صفر تا صد حسابداری بیمه پیمانکاری

صفر تا صد حسابداری بیمه پیمانکاری

حسابداری بیمه پیمانکاری چیست؟ به طور کلی قراردادهای پیمانکاری، در آن کارفرما، انجام یک پروژه را در چارچوب تعیین‌شده و شرایط خاص در برابر اخذ مبلغ مورد رضایت طرفین، به اشخاص حقوقی یا غیرحقوقی که پیمانکار نامیده می‌شوند، واگذار می‌کند. همان طور که می دانیم موضوع قراردادهای پیمانکاری می‌تواند متفاوت و تغییرپذیر باشد؛ که اغلب راجع به پروژه‌های ساختمانی، حمل‌ونقل و تدارکات است. ممکن است شما هم در حیطه کاری خود با قراردادهای پیمانی ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و تولید کالاهای مختلف روبرو شده‌ باشید. همان طور که می دانیم تدوین و نهایی کردن این قراردادها کار راحتی نیست و عواملی از جمله حسابداری بیمه شرکت های پیمانکاری و محاسبه مالیات قرارداد تنظیم قراردادها را کمی با مشکل مواجه کرده است. در این مطلب، اطلاعات کاملی درباره حسابداری بیمه پیمانکاری ارائه می دهیم.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

بیمه پیمانکار چیست؟ 

بیمه قراردادهای پیمانکاری

اگر پیمانکار هستید، به احتمال زیاد تجربه ای در زمینه بیمه ساخت و ساز و حسابداری بیمه پیمانکاری داشته اید، خواه تعهد، غرامت کارگران یا مسئولیت عمومی باشد. گاهی اوقات یک خط مشی توسط شرکت هایی که شما با آن ها قرارداد فرعی می بندید مورد نیاز است و اغلب توسط هیئت های صدور مجوز و ساخت و ساز مورد نیاز است.

در ساخت و ساز، هیچ دو پیمانکاری بیمه نامه یکسانی ندارند. تجارت و پوشش شما منحصر به فرد است. ضروری است که اصول اولیه آنچه را که دارید و ممکن است در آینده به آن نیاز داشته باشید بدانید تا اطمینان حاصل کنید که از گسترده ترین محافظت برخوردار هستید.

بیمه قراردادهای پیمانکاری

بیمه قراردادهای پیمانکاری

حسابداری بیمه پیمانکاری یکی از پرتکرارترین مسائلی است که درباره قراردادهای پیمانکاری به وجود می آید. در خصوص بیمه قراردادهای پیمانکاری وظیفه بیمه کردن بر عهده کارفرما گذارده شده است. به بیانی دیگر کارفرما پس از بکارگیری و استخدام نیرو باید مبلغی را تحت عنوان بیمه به آن ها پرداخت کند و نحوه محاسبه آن بر طبق حقوقی است که به افراد پرداخت می شود. در قوانین مربوط به بیمه به این صورت تعریف می شود مبلغی است که طبق قانون سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت گردد اما در خصوص بیمه قراردادهای پیمانکاری به روش دیگری پرداخت ها انجام می شود. همان طور که اشاره شد حق بیمه قراردادای پیمانکاری معمولا طبق حق الزحمه ای است که در قرارداد مابین کارفرما و پیمانکار درج می شود.

بیمه های مشترکی که پیمانکاران ساختمانی باید داشته باشند

حسابداری بیمه پیمانکاری برای هر پروژه ساخت و ساز مورد نیاز است. بیمه های پیمانکاری می توانند پوششی برای مواد، خطرات، بلایای طبیعی، کارکنان و حتی کسب و کار شما ارائه دهند. با این حال صنعت بیمه در کنار صنعت ساختمان همواره به دنبال درک و ارائه آخرین پوشش ها از هر موقعیت منحصر به فرد است.

مطالعه بیشتر: روش های رایج حسابداری قراردادهای پیمانکاری

1. پوشش بیمه مسئولیت پیمانکاری

یک پوشش خوب بیمه مسئولیت پیمانکاری می تواند در برابر صدمات، تصادفات یا آسیب های مالی که در حین کار متحمل شود را محافظت کند. علاوه بر این، کارمندان ساخت و ساز ممکن است به طور ناخواسته با استفاده نادرست از ابزار و لوازم و یا در حالی که پروژه نوسازی در حال انجام است خسارت مالی وارد کنند.

2. ضمانت نامه عملکرد: هزینه، الزامات و مزایا

ضمانت نامه عملکرد از بیمه های مشترکی است که باید در حسابداری بیمه پیمانکاری در نظر گرفته شود. اگر پیمانکار نتواند پروژه را مطابق با زمان تعیین شده و مفاد قرارداد انجام دهد یا نتواند پروژه را تحویل دهد، ضمانت نامه کار از مالک در برابر ضررهای احتمالی محافظت می کند. گاهی اوقات پیمانکار قصور می کند یا خود را ورشکست می کند و سپس در آن مواقع، ضامن مسئول جبران ضرر و زیان مالک است. با این حال، توجه داشته باشید که به عنوان یک پیمانکار همیشه مسئول همه چیز خواهید بود.

3. اوراق قرضه پیشنهادی چیست و چرا لازم است؟

در صورت عدم انجام تعهدات ضمانتنامه مناقصه، ضامن معمولاً به پیمانکار و ضامن متضامناً مسئول وثیقه است. مجازات هایی برای عدم رعایت تعهدات اوراق قرضه اعمال می شود.

4. نحوه کار اوراق قرضه پرداخت در پروژه های ساختمانی

ضمانت نامه پرداختی یک قرارداد سه طرفه بین مالک، پیمانکار و ضامن تشکیل می دهد تا اطمینان حاصل شود که تمام پیمانکاران فرعی، کارگران و تامین کنندگان مواد، حقوق دریافت می کنند و پروژه از کلیه حق التزام آزاد می شود. پرداخت وثیقه به ندرت درخواست می شود و معمولاً با حدود 50 درصد حق بیمه معمولی صورتحساب می شود. این موضوع در حسابداری بیمه پیمانکاری مهم می باشد.

5. بیمه مسئولیت حرفه ای

بیمه نامه مسئولیت حرفه ای خطاهای ناشی از سهل انگاری پیمانکار در حین انجام وظایف خود تحت توافقنامه مشخص شده را پوشش می دهد. در صورتی که اشتباهات و کوتاهی منجر به از دست دادن سرمایه مشتری شود یا در صورت عدم انجام وظایف پیمانکاری  بیمه، هزینه های دادرسی را پوشش می دهد.

مطالعه بیشتر: نحوه انجام حسابداری پیمانکاری ساختمان

حق بیمه قراردادهای پیمانکاری

حق بیمه قراردادهای پیمانکاری

حسابداری بیمه پیمانکاری در پروژه های پیمانکاری در دو حالت انجام می شوند:

حالت 1: اینکه خود پیمانکار کار را قبول می کند و پروژه را انجام می دهد. در این مرحله اگر پیمانکار کار را به تنهایی انجام دهد و پرسنل و کارگری برای استخدام نداشته باشد در این صورت وظیفه ای برای پرداخت حق بیمه ندارد و همچنین نیازی به نگه داشتن 5% از مبلغ پروژه در نزد سازمان نیست. اما اگر پیمانکار نیازمند کارگر باشد و در پروژه از آن ها به عنوان نیرو استفاده کند دو رابطه اتفاق می افتد:

  • کارفرما وظیفه ای در قبال بیمه کردن کارگران ندارد.
  • در کارگاه رابطه ای بین کارگر و پیمانکار ایجاد می شود و پیمانکار نقش کارفرما را برای کارگر دارد. پیمانکار به عنوان کارفرما وظیفه دارد که کارگران را بیمه کند. به همین علت در زمان عقد قرارداد، پیمانکار موظف به بیمه کارکنان بوده و معادل 5% از مبلغ پیمان را برای تضمین در نزد خود نگه می دارد و تا زمانی که برگه تسویه بیمه را به او تحویل بدهد، مبلغ را به پیمانکار تحویل می دهد.

در حالت 2: پیمانکار کار را قبول کرده و پروژه را در اختیار پیمانکار دیگری قرار می دهد، در این حالت تمام مسئولیت های حسابداری بیمه پیمانکاری و مالیات بر عهده پیمانکار ثانوی می شود.

مطالعه بیشتر: نحوه انجام مفاصا حساب بیمه برای پیمانکاران

روش محاسبه حق بیمه در قراردادهای پیمانکاری

روش محاسبه حق بیمه در قراردادهای پیمانکاری

حسابداری بیمه پیمانکاری بر اساس ماده 38 قانون تامین اجتماعی برای محاسبه حق بیمه قراردادها به سه گروه تقسیم بندی می شوند:

  • قراردادهای مشمول ضوابط طرح‌های عمرانی
  • قراردادهای غیر عمرانی
  • موارد خاص قراردادهای غیرعمرانی

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

بیشتر پیمانکاران و کارفرمایان ترجیح می دهند در گروه اول دسته بندی شوند. به این علت که حق بیمه ای که بابت آن باید پرداخت کنند از گروه های دیگر کمتر است. برای اینکه پیمانکاران و کارفرمایان بتوانند جزو گروه اول دسته بندی شوند باید شرط های زیر را داشته باشند:

عقد قرارداد آن ها باید طبق مقررات سازمان تامین اجتماعی یا بر طبق سازمان برنامه و بودجه انجام گرفته باشد.

همه یا قسمتی از مبلغ بودجه عملیات آن ها از محل اعتبارات عمرانی دولت برآورده شده باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به حسابداری بیمه پیمانکاری پرداختیم. همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد قراردادهای پیمانکاری، قراردادهایی هستند که در آن کارفرما، انجام یک پروژه را در چارچوب تعیین‌شده و شرایط خاص در برابر اخذ مبلغ مورد رضایت طرفین، به اشخاص حقوقی یا غیرحقوقی که پیمانکار نامیده می‌شوند، واگذار می‌کند. کارفرما معادل 5% از کل مبلغ قرارداد را به عنوان تضمین در نزد خود نگهداری کند تا پیمانکار همه پرسنل و کارگران خود را بیمه کند و برگ تسویه بیمه را به کافرما تحویل دهد. پس از انجام اینکار کارفرما مبلغ نگهداری شده را به پیمانکار پرداخت می کند.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش فردا نرم افزاری جامع با قابلیت ثبت و طبقه بندی اسناد حقوقی و مالی، گزارش گیری مالی، مالیاتی و انجام روند و فرآیندهای حسابداری برای همه کسب و کارها را فراهم می کند. این مجموعه با تکیه بر دانش و تخصص پرسنل خود طراحی و تولید نرم افزارهای حسابداری برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ ایجاد کرده است و تمامی انتظارات شما را از یک نرم افزار حرفه ای حسابداری پیمانکاری برآورده می‌کند.

نظرات

0 نظر ارسال نظر