باشد.
از اولین وظایف مهندس پیمانکار ساختمان، ایجاد یک طرح پروژه برای تحویل به موقع آن است. برخی دیگر از مسئولیت ها عبارتند از:

 • برنامه ریزی کلیه جزئیات حیاتی توسعه و اجرای پروژه.
 • تعیین تجهیزات ساختمانی و مصالح مورد نیاز و برنامه ریزی تهیه آن ها.
 • پیش بینی تغییرات احتمالی و ایجاد استراتژی های کاهش ریسک.
 • رسیدگی به هر گونه مسائل قانونی و مقرراتی.
 • ایجاد ارتباط موثر بین تمام شرکت کنندگان پروژه.

از دیگر وظایف مهندس پیمانکار ساختمان این است که باید بودجه ای را برای پروژه ساخت و ساز تعیین و تا حد امکان آن را پیگیری کند. بودجه ابزار مفیدی برای پیگیری هزینه ‌های پروژه است، زیرا پیمانکاران می‌توانند با مقایسه هزینه ‌های واقعی خود با بودجه برنامه‌ریزی شده، هزینه های بیهوده را شناسایی کنند.

مطالعه بیشتر: معرفی انواع پیمانکار ساختمان


2- مدیریت پروژه

مدیریت پروژه

مدیریت پروژه از دیگر وظایف مهندس پیمانکار است که جزو وظایف خاص محسوب می شود. پیمانکار باید پروژه را به موقع تکمیل کند و این شامل بسیاری از فعالیت های مدیریت ساخت و ساز است:

 • اطمینان از وجود بودجه برای ادامه پروژه
 • خرید یا اجاره تجهیزات ساختمانی مورد نیاز پروژه
 • مصاحبه و استخدام پیمانکاران فرعی برای انجام کارهای تخصصی
 • ایجاد گزارش پیشرفت برای توجیه پرداخت های میانی

پیمانکاران ساختمان همچنین مسئول پرسنل خود هستند و مطمئن می شوند که کارکنان آن ها اندازه و مهارت های فنی مناسبی دارند. پیمانکاران همچنین حقوق و دستمزد کارکنان خود و پرداخت های پیمانکاران فرعی را مدیریت می کنند.

مطالعه بیشتر: صورت وضعیت پیمانکاری چیست؟


3- پیگیری پروژه

از دیگر وظایف مهندس پیمانکار که جزو وظایف خاص محسوب می شود پیگیری پروژه است. ردیابی پروژه برای تکمیل کار با توجه به مشخصات قرارداد و زمان‌بندی ضروری است. علاوه بر پیگیری پیشرفت، پیمانکاران باید از ایجاد اختلال جلوگیری کنند. این امر شامل چندین فعالیت مکمل است:

 • کنترل کیفیت
 • استفاده از روش های ساخت و ساز مقرون به صرفه
 • اطمینان از عرضه مداوم مواد و برنامه ریزی برای خرید از قبل
 • ایمنی محل ساخت و ساز

در طول فرآیند ساخت و ساز، پیمانکار ساختمان مسئولیت پیگیری پیشرفت و مدیریت هرگونه تغییرات لازم را بر عهده دارد. البته پیمانکاران باید همیشه در هنگام تصمیم گیری، محدوده پروژه، زمان و بودجه را در نظر داشته باشند.

مطالعه بیشتر: مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تعیین دستمزد پیمانکار ساختمان


4- مسائل قانونی و مقرراتی

وظایف خاص مهندس پیمانکار

از دیگر وظایف مهندس پیمانکار که از وظایف انگشت شمار آن ها محسوب می شود در زمینه مسائل قانونی و مقرراتی است. قبل از شروع پروژه، آن ها باید تمام مجوزها و مجوزهای مورد نیاز را دریافت کنند و هزینه های مربوطه را بپردازند. همچنین، کل فرآیند ساخت و ساز باید از قوانین محلی و قوانین ساختمان پیروی کند. بی اطلاعی از الزامات قانونی در پروژه های عمرانی عذر موجهی نیست، به این معنی که پیمانکاران باید دانش روزآمد داشته باشند. با مجوزهای ساخت و ساز مناسب و مجوزهای پیمانکار، پروژه می تواند بدون اختلال پیشرفت کند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با نرم افزار حسابداری پیمانکاری وساختمانی


5- مسائل بهداشتی و ایمنی

مسائل بهداشتی و ایمنی از دیگر وظایف مهندس پیمانکار است که باید با اجرای رویه های کافی و افزایش آگاهی کارگران، سلامت و ایمنی را در محل ساخت و ساز تضمین کند. همچنین مسئولیت کارکرد صحیح تجهیزات و جلوگیری از هرگونه حادثه ناشی از سوء استفاده بر عهده پیمانکار می باشد. هر گونه مشکل اضطراری یا پیش بینی نشده در محل پروژه توسط پیمانکار رسیدگی می شود و سپس تیم نظارت کارفرما را از وضعیت مطلع می کند.

در آخر...
در این مقاله به وظایف مهندس پیمانکار پرداختیم. همان طور که ذکر شد، پیمانکاران ساختمان در مراحل مختلف ساخت و ساز نقش های زیادی دارند و هر نقشی مسئولیت های متفاوتی دارد. به طور روزانه، پیمانکاران باید قادر به کنترل عدم اطمینان و قضاوت باشند. سابقه یک پیمانکار نیز بسیار مهم است، زیرا کسانی که تجربه کافی دارند بهتر می توانند به مسائل رایج در پروژه ها پاسخ دهند.

نظرات

0 نظر ارسال نظر