نحوه محاسبه عیدی سال 1400 چگونه است؟

نحوه محاسبه عیدی سال 1400 چگونه است؟

نحوه محاسبه عیدی سال 1400 برای کارکنان دولت مثل سالهای قبل با توجه به قانون پرداخت عیدی مشخص می گردد. کارکنان دولت که در ادارات و ارگآن های مختلف کار می کنند بخش بزرگی از جمعیت کار کشور می باشند. هر سال عیدی کارمندان با توجه به نرخ تورم افزایش می یابد. افزایش میزان حقوق در میزان افزایش عیدی تاثیر گذار است و حسابدار و یا حسابداران مجموعه در انتهای سال آن را حقوق آخرین ماه جمع کرده و مبلغ نهایی را به حساب کارمند واریز می نمایند البته موارد خطای بسیاری در محاسبه عیدی مشاهده شده است که همگی ناشی از خطای انسانی در اثر فشار کاری زیاد پایان سال است. این در حالی است که با استفاده از نرم افزار حسابداری کاوش می توان از شر خطاهای انسانی تا حد بسیار زیادی راحت شد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و امکانات نرم افزارهای حسابداری کاوش

کارگران نیز در پایان هر سال از کارفرما عیدی دریافت می کنند، البته باید توجه داشت که میزان عیدی برای کارمندان و کارگران متفاوت است. در این مقاله از مجموعه مقالات شرکت نرم افزاری  حسابداری کاوش محاسبه میزان عیدی برای کارمندان و کارگران را مورد توجه قرار داده ایم تا هر فرد بتواند‌ با توجه به موقعیت شغلی خود عیدی خود را محاسبه نماید.

کارمندان دولت چه کسانی هستند؟

کارمندان دولت که در بخش های دولتی مشغول به کار هستند مانند ادارات دولتی، نیروهای مسلح و نیروهای انتظامی از قانون عیدی برای کارکنان استفاده می نمایند. نتیجه گیری در مورد عیدی کارکنان دولت در جلسه هیئت وزیران انجام می شود و مبلغ آن تعیین می گردد. که تعیین آن به عوامل مختلفی مانند مقدار حقوق، تورم و عوامل دیگر بستگی دارد. مقدار عیدی در سال 1400 برای کارمندان یک میلیون و پانصد هزار تومان در نظر گرفته شده است.

تفاوت عیدی کارمندان و کارگران

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۱ برای افرادی که کمتر از ۱۲ ماه مشغول به کار بوده اند | حقوق و مزایا در نرم افزار حسابداری

عیدی کارگران و کارمندان متفاوت است. عیدی کارگران با قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران حساب می شود. معمولا کارگران بیمه تامین اجتماعی دارند و مبلغ عیدی آن ها از عیدی کارکنان دولت بیشتر است. به طور کلی همه کارگران به یک اندازه عیدی دریافت نمی کنند بلکه بازه ای مشخص شده که عیدی هر کارگر در این بازه قرار دارد. البته این برای کارگرانی است که ۱۲ ماه گذشته را مشغول به کار بوده اند. به طور کلی عیدی برای کارگرانی که بخشی از سال را مشغول به کار بوده اند و یا همه سال را کار کرده اند بر اساس یک فرمول محاسبه می شود.

عموما کارفرما باید در پایان سال دو برابر حقوق کارگر را به عنوان عیدی پرداخت نماید. برای محاسبه این مقدار می توان مزد روزانه کارگران را در نظر گرفت به شرطی که جمع مبلغ از سه ماه کاری فرد بیشتر نشود.

نحوه محاسبه عیدی سال 1400 به این شکل می باشد که مبلغ حقوق روزانه فرد را مد نظر قرار داده و دو ماه حقوق کاری کارگر محاسبه می شود. البته باید در نظر داشت با توجه به دستمزد روزانه و ضرب آن در ۶۰ مبلغ به دست آمده از سه برابر حقوق پایه بیشتر نشود.

بدین ترتیب حداقل و حداکثر عیدی کارکنان با توجه به فرمول های زیر محاسبه می گردد.

 حداقل عیدی سال 1400= 60x حداقل دستمزد روزانه

 حداکثر عیدی سال 1400= 90x حداقل دستمزد روزانه

با این نحوه محاسبه عیدی سال 1400 حداقل عیدی مبلغ ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و حداکثر ۷ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان برای هر فرد خواهد بود. محاسبه این اعداد و ارقام زمانی که تعداد کارگران زیاد می شود و البته امور حسابداری پایان سال با این محاسبات در هم آمیخته می شود کار بس دشواری است. لذا عموما افراد به دنبال ابزاری قدرتمند برای انجام امور حسابداری مجموعه خود هستند تا هم کارگران از نحوه محاسبه و پرداختی خود راضی باشند و هم امور با نظم و سرعت بیشتری در پایان سال پیش رود. به عنوان مثال نرم افزار حسابداری و پیمانکاری کاوش ابزاری بسیار قدرتمند در دست پیمانکاران است که نه تنها در پایان سال بلکه در تمام طول سال از امکانات آن بهره مند می شوند.

نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۱ برای افرادی که کمتر از ۱۲ ماه مشغول به کار بوده اند

ات مهم در نحوه محاسبه عیدی | محاسبه خودکار حقوق و مزایا در نرم افزار حسابداری

محاسبه عیدی کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه مشغول به کار بوده اند با روشی متفاوت محاسبه می گردد. به طوری که هرچه میزان کار آن ها کمتر باشد، عید آن ها نیز کمتر است. فرمول محاسبه عیدی برای این افراد به شرح زیر می باشد.

برای محاسبه عیدی افرادی که کمتر از یکسال کار کردند باید حقوق ماهیانه را در عدد دو ضرب کرده و نتیجه را به دوازده ماه سال تقسیم نمایید تا به عیدی هر ماه برسیم حالا اگر فرد ۴ ماه از آن سال را کار کرده باشد نتیجه را در عدد چهار ضرب می نماییم.

تفاوت های اساسی بین عیدی کارمندان و کارگران

    • عیدی کارمندان دولت از قانون" نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت" که در سال ۱۳۷۴ تصویب شده است محاسبه و به آن ها پرداخت می شود. اما برای کارگران قانون" عیدی و پاداش سالانه کارگران" در سال ۷۰ به تصویب رسید.
    • معمولاً عیدی کارگران بیشتر از عیدی کارمندان می باشد. به این دلیل که حقوق آن ها در طول سال کمتر بوده و سختی کار بیشتری را متحمل می‌شوند.

نحوه محاسبه عیدی سال 1400 به طور دقیق

به این ترتیب دو برابر دستمزد که حداقل عیدی کارگران را تشکیل می‌دهد برابر است با 5 میلیون و 310 هزار و 960 تومان. 3 برابر آن که حداکثر عیدی کارگران را تشکیل می دهد 7 میلیون و 966 هزار و 440 تومان می باشد. به طور میانگین هر کارگر که ۱۲ ماه سال کار کرده به طور میانگین باید عیدی ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی دریافت نماید.

به طور کلی عیدی بیشتر از این مبلغ برای کسانی است که پایه حقوق آن ها بالاتر است و حدود ۹۰ روز از حقوق آن ها برابر عیدی آن ها است.

نحوه محاسبه عیدی سال 1400 برای کسانی که اخراج یا بازنشسته شده اند

کارگرانی که در طول همین سال استعفا داده اند، اخراج شده و یا بازنشسته شده‌اند و یا به هر نحوه رابطه آن ها با محل کار قطع شده است. یا کارگرانی که کمتر از یکسال در همان کارگاه کار کرده‌اند. باید عیدی و پاداش سالانه را دریافت نمایند. مبلغ عیدی آن ها باید به نسبت ایامی که مشغول به کار بوده اند محاسبه شود.

کارگر کیست؟

کارگر شخصی است که برای کارفرما کار می کند و حقوق و دستمزد دریافت می کند و تحت پوشش تامین اجتماعی می باشد. میزان تحصیلات این فرد در کارگر بودن یا نبودن او تاثیرگذار نیست. با این تعریف کارمندانی که در بخش خصوصی کار می کنند نیز کارگر محسوب می‌شود.

کارمند کیست؟

شخصی که برای یک شرکت یا سازمان دولتی کار می کند و برای انجام کار خود حقوق ثابت می گیرد کارمند محسوب می شود. کارمندان در کشور به دو دسته تقسیم می شوند که شامل کارمندان رسمی و کارمندان پیمانی می‌باشد. کارمندان کشوری و لشکری همه جزو کارمند به حساب می آیند و میزان عیدی آن ها بر اساس عیدی کارمندان محاسبه می گردد.

نکات مهم در نحوه محاسبه عیدی سال 1400

نکات مهم در نحوه محاسبه عیدی | محاسبه خودکار حقوق و مزایا در نرم افزار حسابداری

برای کارگرانی که به صورت کارمزدی کار می کنند میزان عیدی عبارت است از میانگین کارمزد آن ها بر اساس مدت ایام کاری آن ها در سال.

کارگران ساعتی که به صورت ماهانه حقوق ثابت ندارند و دستمزد آن ها هر ماه متغیر می باشد باید برای حساب کردن عیدی و پاداش خود میانگین حقوق دریافتی را براساس ایام کاری در سال محاسبه نمایند.

اگر کارگر و کارفرما در محاسبه عیدی اختلاف داشته باشند مسئولیت حل اختلاف آن ها با مراجع حل اختلاف مربوطه که در فصل نهم قانون کار مشخص شده است می باشد.

محاسبه عیدی کارگران و کارمندان به صورت دقیق

نرم افزار های حسابداری کاوش به صورت تخصصی برای هر کسب و کار طراحی و پیاده سازی می شوند این بدان معنا است که هر کسب و کار امکانات مورد نیاز خود را دریافت خواهد کرد و البته هزینه ای که برای خرید نرم افزار می پردازد برای دریافت خدمات تخصصی و به درد بخور است. با استفاده از این نرم افزارها علاوه بر دریافت خدمات تخصصی می توانید حقوق و مزایا و همچنین عیدی کارگران و یا کارمندان خود را به صورت خودکار و براساس حقوق ماهیانه ای که در طی سال دریافت کرده اند به صورت مجزا محاسبه و پرداخت کنید. برای دریافت نسخه آزمایشی، پرسش پیرامون نحوه کارکرد این نرم افزار ها و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه نرم افزاری کاوش در تماس باشید.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی کارمند، کارگر، عیدی و نحوه محاسبه عیدی کارگران و کارمندان به تفصیل پرداخته شد و البته ابزاری قدرتمند، دقیق و پر سرعت جهت محاسبه خودکار عیدی معرفی شد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر