آربیتراژ چیست؟| راهنمای مبتدی

آربیتراژ چیست؟| راهنمای مبتدی

استفاده از آربیتراژ یک استراتژی سرمایه گذاری نسبتاً بدون ریسک است که می تواند جذاب باشد. با این حال، برای ایجاد سود بزرگ، سرمایه گذاری قابل توجهی لازم است. با سرمایه گذاری های ارزی، استراتژی معروف به آربیتراژ به معامله گران اجازه می دهد با خرید و فروش همزمان یک اوراق بهادار، کالا یا ارز یکسان در دو بازار مختلف، سود خود را حفظ کنند. این حرکت به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا از قیمت‌های متفاوت همان دارایی در دو منطقه متفاوت که در هر دو طرف معامله هستند، سرمایه‌گذاری کنند.

اگر می خواهید بفهمید که آربیتراژ چیست، این مطلب نحوه عملکرد معاملات آربیتراژ را توضیح و انواع مختلف آربیتراژ و فرصت ها را تعریف و خطرات مربوط به آن را توضیح می دهد.

  • آربیتراژ زمانی اتفاق می افتد که یک اوراق بهادار در یک بازار خریداری شود و همزمان در بازار دیگری به قیمت بالاتر فروخته شود.
  • تفاوت موقت قیمت یک دارایی بین دو بازار به معامله گران اجازه می دهد تا سود خود را قفل کنند.
  • معامله گران اغلب سعی می کنند از فرصت آربیتراژ با خرید سهام در ارز خارجی استفاده کنند، جایی که قیمت سهم هنوز با نرخ نوسان ارز تعدیل نشده است.
  • معامله آربیتراژ به عنوان یک فعالیت نسبتا کم خطر در نظر گرفته می شود.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار سهام کاوش

آربیتراژ چیست؟

نرم افزار سهام کاوش

یک تعریف ساده از آربیتراژ زمانی است که یک دارایی مشابه در دو بازار مختلف با قیمت متفاوتی به فروش می ‌رسد و معامله‌گران را قادر می‌ سازد آن را با قیمت پایین ‌تری خریداری کنند و فوراً آن را در بازار دیگری با قیمت بالاتر بفروشند تا سودی بدون ریسک کسب کنند. این به معنای شناسایی فرصت آربیتراژ است که در آن همان دارایی در یک بازار با قیمت کمتری نسبت به بازار دیگر معامله می‌ شود. این اختلاف قیمت‌ها معمولاً با اوراق بهادار و دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال، سایر ابزارهای مالی یا ارزهایی مانند یورو، دلار آمریکا یا کالاها رخ می ‌دهد.

آربیتراژ، در اصل، روشی بدون ریسک برای کسب سود است، زیرا معاملات به طور همزمان اتفاق می‌افتد و هیچ دوره نگهداری وجود ندارد. با این حال، آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست. کارمزدهای بالای تراکنش، نوسانات قیمت، و این واقعیت که معامله گران باید این معاملات را سریع انجام دهند، می تواند سودهای حاشیه ای را از بین ببرد.

از نظر فنی، دو توضیح ساده به فرصت آربیتراژ بستگی دارد:

  •  یک محصول را با قیمت کمتر در بازار A بخرید، آن را با قیمت بالاتر در بازار B بفروشید و سود کسب کنید.
  •  محصول A را با قیمت کمتری بخرید، دارایی را نگه دارید، بعداً با قیمت بالاتر دوباره بفروشید و سود ببرید.

چرا آربیتراژ مهم است؟ 

معامله گران آربیتراژ در مسیر کسب سود، کارایی بازارهای مالی را افزایش می دهند. همانطور که آنها خرید و فروش می کنند، تفاوت قیمت بین دارایی های یکسان یا مشابه کاهش می یابد. دارایی های با قیمت پایین تر پیشنهاد قیمت می شوند در حالی که دارایی های با قیمت بالاتر فروخته می شوند. به این ترتیب آربیتراژ ناکارآمدی در قیمت گذاری بازار را برطرف می کند و نقدینگی را به بازار می افزاید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با مزایا فرابورس

چرا مردم از تجارت آربیتراژ استفاده می‌کنند؟

فرابورس

معامله آربیتراژ زمانی اتفاق می‌افتد که یک دارایی یکسان در دو بازار متضاد خرید و فروش شود تا از اختلافات جزئی در قیمت‌های فهرست شده سود به دست آید. این تناقضات ارزش معمولاً کوتاه مدت هستند و به سرعت اصلاح می ‌شوند. استراتژی آربیتراژ از این نوسانات سوء استفاده می کند.

آربیتراژ نتیجه ناکارآمدی بازار است. بازار ناکارآمد زمانی است که دارایی‌ های مالی ارزش واقعی و منصفانه بازار خود را منعکس نمی ‌کنند یا به فرضیه بازار کارا پایبند نیستند، که بیان می‌ کند تمام دارایی‌ های مالی معامله شده در بازارها همیشه ارزش واقعی آن‌ ها را برای معامله گران منعکس می ‌کند. به همین دلیل است که گاهی اوقات یک دارایی با قیمت های متفاوت در بازارهای مختلف معامله می شود و سرمایه گذارانی که می خواهند از این انحرافات سود ببرند، می توانند از این فرصت استفاده کنند.

این یک استراتژی سرمایه‌گذاری نسبتاً بدون ریسک است، اما از آنجایی که اختلاف قیمت معمولاً حاشیه‌ای است، برای ایجاد سود قابل‌توجه، مبلغ یک جای بالاتری از سرمایه‌گذاری اولیه ضروری است، به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران آربیتراژ یا «داوران» معمولاً سرمایه‌گذاران نهادی هستند.

چه کسی از تجارت آربیتراژ استفاده می ‌کند؟

به دلیل سود کم و مقدار زیادی پول لازم برای ایجاد سود قابل توجه، سرمایه گذاران فردی کمتر از استراتژی معاملاتی آربیتراژ استفاده می کنند و معمولاً توسط سرمایه گذاران نهادی که به نمایندگی از موسسات مالی بزرگ معامله می کنند، استفاده می شود. دلیل دیگر این امر این است که استراتژی آربیتراژ مستلزم تصمیمات خرید و فروش همزمان و چند ثانیه ای است که تنها با استفاده از نرم افزار معاملات آربیتراژ یا کسب دانش پیشینه کامل می توان به آن اقدام کرد.

با این حال، سرمایه‌گذاران فردی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در یک صندوق آربیتراژ، نوع خاصی از صندوق‌های مشترک، از مزیت آربیتراژ نیز استفاده کنند. آن ها می توانند انتخاب خوبی برای سرمایه گذارانی باشند که می خواهند بدون ریسک زیاد سود ببرند، اما به دلیل ماهیت معاملات آربیتراژ، بازده واقعی می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

مطالعه بیشتر: سهام بنیادی چیست و تفاوتی با سهام غیربنیادی دارد؟

خطرات تجارت آربیتراژ

خطرات تجارت آربیتراژ

در بیشتر موارد آربیتراژ، سرمایه‌گذاران می‌توانند عمدتاً سودهای بدون ریسک داشته باشند، به‌ویژه مواقعی که در زمان واقعی محقق شوند، مثلاً اگر سهام یا ارزی به طور همزمان خرید و فروش شود.

با این وجود، وقتی صحبت از آربیتراژ نقدی و حمل به میان می‌آید، ریسک‌ها کمی بالاتر است، زیرا معامله‌گران باید منتظر بمانند و قبل از فروش آن برای سود، مدتی صبر کنند و آن را نگه دارند.

جنبه دیگری که باید در نظر گرفت این است که حتی اگر ریسک ها کم باشد، سود نیز کم است و برای به دست آوردن سود خوب سرمایه گذاری قابل توجهی لازم است. اگرچه تجارت آربیتراژ به عنوان یک تجارت بدون ریسک در نظر گرفته می شود، اما برای موفقیت و سودآوری آن به زمان بندی دقیق و تحقیقات کامل نیاز دارد و مستعد چندین اشکال است:

1- عدم اطمینان بازار

بازار بی ثبات است و قیمت ها در نوسان است، به این معنی که خرید و فروش یک دارایی در دو بازار مختلف می تواند اسپرد را کاهش دهد. بنابراین، فرصت های آربیتراژ باید فورا مورد بهره برداری قرار گیرد، در غیر این صورت، این خطر وجود دارد که قیمت ها تغییر کند و تجارت متحمل ضرر شود.

2- هزینه های تراکنش

مبادلات سهام و ارز، بازارها و پلتفرم‌ها کارمزد تراکنش‌ها و نرخ‌های مالیاتی متفاوتی دارند و بررسی اینکه کدام کارمزد اعمال می‌شود، زمان می‌برد. برای اطمینان از اینکه کارمزدها از سود بیشتر نمی شود، سرمایه گذاران باید تعیین کنند که آیا تجارت پس از کسر همه مالیات ها و هزینه های دلالی همچنان سودآور است یا خیر.

مطالعه بیشتر: صندوق سرمایه گذاری سهامی چه کاربردهایی دارد؟

3- نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارد

از آنجایی که فرصت های آربیتراژ زمانی رخ می دهد که تفاوت قیمت جزئی وجود داشته باشد، سود حداقل است. برای سودآوری تجارت، به یک سرمایه گذاری قابل توجه تری نیاز است که در صورت عدم موفقیت معامله، خطر از دست دادن پول بیشتری را افزایش می دهد.

4- ریسک نکول طرف مقابل

نرم افزار حسابداری کاوش

برخی از فرصت‌های آربیتراژ، معاملات خارج از بورس هستند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران در معرض خطر نکول طرف مقابل برای آربیتراژ ارز هستند و آربیتراژکنندگان ممکن است با زیان مواجه شوند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

سخن پایانی

شرکت‌های بزرگ می‌توانند از فرصت‌های آربیتراژ با وجوه قابل توجه‌تر برای شروع تجارت و بهره‌گیری از حاشیه‌های کوچک برای سود بهره‌برداری کنند. با این حال، معاملات آربیتراژ سه مزیت کلیدی دارد: سود نسبتاً کم ریسک، حفظ قیمت سهام و سایر دارایی‌های مختلف در بازارهای مختلف کم و بیش یکسان، و کمک به یک بازار کارآمد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر