آشنایی با انواع ضمانت نامه بانکی و شرایط دریافت آن

آشنایی با انواع ضمانت نامه بانکی و شرایط دریافت آن

گاهی در مبادلات میان افراد و یا در اجرای طرحه های دولتی و غیر دولتی ضمانت نامه هایی صادر می‌شود. معنای برخی از ضمانت نامه ها به این صورت است که فرد ضامن باید هم بدهی را پرداخت کند و هم خسارت به وجود آمده از عمل فردی که ضمانت را قبول کرده است جبران کند. در این بین یکی از مهم ترین انواع ضمانت نامه ها، ضمانت نامه بانکی است. این نوع ضمانت نامه قابل انتقال نیست و به دلیل اینکه برای بستن قراردادهای بزرگ صادر می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله از سایت کاوش شما را با تعریف ضمانت نامه بانکی، انواع آن و نحوه صدور و... آشنا خواهیم کرد. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

انواع ضمانت های بانکی | نرم افزارهای مدیریتی و حسابداری کاوش

مقدمه

ضمانت نامه بانکی نوعی سند تجاری یا تعهدی است که یک فرد در مقابل پرداخت وجه در جهت اعتماد سازی به فرد دیگری می‌دهد. در بانک ها ضمانت نامه، امن ترین سند برای عقد قرار دادها می باشد. ضمانت نامه برای بانک همانند تسهیلات پرداختی از اهمیت بالایی برخوردار است. از پیش نیازهای مهم ضمانت نامه، بررسی دقیق در صدور انواع ضمانت نامه می باشد. ضمانت نامه ها در انواع مختلفی صادر می‌شوند که هر کدام کاربرد مختص به خود را دارند و این نوع ضمانت نامه ها سبب آسان شدن مبادلات و رشد اقتصادی می‌شوند.

ضمانت نامه بانکی چیست؟

ضمانت نامه بانکی، قرارداد یا سندی است که درخواست کننده تعهد می‌دهد در زمان معین در جهت موضوعی خاص مبلغی را به فرد دیگر پرداخت کند. اگر ضمانت دهنده در زمان تعیین شده مبلغ ذکر شده در سند را بنا به هر علتی نتواند به فرد مقابل پرداخت کند در این صورت بانک وظیفه دارد این مبلغ را پرداخت کند. به همین علت بانک با دقت پیش از عقد قرار داد فرد متقاضی را اعتبار سنجی می‌کند که در آینده مشکلات جبران ناپذیری رخ ندهد. درخواست کننده ضمانت نامه می تواند فردی حقیقی یا حقوقی باشد.

ساختار یک ضمانت نامه بانکی چیست؟

ساختار ضمانت های بانکی | مجموعه نرم افزاری کاوش

هر ضمانت نامه بانکی از ارکانی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • متقاضی (مضمون‌عنه): فردی است که درخواست صدور ضمانت نامه را به بانک می دهد.
  • ذی‌نفع (مضمون‌له): فردی است که ضمانت نامه را تحویل می گیرد.
  • وجه الضمان: مبلغ قید شده در ضمانت نامه
  • ضامن (ضمانت کننده): بانک
  • سررسید: تاریخ انقضای ضمانت نامه که درخواست کننده باید تا آن موقع به تعهد خود تمام و کمال عمل کرده باشد.
  • عنوان برگه ضمانت نامه: موضوع ضمانت نامه بانکی

مزایا و معایب ضمانت نامه بانکی چیست؟

یکی از مزایای ضمانت نامه بانکی برای افراد و شرکت هایی است که متقاضی دریافت وام از بانک هستند. متقاضیان با تکیه بر نهاد قابل اعتمادی همچون بانک می توانند به سمت کارهایی بروند که ریسک آن ها بالا است. این نوع ضمانت نامه سبب افزایش اعتبار درخواست کننده و قرارداد آن می‌شود.

از جمله معایب ضمانت نامه بانکی می توان به ورود بانک به معامله اشاره کرد. چرا که با ورود بانک به معامله سبب می‌شود مراحل ارزیابی ها و اعتبارسنجی ها به روند قرارداد اضافه شود و پروسه پیچیده‌تر و زمان برتر از قبل می‌شود.

انواع ضمانت نامه بانکی

ضمانت نامه بانکی انواع مختلفی دارند و برای قراردادها و تعاملات گوناگونی استفاده می‌شود.

ضمانت نامه مناقصه یا مزایده

یکی از انواع ضمانت نامه بانکی، ضمانت نامه مناقصه و یا مزایده است. در سازمان ها و یا موسسات دولتی برای خرید و فروش کالاهای خود اقدام به برگزاری مناقصه و یا مزایده می‌کنند. شرکت کنندگان در این مزایده یا مناقصه پیشنهاداتی را ارائه می‌دهند علاوه بر این پیشنهادات ضمانت نامه ای به برگزارکننده مناقصه ارائه داده که در صورت برنده شدن ذینفع آن ضمانت نامه بتوانند از مواد آن استفاده کنند.

ضمانت نامه تعهد پرداخت


این نوع ضمانت نامه از طرف بانک به منظور قبول پرداخت دیون یا تعهدات مالی در سر رسید معین صادر می‌شود.

ضمانت نامه کمرگی

ضمانت نامه گمرکی | نرم افزار حسابداری کاوش

هنگامی که کالایی وارد می‌شود اگر واردکننده کالا نتواند حقوق کمرگی را نقدا پرداخت کند ضمانت نامه هایی با سررسیدهای معین به کمرگ می‌دهد و اگر واردکننده نتوانست در سررسیدهای معین هزینه را پرداخت کند شامل جریمه تاخیر خواهد شد.

ضمانت نامه پیمان

این نوع ضمانت نامه ها در مواقعی کاربرد دارند که دولت در نقش کارفرما انجام پروژه های عمرانی و تولیدی را به پیمانکاران واگذار می کند.

ضمانت نامه حسن انجام تعهد

این نوع ضمانت نامه برای حسن انجام تعهدات و انجام آن در زمان مقرر صادر می شود.

ضمانت نامه پیش پرداخت

از انواع ضمانت نامه بانکی، می توان به ضمانت نامه پیش پرداخت اشاره کرد. این نوع ضمانت نامه هنگامی که قرارداد میان کارفرما و پیمانکار بسته می‌شود صادر می‌شود. بدین معنا که کارفرما درصدی از مبلغ مشخص را به منظور تجهیز و تکمیل کردن لوازم مورد نیاز به پیمانکار پرداخت می‌کند و در مقابل آن از پیمانکار ضمانت نامه ای با همین عنوان دریافت می‌کند.

ضمانت نامه حسن انجام کار

این نوع ضمانت نامه هنگامی که پروژه تمام می‌شود پیمانکار با ارائه آن تعهد می دهد که پروژه سالم و کامل تحویل کارفرما داده است.

ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان

در هنگام عقد قرارداد یا در هنگام انجام پروژه کارفرما به منظور تضمین حسن انجام کار مبلغی را از پیمانکار دریافت می‌کند که این مبلغ ده درصد از صورت وضعیت های پیمانکار است.

کاربرد ضمانت نامه بانکی

همان طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم ضمانت نامه بانکی سبب آسان شدن مبادلات و رشد و توسعه اقتصادی می‌شود. استفاده از این نوع ضمانت نامه ها علاوه بر اینکه باعث رشد و توسعه کسب و کارها شده سبب افزایش معاملات تجاری و کارآفرینی هم می‌شود. از مهم ترین کاربرد ضمانت نامه بانکی می توان به ایجاد شرایط ویژه برای معاملات و افزایش اعتبار به شرکت ها و کسب و کارهای کوچک ذکر کرد. این نوع ضمانت نامه سبب می‌شود. در راستای این افزایش اعتبار و ضمانت نامه از جانب بانک سبب می‌شود که سازمان های دولتی و غیردولتی با اطمینان خاطر بیشتری به بستن قرارداد تمایل پیدا کنند.

مدت اعتبار ضمانت نامه بانکی

ضمانت نامه بانکی، مدت اعتبار آن با توجه به نوع قرارداد و نوع ضمانت نامه تعیین می‌شود. مدت زمان آن هنگام صدور ضمانت نامه به وسیله بانک مشخص می‌شود که برای انواع مختلف ضمانت نامه مدت اعتبار متفاوت است و بانک ها برای تعیین آن معیار خاصی در نظر می گیرند. بانک ها در ارائه و صدور ضمانت نامه قوانین و شرایط خاصی در نظر می گیرند چرا که ضمانت نامه یک نوع سند تجاری بوده و همه قوانین و مقررات حقوقی را شامل می‌شود

اهمیت نرم افزار حسابداری در ضمانت نامه بانکی

اهمیت نرم افزار حسابداری در ضمانت نامه بانکی | نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

حسابداری ضمانت نامه بانکی برای شرکت های پیمانکاری کاربرد دارد و این نوع حسابداری مورد توجه ویژه همه شرکت های پیمانکاری می باشد. حسابداری این نوع ضمانت نامه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. سختی حسابداری ضمانت نامه های بانکی سیستمی بودن آن ها توسط بانک می باشد. چرا که حسابدار بعد از درخواست و تقاضای اطلاعات این نوع ضمانت نامه ها، بانک اطلاعات کلی را ارائه می‌دهد و به صورت جزئی به حسابدار تحویل نمی دهد. حسابداران باید این نوع اطلاعات را در سیستم حسابداری به صورت کلی ثبت کنند اما باید از انجام محاسبات خود در هنگام ثبت در نرم افزار حسابداری اطمینان کامل داشته باشند. استفاده از نرم افزارهای حسابداری با دقت بالا و مشاوره گرفتن از شرکت های نرم افزار حسابداری می توان ثبت آن ها را با دقت بیشتری انجام داد و کم هزینه ترین روش را به مدیریت شرکت پیمانکاری اعلام کرد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری کاوش

در سال‌ های اخیر نرم افزارهای حسابداری و  مالی به دلیل به روزشدن در امکانات توسعه زیادی یافته است و در حال حاضر ابزاری موثر برای کنترل حساب های مالی کسب‌ و کارها محسوب می‌شود. در ادامه به طور مختصر امکانات نرم افزار حسابداری مالی کاوش توضیح خواهیم داد:

  • تعریف سرفصل های حسابداری
  • امکان ثبت اسناد به صورت دستی و خودکار
  • قابلیت تعریف چندین صورت سود و زیان و تهیه گزارش ها
  • امکان چاپ فاکتورها بر اساس فرم های استاندارد سازمان دارایی و امور مالیاتی
  • امکان اخذ گزارش گردش و موجودی کالاها
  • امکان چاپ فاکتورها بر اساس فرم های استاندارد سازمان دارایی و امور مالیاتی
  • محاسبه سود کالا، سود فاکتور / محاسبه خودکار مالیات بر ارزش افزوده
  • نرم افزار حسابداری ایمن و دقیق
  • آموزش و پشتیبانی رایگان

بیشتر فعالیت شرکت نرم افزار حسابداری کاوش فردا در زمینه تولید و پشتیبانی نرم افزارهای مالی و مدیریتی می باشد. تلاش این مجموعه بر این بوده که با استفاده از تکنولوژی های روز محصولات ساده ای را برای دقیق تر شدن و سریع تر شدن امور مالی و مدیریتی کسب وکارهای بزرگ و کوچک تولید نماید. رعایت اصل صداقت، اعتماد از خصوصیات بارز این مجموعه می باشد. اگر شما به یک نرم افزار حسابداری با امکانات بهینه، ساده، سریع و بروزرسانی فوق العاده نیاز دارید با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

سخن آخر

ضمانت نامه بانکی نوعی سند ضمانت است که توسط بانک به درخواست متقاضی صادر می‌شود. بانک ها و موسسات مالی با ارائه ضمانت نامه تاثیر مثبتی در کسب درآمد و مبادلات اقتصادی می گذارند. بانک برای صادر کردن ضمانت نامه شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد به عنوان مثال بانک ها با توجه به توان مالی متقاضی یک یا چند وثیقه دریافت می‌کنند. همانطور که در بالا اشاره شد ضمانت نامه های بانکی کارکردهای متنوعی دارد و به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. غیرقابل انتقال بودن یکی از ویژگی های ضمانت نامه می باشد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر