انواع پل سازی در پیمانکاری

انواع پل سازی در پیمانکاری

پل در پیمانکاری

پُل، سازه ای است که دو مکان را به هم متصل می کند. در تعریف قدیمی، پل طاقی است بر روی رودخانه، دره، یا هر نوع گذرگاه که رفت و آمد را ممکن می سازد. پل ها ساخته شده اند به منظور عبور از موانع طبیعی یا غیر طبیعی که بدون وجود پل عبور از آن غیرممکن است. اما امروزه در مبحث مدیریت شهری، پل را سازه ای برای عبور از موانع فیزیکی قلمداد می کنند تا ضمن استفاده از فضا (نه صرفاً سطح زمین) بتواند عبور و مرور و دسترسی به اماکن را تسهیل کند. عمر مفید پل ها بسته به مکان و مواد مورد استفاده ممکن است بین ۳۰ تا ۸۰ سال باشد. اما با نگهداری و بهسازی مناسب ممکن است عمرشان تا صدها سال ادامه پیدا کند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و امکانات نرم افزارهای حسابداری کاوش

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

بسیاری از انواع مختلف پل وجود دارد که هر کدام هدف خاصی را دنبال می کنند و در موقعیت های مختلف کاربرد دارند. طراحی پل ها بستگی به عملکرد پل ، ماهیت زمینی که پل در آن ساخته شده، مواد مورد استفاده برای ساخت آن و بودجه موجود برای ساخت آن متفاوت است.

پل ها در پیمانکاری، از بندر انزلی تا سی و سه پل در اصفهان و حتی جنوب کشور پل سفید اهواز، ما را بهم متصل می کنند. پل ها دروازه هایی برای کشف سرزمین دور تر اند و راه هایی هستند که بسیاری از ما هر روز از آن ها استفاده می کنیم. اینها چه پل های عابر پیاده ساده، چه پل های عبوری کاربردی و چه پل های کابلی پیچیده باشند، همه آنها عملکردی اساسی دارند.

تاریخچه پل سازی در پیمانکاری

تاریخچه پل سازی در پیمانکاری :

با شروع اولین تنه درخت که روی بستر یک رودخانه گذاشته شد، بشر به طور فزاینده ای طرح های پیچیده ای از پل ها را در طول قرون مختلف ایجاد کرده است. نوآوری منجر به ساختارها و انواع مختلفی از مواد مصالح پل سازی شده است که برای عبور از آبراه ها و دره ها می توان از آن استفاده کرد.

امروزه دیدن پل های مدرن و عظیم پیچیده که مسافت های طولانی را به طرز حیرت انگیزی طی می کند، امری عادی است. طولانی ترین پل جهان، پل بزرگ 8.5 میلیارد دلاری Danyang-Kunshan در چین است که بیش از 100 مایل طول دارد.

پل ها با تعادل بخشیدن به نیروهای فیزیک از طریق یک رو ساخت (تیرها، خرپا ها و غیره)، که عرشه پل و بار آن را تحمل می کند، و یک زیر ساخت (ستون ها، پایه ها و ...)، که بار را به زمین وارد می کنند، به وجود می آیند.

یک پل باید در برابر حرکت مقاومت کند. مهندسی صحیح و ساخت پل می تواند تعادل کاملی را برای پابرجا نگه داشتن پل ایجاد کند.

هفت نوع پل در پیمانکاری

انواع مختلف پل :

به طور معمول پل ها به 7 نوع کلی تقسیم بندی می شوند. که در زیر به این هفت نوع پل اشاره می کنیم.

 • پل قوسی
 • پل تیری یا شاهتیری
 • پل کنسول
 • پل معلق
 • پل کابلی
 • پل قوس کمانی
 • پل خرپایی
پل سازی در پیمانکاری : پل قوسی

پل سازی در پیمانکاری : پل قوسی

رومی ها بیش از 1000 پل قوسی سنگی ساختند که بعضی از آنها هنوز پابرجا مانده است، مانند پل Pont-Saint-Martin در دره Aosta ایتالیا (ساخته شده در قرن اول قبل از میلاد). قدمت این طرح پل بیش از 3000 سال پیش است. هم اکنون از بتن برای ساخت پل های قوسی مدرن نیز استفاده می شود.

بیشترین باری که این پل ها تحمل می کنند، وزن خود پل (که اصطلاحا بار مرده نامیده می شود)، همراه با وزن هر چیزی که از روی آن عبور می کند (بار زنده) است. یک پل قوسی از نیروهای بار و گرانش استفاده می کند، که در غیر این صورت ممکن است یک پل را به سمت پایین متلاشی کند، تا اینکه آن را بالا نگه دارد.

یک پل قوسی با انتقال فشار گرانش به پایین به سمت مرکز سازه (به سمت یک سنگ مرکزی به نام سنگ قبر) کار میکند و فشار را مستقیما به پایین ارسال نمی کند. این اصل فشرده سازی نامیده می شود و قوس زیر را قادر می سازد تا سطح یا عرشه بالای آن را پشتیبانی کند.

پل های قوسی ثابت را می توان با نوسانات دما بی ثبات کرد، بنابراین طرح قوس گاهی اوقات با لولا در هر پایه و حتی مرکز دهانه اصلاح می شود. این به پل های طاقی طولانی تر کمک می کند تا در صورت تغییر دما به شدت با انبساط یا انقباض مواد آنها سازگار شوند.

پل سازی در پیمانکاری : پل تیری یا شاهتیری

پل سازی در پیمانکاری : پل تیری یا شاهتیری

سادگی پل تیری باعث شده تا این پل اولین نوع پلی باشد که تاکنون ساخته شده است و هنوز هم جزو ارزان ترین پل های قابل ساخت است. برای ساخت پل تیری یا شاهتیری، تمام آنچه شما نیاز دارید یک تیرآهن است که دهانه آن را بپوشاند و در هر انتها با یک پایه پشتیبانی شود. یک نوع پل تیری هم هست که از تیرهای فولادی به عنوان آرماتور استفاده می کند.

گرانش هنگام ساختن پل یک چالش بزرگتر است زیرا بر خلاف ساختمان، بیشتر آنچه در زیر آن قرار دارد فضای خالی است. یک پل شاه تیری ممکن است فقط توسط دو پایه پشتیبانی شود، از هر کدام یکی در دو انتهای آن، برای مقابله با جاذبه و تحمل کامل بار.

اما خطر پل های تیری این است که هرچه پل طولانی تر باشد و تعداد افراد، ماشین و سایر وسایل آن بیشتر باشد، بار کلی آن بیشتر می شود. و هرچه فاصله تکیه گاه های یک پل تیر از هم فاصله بیشتری داشته باشند، ساختار پایداری کمتری خواهد داشت.

با اضافه کردن پشتیبانی در وسط، که به عنوان اسکله ها شناخته می شوند و اتصال بخشی بین آنها شما می توانید پل پایداری بسیار طولانی  ایجاد کنید. به عنوان مثال می توان به بزرگراه 3.2 مایلی یولو در نزدیکی ساکرامنتو، کالیفرنیا، یا بزرگراه 24 مایلی دریاچه پونتچارترین در لوئیزیانا آمریکا اشاره کرد.

در پل های شاهتیری، نیروی فشرده سازی بار، به سمت داخل اسکله های میانی پل فشار وارد می کند. به طور همزمان، نیروی کششی بار را به سمت خارج به سمت تکیه گاه های دو سر پل وارد می کند و سبب تعادل بخشیدن و توزیع وزن بار می شود.

پل سازی در پیمانکاری : پل کنسول یا طره ای

پل سازی در پیمانکاری : پل کنسول یا طره ای

برخی از پل ها با استفاده از ساخت و ساز به سبک کنسول ساخته می شوند. این نوع پل از ستونی استفاده می کند که به صورت عمودی در زمین لنگر می اندازد تا یک عرشه افقی را که از یک یا هر دو طرف در سراسر دهانه گسترش می یابد، پشتیبانی کند. بار اغلب از بالا و پایین پشتیبانی می شود. تخته یا سکو غواصی نمونه خوبی از ساخت پل کنسول یا طره ای است.

طولانی ترین دهانه پل کنسول جهان متعلق به پل کبک کانادا است که در سال 1919 ساخته شده است و 1800 فوت امتداد دارد. این پل از طول پل چهارم در اسکاتلند که در سال 1890 تکمیل شد، پیشی گرفت.

در ایالات متحده، قسمت مرکزی پل یادبود Conde B. McCullough در اورگان یک پل کنسولی است. بخش شرقی پل خلیج سانفرانسیسکو-اوکلند نیز چنین است .بسیاری از پل های کنسول برای عبور از یک دهانه با انواع دیگر ترکیب می شوند.

پل های کنسول اغلب با خرپا پشتیبانی می شوند. یک خرپای پل بار را از روی عرشه برداشته و آن را به پایه های نگهدارنده و تکیه گاه ها منتقل می کند و به کنسول ها کمک می کند تا کشش در تکیه گاه های بالایی را تحمل کرده و در قسمت پایین آن را تحت فشار قرار دهند.

پل سازی در پیمانکاری : پل معلق

پل سازی در پیمانکاری : پل معلق

یک پل معلق شاید به لطف برج نمادین گلدن گیت در سانفرانسیسکو شناخته شده ترین نوع پل در ایالات متحده باشد. که در سال 1937 تکمیل شد، هر ساله بیش از 10 میلیون بازدید کننده را به خود جلب می کند تا از برج های نارنجی دوقلو 746 فوت و اثر گسترده Art Deco شگفت زده شوند.

پل های معلق دقیقاً همان چیزی است که از نام آنها به نظر می رسد: آنها با ستون های عمودی یا ستون های متصل شده توسط کابل های تعلیق تثبیت می شوند. به این کابلهای اصلی، تعلیق های عمودی کوچکتر و متصل شده ای که با استفاده از کشش، عرشه پل را بالا نگه داشته و نیروی اصلی است که پل های معلق را حفظ می کند. عملا پل های معلق با استفاده از نیروی کشش پایدار می مانند.

اگرچه اولین پل های معلق از طناب های ساده ای که از تخته های چوبی پشتیبانی می کردند ساخته شده بودند، اما اکنون پل های معلق با دهانه های طولانی از کانال های گسترده ای از کابل استفاده می کند. اما از آنجا که این پل ها فقط در چند مکان (برج ها یا ستون ها) به زمین ثابت شده اند، می توانند هنگام عبور از ترافیک سنگین در باد تاب خورده و یا لرزان شوند.

باد یا حرکت روی یک پل می تواند لرزش ایجاد کند. وقتی اینها به یک فرکانس خاص می رسند، می تواند باعث ایجاد یک پدیده خطرناک به نام رزونانس شود (همان اصلی که در فیزیک موجود است و در صورت رسیدن صدای یک خواننده آموزش دیده به اندازه کافی به برخی نت ها، باعث خرد شدن یک لیوان می شود). اگر ارتعاشات به اندازه کافی شدید باشد، می توانند معابر پل را مختل کرده و باعث ریزش شوند.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار پیمانکاری کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

پل های معلق همچنین می توانند تحت تأثیر یک نیروی چرخشی که اغلب توسط عوامل محیطی مانند باد ایجاد می شود، باعث ایجاد حرکت خطرناک شوند. اگر سطح پل در حالی که مسافران روی آن هستند به اندازه کافی پیچ بخورد، می تواند آنها را دور بزند و پل برعکس شود.

همانطور که پیچش باعث ایجاد شکستگی در یک صفحه عمودی می شود، اگر این اتفاق به صورت افقی روی دهد می تواند پل معلق را مانند چوب بین دو دست خرد کند و این پدیده بر اثر عوامل زیست محیطی صورت می گیرد.

پل سازی در پیمانکاری : پل کابلی

پل سازی در پیمانکاری : پل کابلی

پل کابلی نوعی پیشرفت نسبت به پل معلق به شمار می رود، به این صورت که کابل ها به طور مستقیم به ستون و یا برج های متصل به تیر افقی و یا خود پل متصل می شود. هیچ کابل اصلی وجود ندارد، فقط تعداد زیادی تعلیق عمودی بالای برجکهای وسط پل نصب شده است. این سیستم های تعلیق از کشش برای کمک به حفظ و ثابت نگه داشتن عرشه پل استفاده می کنند.

پل Strömsund در سوئد به عنوان اولین پل کابلی مدرن شناخته می شود. سازه سه دهانه در سال 1956 تکمیل شد و عرشه فولادی و بتنی آن توسط کابل های مورب از دو ستون معلق تشکیل شده است.

پل Sundial با کف شیشه، که در سال 2004 در آن سوی رودخانه ساکرامنتو در ردینگ، کالیفرنیا ساخته شده است، از تکنیک ماندن کابل در کنار عناصر نرده و سیستم تعلیق استفاده می کند. پل معروف بروکلین که در سال 1883 افتتاح شد، یک پل کابلی و معلق ترکیبی است.

پل سازی در پیمانکاری : پل قوس کمانی

پل سازی در پیمانکاری : پل قوس کمانی

یک پل قوس کمانی، ویژگی های یک پل قوسی و یک پل معلق را با هم ترکیب می کند. مانند یک پل قوسی منظم، از دو جهت افقی برای حمایت از سازه ای قوسی شکل استفاده می کند. اما به جای اینکه قوسی از زیر سازه را پشتیبانی کند، قوس بالای جاده بالا می رود و گره های عمودی پایین می آیند تا حمایت از عرشه را افزایش دهند.

به این ها پل های رشته ای نیز گفته می شود زیرا از پهلو مانند کمان به نظر می رسند. این کمان از کشش کابلهای عمودی خود به همراه فشرده سازی قوس برای پشتیبانی از بار و پایداری پل استفاده می کند.

پل خیابانی Blackfriars Street در لندن، انتاریو، کانادا، از چوب نمونه ای از این سبک است. این پل ها از سال ساخت خود، یعنی سال 1875، تا سال 2013 که برای همیشه بسته شد، برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می گرفت.

پل های بولینگ ایالات متحده شامل پل فورت پیت بر روی رودخانه مونونگاهلا در پیتسبورگ، پل خیابان Lowry Avenue بر روی رودخانه می سی سی پی در مینیاپولیس و پل یادبود Daniel W. Hoan در میلواکی از نمونه پل های قوس کمانی است.

پل سازی در پیمانکاری : پل خرپایی

پل سازی در پیمانکاری : پل خرپایی

یک پل خرپایی بار خود را در یک سری از بخشهای کوچک قرار داده شده با هم توزیع می کند. خرپاهای پل توسط تیرهای ساختاری برای پل های کوچکتر یا تیرهای جعبه ای برای بزرگترها تشکیل می شوند، به طور معمول توسط اتصالات جوش داده شده یا پرچ شده در یک سری مثلث به هم متصل می شوند.

تکیه گاه های فولادی یا چوبی عمودی به نگه داشتن پل با استفاده از کشش کمک می کنند، این در حالی است که پشتیبانی از خرپای مورب باعث افزایش پایداری از طریق فشرده سازی می شود و بار را به سمت مرکز هدایت می کند، شبیه پل های قوسی شکل.

طراحی خرپای نسبتاً ارزان مدت هاست که وجود دارد. بیشتر پل های خرپایی در قرن نوزدهم، قبل از تغییر کاربری به آهن و فولاد، از چوب ساخته شده بودند. طراحی آشنا خرپای پرات دارای بخشهایی مورب است که به سمت مرکز پل شیب دارند. توسط توماس ویلیس پرات در سال 1844 معرفی شد.

پل خرپا در رودخانه کاتن کانزاس، یک مثال کلاسیک از این طرح عملی است و به طور گسترده ای استفاده می شود. این بنا در سال 1916 توسط شرکت میزوری میسوری ساخته شد و در فهرست ثبت ملی اماکن تاریخی ایالات متحده قرار دارد.

انواع دیگر طرح های خرپایی عبارتند از:

 • خرپای بالتیمور
 • خرپا هاو
 • خرپای بلند
 • خرپای فیرندل
 • خرپا وارن

پل ایکیتسوکی در ژاپن که در سال 1991 تکمیل شد، طولانی ترین دهانه پیوسته خرپا را در خود جای داده است. پل کلید فرانسیس اسکات روی بندر بالتیمور یکی دیگر از نمونه های برجسته این طرح است.

تاثیر پل در پیمانکاری

تاثیر پل در پیمانکاری :

پل ها ، مانند ساختمان ها ، از نظر زیبایی و کاربرد به ما خدمات متنوعی ارائه می دهند. آنها فقط راه های رسیدن از یک مکان به مکان دیگر نیستند. آنها همچنین به عنوان کوتاه کننده راه ها و پیشرفت علم ساخت و ساز به ما کمک می کنند. آنها همچنین به نمادهای جغرافیایی و معماری تبدیل شده اند که از نظر فرهنگی و تاریخی به تعریف ما به عنوان انسان متمدن کمک می کنند.

بنابراین دفعه بعدی که به یک پل نزدیک می شوید، نگاه دقیق تری به آن بیندازید. مکانهای کمی وجود دارد که شما می توانید هنر و علوم را به صورت یکپارچه در قابلیت های کاربری مانند یک پل ادغام کنید.

همانطور که در مقاله بالا به آن اشاره شد، پل سازی از آن دسته از عملیات های پیچیده و فنی است که نیازمند محاسبات دقیق برای هر مرحله از پروژه است. پیمانکاران می توانند با استفاده نرم افزار حسابداری محاسبات مالی پروژه های پل سازی خود را راحتتر و بدون مشکل مدیریت کنند و بتوانند وقت و انرژی خود را برای بخش های دیگر پروژه پل سازی بگذارند.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان  نرم افزار پیمانکاری کاوش  درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

شما می توانید نظرات خودتان را در مورد انواع پل در پیمانکاری و موارد مرتبط با نرم افزار حسابداری پیمانکاری را با ما در میان بگذارید. همچنین برای آشنایی با سایر نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی مجموعه نرم افزاری کاوش می توانید با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

Types of Bridges | BigRentz

Bridge - Wikipedia

نظرات

حسن تیرانداز
سلام من سازنده پله های گرد هستم چنین مقاله ای برا پله گرد میخوام دارین!!؟؟
پاسخ مدیر :
1 نظر ارسال نظر