پایان سال مالی چیست؟ تعریف و تفاوت آن با تقویم پایان سال

پایان سال مالی چیست؟ تعریف و تفاوت آن با تقویم پایان سال

به طور معمول، سازمان ها و شرکت ها برای رسیدن به اهداف حسابداری خود یک دوره 12 ماهه در نظر می گیرند که به آن پایان سال مالی می نامند. برخی از شرکت ها پایان هر سال را به عنوان سال مالی خود تلقی می کنند. در حالی که برخی این دوره را با توجه به چرخه تجاری کسب و کار خود تعیین می کنند. در پایان این مدت، شرکت ها باید حساب های خود را ببندند و موجودی خود را به صفر برسانند. هدف از انجام این عملیات، تکمیل سال مالی و انتقال اطلاعات به سال مالی بعد، تدوین صورت های مالی و جلوگیری از حجیم شدن اطلاعات می باشد. بسیاری از این فرآیندها توسط نرم افزار حسابداری پیشرفته و حرفه ای انجام خواهد شد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

پایان سال مالی چیست؟

پایان سال مالی چیست؟

پایان سال مالی به هفته ها یا روزهای آخر سال مالی یک شرکت (سال مالی) اشاره دارد، که یک دوره 12 ماهه است که شرکت ها برای اهداف حسابداری از آن استفاده می کنند. سه راه برای ترسیم پیشرفت مالی سالانه در حسابداری عبارتند از: تقویم، مالیات و سال مالی. اگر یک شرکت از یک سال مالی پیروی کند، مدیریت تاریخ دقیقی را برای شروع چرخه حسابداری شرکت انتخاب می کند. هنگام کار به عنوان حسابدار، سوابق مالی را در پایان سال مالی ایجاد و گزارش کنید و این سوابق را به عنوان بخشی از تشکیل پرونده مالیاتی به سازمان مالیات گزارش می دهید.

هنگام انتخاب تاریخ شروع، بسیاری از شرکت ها پایان سال مالی خود را بر اساس دوره های اوج سود یا چرخه های تجاری خود قرار می دهند. برای مدیریت ضروری است که قبل از انتخاب تاریخ پایان سال مالی، همه گزینه ها را به دقت ارزیابی کنند. چرا که نمی توانند پس از تعیین تاریخ، آن را تغییر دهند. مهم نیست که سال مالی چه زمانی به پایان می رسد، خدمات درآمد داخلی انتظار دارد همه شرکت ها مالیات خود را در ددلاین تعیین شده توسط سازمان مالیاتی پرداخت کنند. فرآیند پایان سال مالی مهم است زیرا:

  • در محاسبه هزینه ها، جریان نقدی و تشکیل پرونده مالیاتی کمک می کند
  • پیش بینی بودجه را تسهیل می کند
  • شرکت را قادر می سازد تا نقاط قوت و ضعف خود را تجزیه و تحلیل کند
  • درک بهتری از عملیات کسب و کار و نحوه عملکرد در مقایسه با سال های گذشته ارائه می دهد

مطالعه بیشتر: حسابداری مالیاتی چیست؟

پایان سال مالی در مقابل پایان سال تقویمی

پایان سال مالی در مقابل پایان سال تقویمی

یک سال تقویمی معمولاً از 1 فروردین تا 30 اسفند است، در حالی که یک سال مالی می تواند بین شرکت ها بسته به صنعت یا نیازهای تجاری خاص آن ها متفاوت باشد. سال مالی بسیاری از کسب‌ و کارها با سال تقویمی مطابقت دارد، زیرا به آن ها اجازه می‌دهد سال را به دوره های سه ماهه یا دو دوره شش ماهه که مصادف با تغییر فصل است تقسیم کنند. برخی از شرکت ‌ها، مانند فروشگاه‌ های خرده ‌فروشی و سایر مشاغل فصلی، سال تقویم را دنبال نمی‌کنند. زیرا دوره ‌های اوج سود متفاوتی دارند. شما می توانید تاریخی را برای سال مالی انتخاب کنید که بیشتر با نیازهای کسب و کار شما مطابقت داشته باشد.

مطالعه بیشتر: عملیات بستن و انتقال حساب در نرم افزار حسابداری

پایان سال مالی در مقابل پایان سال مالیاتی

پایان سال مالی در مقابل پایان سال مالیاتی

پایان سال مالی و پایان سال مالیاتی اصطلاحاتی هستند که IRS اغلب برای توصیف پایان همان دوره حسابداری 12 ماهه استفاده می کند. هر کدام به دوره ای اشاره دارد که IRS برای تعیین میزان بدهی مالیاتی یک شرکت انجام می دهد. تفاوت آن ها این است که سال های مالی، داخلی هستند در حالی که سال های مالیاتی خارجی هستند. شما سوابق مالی پایان سال مالی را به مدیریت شرکت، اعضای هیئت مدیره، کارکنان و عموم مردم گزارش می دهید.

شما اطلاعات مالی را از پایان سال مالیاتی شرکت خود مستقیماً به سازمان مالیاتی گزارش می دهید. حتی اگر شرکتی سال مالی متفاوتی را با تقویم انتخاب کند، سازمان مالیات از آن می‌خواهد که مالیات را تا پانزدهمین روز سه‌ماهه اول پس از پایان سال مالی ثبت کند، چرا که تاثیری در مهلت ندارد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با بخشودگی جرائم مالیاتی

مزایای فعالیت در یک سال مالی

مزایای فعالیت در یک سال مالی

برای بسیاری از شرکت ها استفاده از سال های تقویم مالی کاربردی تر است، اما برخی ترجیح می دهند از سیستم سال مالی خود استفاده کنند. در ادامه برخی از مزایای فعالیت در یک سال مالی آورده شده است:

1-سال مالی نباید با دوره اوج فروش یکی شود

اگر شرکتی پایان سال مالی خود را در یک ماه کمتر شلوغ برنامه ریزی کند، ممکن است این امر برای بخش حسابداری آسان تر و کارآمدتر باشدمان بندی پایان سال مالی پس از شلوغ ترین زمان سال شرکت نیز می تواند جمع آوری سوابق مالی را که به طور دقیق وضعیت مالی شرکت را در طول یک سه ماهه معمولی منعکس می کند، ساده تر کند.

2-امکان انتخاب سال مالی با توجه به چرخه ‌ی ‌کسب ‌و کار

برخی از کسب و کارها بیشتر درآمد خود را در طول فصل مشخصی از سال ایجاد می کنند و بیشتر هزینه های خود را در زمان های مختلف پرداخت می کنند. با در نظر گرفتن انتخاب سال مالی با توجه به چرخه کسب و کار برای این دسته از مشاغل بهتر است.

3-از درگیری با شرکا اجتناب می کند

یکی دیگر از مزایای فعالیت در سال مالی، اجتناب از تضاد برنامه ریزی با سایر شرکت ها است. اکثر شرکت ها ممکن است همزمان سوابق مالیاتی خود را تهیه کنند، امور مالی خود را حسابرسی و بودجه عملیاتی خود را ایجاد کنند. اگر سایر کسب و کارهایی که با این شرکت ها همکاری می کنند به اطلاعات مالی و گزارش های آن ها برای تکمیل مراحل حسابداری نیاز داشته باشند، می تواند باعث تاخیر شود.

4-دسترسی به کارشناسان مالیاتی را بهبود می بخشد

اگر مشاوران مالیاتی یا حسابدارانی را برای بستن دفاتر مالی خود استخدام می کنید، به احتمال زیاد آنها برنامه شلوغ تری در سه ماهه منتهی به فصل مالیات دارند. انتخاب سال مالی متفاوت با سایر شرکت ها به مشاوران و حسابداران شما کمک می کند تا این کار را با کمترین خطا برای شما انجام دهند.

مطالعه بیشتر: انواع مالیات در حسابداری چیست؟

و در آخر...

در این مقاله به اهمیت، نکات مهم و نحوه بستن حساب ها در پایان سال مالی پرداختیم. امروزه بسیاری از شرکت ها برای انجام این عملیات از نرم افزار حسابداری مالی کمک می گیرند. مجموعه کاوش فردا با تولید و عرضه انواع نرم افزارهای شرکتی، فروشگاهی و... به افزایش دقت و صحت امور حسابداری کسب‌و‌کارها کمک می کند.
برای آشنایی بیشتر با قابلیت ها و دیگر امکانات نرم افزار حسابداری کاوش فردا به نشانی سایتwww.kavoshfarda.com مراجعه کنید یا با شماره تلفن 05138409780 ( 6 خط ) تماس حاصل فرمایید.

نظرات

0 نظر ارسال نظر