مهندسی ارزش در پیمانکاری

مهندسی ارزش در پیمانکاری

مهندسی ارزش در ساخت و ساز چیست؟

مهندسی ارزش به فرآیندی سیستماتیک با هدف افزایش ارزش محصول اشاره دارد. این در حالی است که هزینه ها را پایین نگه می دارد و بر بهبود عملکرد کلی پروژه متمرکز است. مهندسی ارزش در گاهی اوقات به عنوان "تجزیه و تحلیل ارزش" نیز نامیده می شود، مهندسی ارزش شامل تیمی از طراحان و مهندسان و پیمانکاران است که برای اطمینان از حداکثر ارزش، هر مرحله از پروژه را تجزیه و تحلیل می کنند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

پخش آنلاین :
دانلود فایل صوتی در انتهای مطلب

وقتی صحبت از پروژه های ساختمانی می شود ، مهندسی ارزش می تواند یک فرایند بسیار ارزشمند برای همه ذینفعان باشد، خصوصاً اگر در ابتدا کار انجام شود. اگرچه می توان آن را در هر مرحله از فرآیند طراحی به کار برد، اما استفاده از این روش در ابتدای شروع پروژه و یا حتی قبل از عملیات اجرایی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود و بازدهی بهتری از سرمایه را فراهم می کند.

تاریخچه مهندسی ارزش

مهندسی ارزش بر أساس تحلیل و آنالیز بنا شده است و این تحلیل به صورت یک روش فنی بسیار ویژه در سال های ابتدایی پس از جنگ جهانی دوم استفاده شد. تاریخچه مهندسی ارزش به جنگ جهانی دوم باز می گردد. در طول جنگ، کمبود نیرو، مواد اولیه و قطعات وجود داشت و مهندسانی مانند لارنس مایلز و هنری ارلیچر را مجبور به کشف گزینه های دیگر کرد. در نتیجه ، آنها مواد و منابع جایگزینی را کشف کردند که در عین حفظ کیفیت، هزینه ها را نیز کاهش می داد. طراحی و تدوین این روش به دستور هنری ارلیچر معاون فنی بخش خریدهای شرکت جنرال الکتریک صورت گرفت. هنری ارلیچر معتقد بود مواد و مصالح و روش هایی که به طور ضروری و به علت کمبودهای زمان جنگ برای تولیدات مورد استفاده قرار می گرفتند دارای عملکرد بهتر با هزینه کمتری هستند. به این صورت که می توانستند با امکانات موجود و مواد اولیه کم هزینه تر و در دسترس تر، کالایی را تولید کنند که کارایی بهتری نیز داشته باشد.

در سال 1947 تحقیق و کار برای توسعه این طرح بر عهده لارنس مایلز مهندس ارشد شرکت جنرال الکتریک گذاشته شد. امروزه مایلز را به عنوان مبتکر و بنیان گذار مهندسی ارزش می شناسند. مایلز گروهی از کارکنان شرکت را مامور بررسی عملکرد محصولات تولیدی شرکت جنرال الکتریک کرد و با این روش توانست هزینه های تولید را کاهش دهد. روش تحلیل ارزش به عنوان استانداردی در شرکت جنرال الکتریک مورد استفاده می شد و به مرور زمان شرکت های دیگر و سازمان های دولتی نیز از این فرآیند بعنوان ابزاری برای کاهش هزینه های خود استفاده کردند.

مراحل مهندسی ارزش در پیمانکاری

مراحل مهندسی ارزش

فرآیند مهندسی ارزش در پیمانکاری و ساخت و ساز به سه مرحله اصلی تقسیم می شود:

 • برنامه ریزی
 • طراحی
 • روش و رویکرد

مرحله برنامه ریزی در مهندسی ارزش

مرحله برنامه ریزی اولین جنبه توسعه در مهندسی ارزش است و بخش مهمی از حفظ ارتباطات محکم در پروژه های ساختمانی و پیمانکاری بشمار می رود. شروع پروژه خود با یک برنامه مفید امکان پذیر است به طوری که تغییرات و طراحی مجدد در مسیر مشخصی از روال پروژه وجود دارند که می توانند بر برنامه کلی، هزینه و برنامه های طراحی تأثیر گذار باشند.

آنچه در این مرحله انتظار دارید به پیشرفت برسد موارد زیر را شامل می شود.

 • تعریف اهداف و معیار های اصلی پروژه
 • تجزیه و تحلیل امکانات
 • بررسی تمامی گزینه های ابزار و مصالح
 • بودجه در نظر گرفته شده برای پروژه
 • ایده پردازی راه حلهای جایگزین و پایدار

از آنجا که این مرحله برنامه ریزی است، تیم مهندسی ارزش ، وقت را برای ارزیابی تمام گزینه های ممکن برای پروژه فراهم می کند تا بهترین بودجه را تضمین کند. همچنین این تیم درک بهتری از عملکرد مطلوب پروژه برای تیم فراهم می کند

مرحله طراحی در مهندسی ارزش

در طول مرحله طراحی ، همه طرفین " پیمانکاران و مهندسان " گرد هم می آیند تا برنامه طراحی پیش بینی شده را بررسی کنند.

تیم طراحی معمولاً در این مرحله کارگاهی برگزار می کنند. هدف از این کارگاه بررسی کلیه عناصر پروژه از جمله برنامه های طراحی ، هزینه های برآورد شده ، جدول زمانی پیش بینی شده و بهترین گزینه های ارزش گذاری پروژه است.

بر خلاف مرحله برنامه ریزی ، مرحله طراحی با هدف بررسی یافته های اولیه و ارائه تمام گزینه های ممکن به مشتری است.

مرحله روش و رویکرد در مهندسی ارزش در پیمانکاری

مرحله روش و رویکرد در مهندسی ارزش

آخرین مرحله در مهندسی ارزش ، مرحله روش شناسی است که به شش مرحله مهم تقسیم می شود. هر مرحله شامل تجزیه و تحلیل و حذف مواردی است تا به درک درستی از بهترین گزینه ها برسد.

 • جمع آوری اطلاعات

مرحله اطلاعات با هدف جمع آوری تمام داده های مورد نیاز برای درک دامنه کامل پروژه است.

 • تجزیه و تحلیل عملکرد

دو نوع عملکردی که در این مرحله تجزیه و تحلیل می شوند توابع اولیه و ثانویه نام دارند. که به شرح زیر هستند:

عملکرد اصلی، هسته پروژه است و بیشترین مقدار را دارد. این نشان دهنده این است که برای عملکرد محصول چه مواد و بودجه ای مورد نیاز است. توابع ثانویه ارزش آنچنانی ندارند اما همیشه قابل توجه هستند. توابع همیشه به صورت ترکیب اسم فعل ارائه می شوند.

به عنوان مثال، اگر تیمی در حال ساخت پل بود و برای تعیین عملکرد اصلی پل به اسمی نیاز داشت، عملکرد اصلی آن پل "عبور از سد" است. به زبان ساده، برای رسیدن از نقطه A به نقطه B به یک پل نیاز است.

پس از مشخص شدن عملکردهای پروژه، تیم می تواند به مرحله خلاقیت برود و در آنجا می تواند راه حل های ایده پردازی را شروع کند.

 • ایده پردازی خلاق

این مرحله، که به عنوان مرحله گمانه زنی نیز شناخته می شود، شامل ایده های خلاقانه تیم برای عملکرد پروژه است. این ایده ها باید مربوط به اطلاعاتی باشد که در طول تجزیه و تحلیل عملکرد جمع آوری شده و بر کاهش هزینه های اولیه و افزایش ارزش متمرکز بوده است. جلسه های "طوفان فکری" به تیم اجازه می دهد تا تمام راه حل ها را ارزیابی کند و در عین حال عملکردهای قبلی را ارزیابی کند.

تمام جنبه های عمر پروژه باید در نظر گرفته شود. ایمنی پروژه، عوامل محیطی، مواد و ابزار مورد نیاز، ملاحظات مربوط به نوع پی، تجزیه و تحلیل محل ساخت و سایر جزئیات مهم را نباید نادیده گرفت.

این تیم قبل از رفتن به مرحله ارزیابی و تجزیه و تحلیل، تا آنجا که ممکن است ایده تولید می کنند. ارزش این کار در هنگام جلسات "طوفان مغزی"  مشخص می شود، جایی که به نسبت کیفیت مطلوب هرچه ایده بیشتر باشد، بهتر است. اعضای تیم می توانند ایده ها را ترکیب کرده و بر اساس یافته های یکدیگر پیش از ارزیابی بیشتر، استفاده کنند.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار حسابداری مهندسی پیمانکاری کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

 • ارزیابی و تجزیه و تحلیل

بعد از اینکه تیم معیارهای خاصی برای ارزیابی پیدا کرد، سپس تمام ایده ها را کاملاً بررسی می کنند، مزایا و معایب هر یک را مشخص می کنند و بهترین راه حل های جایگزین را که فکر می کنند بهترین هستند، پیشنهاد می دهند.

همچنین انجام تجزیه و تحلیل چرخه کاری در این مرحله مهم است. این جایی است که شما تمام هزینه ها را در هر مرحله در نظر می گیرید، از هزینه های ساخت اولیه مانند مصالح، خرید زمین و تجهیزات ساخت و ساز گرفته تا هزینه های توسعه طولانی مدت، مانند انرژی و آب.

این تیم راه حل های جایگزین مختلفی را ارزیابی می کند که ممکن است اکنون برای آنها هزینه بیشتری داشته باشد اما در پایان کار به آنها سود بیشتری برساند یا بالعکس. با نگاهی به چرخه عمر پروژه، راه حل ایده آل برای هزینه تعیین می شود.

به عنوان مثال ، تیم تجریه و تحلیل طول عمر یک نوع زیرساخت را بررسی می کنند و سیستم ها و مواد مورد نیاز برای نگهداری ساختمان را فراتر از ساخت اولیه در نظر می گیرند. این می تواند چیزی مانند بهره وری انرژی باشد. ممکن است در مراحل اولیه هزینه بیشتری داشته باشد، اما با نگاهی به طول عمر ساختمان، هزینه آن در کل کمتر خواهد بود.

و در پایان تمام ایده های فاقد صلاحیت کنار گذاشته می شوند و دیگر نیازی به تجزیه و تحلیل بیشتر ندارند. روند حذف و محدود کردن داده های غیرقابل استفاده و تعیین اینکه چه گزینه هایی قرار است در مراحل بعدی وارد شوند، مهم است.

 • توسعه پروژه

مرحله توسعه جایی است که تیم بهترین گزینه ها را انتخاب کرده است. هنگامی که ایده ها از مرحله ارزیابی عبور کردند، تیم سپس این ایده ها را به صورت پیشنهادی کتبی و کلامی در مرحله نهایی پروژه ارائه می دهد.

هر پیشنهاد مزایا و معایب راه حل پیشنهادی را بیان می کند و شامل مقایسه هزینه ها، طرح ها و مدل های طراحی، جدول زمانی پیش بینی شده و سایر اطلاعات لازم است که برای مشتری مفید خواهد بود.

در صورت ایجاد نوعی تغییر، مقایسه روش اصلی طراحی نیز ارائه خواهد شد.

 • ارائه و توجیه

در مرحله آخر، تیم یافته ها و توصیه های خود را به همه ذینفعان و تصمیم گیرندگان ارائه می دهد. این ارائه رسمی به عنوان فرصتی برای بررسی گزینه های نهایی و تعیین اینکه کدام پیشنهاد برای پیشرفت پروژه مناسب تر است، عمل می کند.

هدف از این مرحله اخذ تأیید برای پروژه است.

مرحله ساخت در مهندسی ارزش در پیمانکاری

مرحله ساخت در مهندسی ارزش

پس از اتمام سه مرحله مهندسی ارزش ، مرحله ساخت شروع می شود. اگرچه این همیشه فازی نیست که مهندسان ارزش درگیر آن می شوند، هنوز هم می توان مهندسی ارزش را از طریق پیشنهادات تغییر مهندسی ارزش در این مرحله پیاده سازی کرد.

این نوع پیشنهاد توسط پیمانکاران ساختمانی ارائه می شود، زیرا آنها می توانند با استفاده از تجربه و تخصص خود طرح، طراحی را ارزیابی کنند. ایجاد تغییرات در این مرحله معمول است ، اگرچه اجرای مهندسی ارزش در این اواخر ممکن است خطرناک باشد. معمولاً توصیه می شود قبل از امضای هرگونه قرارداد ساخت ، کلیه مراحل مهندسی ارزش را شروع کنید.

بعد از آن پیمانکار هرگونه راه حل اضافی را که می تواند ارزش پروژه را افزایش دهد، ارائه می دهد. این می تواند سودمند باشد زیرا از نظر پیمانکار پروژه را با نگاه و نظر تازه ارائه می دهد.

آینده مهندسی ارزش در پیمانکاری

آینده مهندسی ارزش

مهندسی ارزش فقط مختص به ساخت و ساز نیست. این روش می تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. هر فرآیندی، اعم از ساخت یک محصول خاص یا ایجاد یک سرویس جدید، عملکردی دارد و می توان از مهندسی ارزش برای حل هرگونه مشکل مرتبط با فرآیند استفاده کرد.

در دنیای امروز، فناوری ها و منابع جدید و پیشرفته همیشه در حال کشف شدن هستند، که گزینه های موجود برای راه حل ها را گسترش می دهند. صنعت ساخت و ساز به دلیل توانایی سازگاری با روندهای فعلی و پیشرفت های تکنولوژیکی شناخته می شود.

مهندسی ارزش نه تنها مزایای مالی به همراه دارد، بلکه به همه شرکت کنندگان این فرصت را می دهد تا خلاقیت لازم را به دست آورند و یافته های بی شماری را برای به حداکثر رساندن عملکرد کشف کنند. مهندسی ارزش اگر به درستی انجام شود، باید ضمن کاهش کل هزینه ها، عملکرد یک پروژه را بهبود بخشد.

تمامی پیمانکاران و شرکت های ساخت و ساز می توانند با استخدام تیم مهندسی ارزش یا کسب مهارت های لازم، این روش را برای پروژه بعدی ساخت و ساز خود در نظر بگیرند.

حال متوجه می شویم که، یک پروژه از ابتدا تا انتها با استفاده از مهندسی ارزش ، بهترین کیفیت و بهینه ترین بودجه را برای مشتری تولید می کند.

مهندسی ارزش در نرم افزار حسابداری پیمانکاری

مهندسی ارزش در نرم افزار حسابداری پیمانکاری :

همانطور که به آن اشاره شد، مهندسی ارزش در حسابداری پیمانکاری ، بسیار تاثیر گذار و مهم است. تمامی پیمانکاران و مهندسان نرم افزار نیز می توانند برای مدیریت بودجه و زمان خود از مهندسی ارزش استفاده کنند. اما از مواردی که در هنگام اجرای پروژه مورد نیاز تمامی پیمانکاران است، استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری برای مدیریت پروژه و هزینه های آن است. همواره کنترل مالی پروژه ها از مواردی است که برای مهندسان ساخت و ساز مهم به شمار می رود. با استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری می توانید تمامی موارد مالی و مدیریتی پروژه ها را فقط با چند کلیک و به آسانی انجام دهید.

جهت دریافت مشاوره و دموی رایگان نرم افزار حسابداری مهندسی پیمانکاری کاوش درخواست خود را در زیر ثبت کنید.

شما می توانید نظرات خودتان را در مورد مهندسی ارزش و موارد مرتبط با نرم افزار حسابداری پیمانکاری را با ما در میان بگذارید. به منظور آشنایی بیشتر با امکانات این نرم افزاری و سایر نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی مجموعه نرم افزاری کاوش می توانید با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.


دانلود فایل صوتی


منابع:

مهندسی ارزش - ویکی پدیا، دانشنامهٔ آزاد

What is Value Engineering in Construction? | BigRentz

نظرات

0 نظر ارسال نظر