مالیات بر عایدی سرمایه

مالیات بر عایدی سرمایه

مالیات بر عایدی سرمایه نوعی مالیات است که از سود سرمایه گذاری در بازارهای غیر مولد اخذ می شود. به طور کلی بازار سرمایه به دو دسته مولد و غیر مولد تقسیم می شود. به عنوان مثال خرید ملک قدیمی به منظور سرمایه گذاری نوعی سرمایه گذاری غیر مولد است در حالی که سرمایه گذاری در بخش تولیدی یک کارخانه در دسته سرمایه گذاری مولد دسته بندی می شود. تعیین مالیات بر عایدی سرمایه به منظور هدایت مسیر مالی به بخش مولد و یا همان تولیدی است، که در این مقاله از مجموعه نرم افزاری  حسابداری کاوش به جزییات آن بیشتر پرداخته خواهد شد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و امکانات نرم افزارهای حسابداری کاوش

مقدمه

دولت ها در سراسر دنیا به واسطه ابزارها و راهکارهای مختلف بخش های گوناگون اقتصاد را تنظیم می کنند مالیات نیز یکی از این ابزارها و روش ها است که البته راه درآمدی برای دولت نیز محسوب می شود. درآمد حاصل از دریافت مالیات هزینه کردهای خدمات شهروندی را جبران می کند، البته اخذ انواع مالیات تنها به دلیل جبران هزینه های مختلف اجتماعی نیست بلکه دولت در کنار فراهم نمودن هزینه های اجتماعی جامعه، به حفظ منابع طبیعی و حفظ منافع اقتصادی و اجتماعی می پردازد.

لزوم مالیات بر عایدی سرمایه

بخش تولید عموما نگهدارنده چرخ دنده های اقتصاد یک جامعه است و توجه به آن به معنای آینده ای روشن برای هر کشور است. اما امروزه در کشور ما تولیدات با مخاطرات بسیار زیادی مواجه است و همین موضوع افراد را به سمت سرمایه گذاری در بازار غیر مولد تشویق می کند. بازار غیر مولد عموما سود امن تری در اختیار افراد قرار می دهد و مشکلات پیش روی آن از بخش مولد بسیار کمتر است، اما تشویق مردم به سرمایه گذاری در این بخش اشتباه بزرگی است، چرا که تولیدات کشور را در آستانه سقوط قرار خواهد داد. لذا برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در بخش مولد و همچنین تنظیم کردن شیب سرمایه بین بازار مولد و غیر مولد مالیات بر عایدی سرمایه ضروری و لازم است.

خطرات حذف مالیات بر عایدی سرمایه

انواع مالیات در حسابداری | حسابداری با نرم افزار یکپارچه

حذف مالیات بر عایدی سرمایه خطرات بسیار زیادی در پی دارد که البته تمامی خطرات آن در نهایت در جامعه و بر زندگی همه افراد تاثیر گذار است. به گفته یک اقتصاددان آمریکایی به نام برمن "تشویق فعالیت های غیر مولد سبب هدر رفت سرمایه انسانی می شود. همچنین با حذف مالیات بر سود سرمایه و رشد این نوع از فعالیت ها علاوه بر کاهش درآمد دولت ها، بخش بزرگی از منابع کشور به سمت فعالیت های غیر سازنده سرازیر خواهد شد که این به موضوع اصلا به سود جامع نخواهد بود و در نهایت موجب تضعیف اقتصاد خواد شد."

کاهش شکاف طبقاتی

یکی دیگر از مزایای مالیات بر عایدی سرمایه کنترل اختلاف طبقاتی است. هنگامی که سرمایه میان عده ای اندک دست به دست شود و همیشه این سرمایه داران باشند که از بازار فعالیت غیر مولد سود ببرند هیچگاه فرصت کسب سرمایه به قشر متوسط داده نخواهد شد. لذا عدم دریافت مالیات سبب تشویق سرمایه داران به سرمایه گذاری در این بخش ها و بالابردن قیمت سرمایه ها بدون ایجاد ارزش افزوده خواهد شد، که همین امر سرمایه داران را غنی تر و فقیران را فقیر تر از قبل خواهد کرد. لذا برای جلوگیری از ایجاد چنین شکافی در بین اقشار مختلف جامعه باید از طریق اعمال مالیات بخش های مختلف جامعه را تنظیم نمود.

مالیات بر عایدی سرمایه در دنیا

مالیات بر سود سرمایه | مالیات بر سود سرمایه در دنیا

اکثر کشورهای توسعه یافته یکی از پایه های مالیاتی کشور خود را بر اساس مالیات بر عایدی سرمایه برنامه ریزی می کنند. این نوع از مالیات به عنوان قدیمی ترین مالیات بخش زمین و مسکن در این کشورها شناخته می شود و سرعت گسترش آن در 50 سال اخیر به نحوی است که بعد از مالیات بر ارزش افزوده در جایگاه دوم قرار گرفته است. برای درک بهتر گسترش این نوع مالیات در دنیا لازم به ذکر است؛ در طی 17 سال تعداد کشور های مجری از 114 کشور به 187 کشور رسیدند.

فعالیت های مشمول مالیات بر عایدی سرمایه

مالیات بر سود سرمایه عموما به سود حاصل از فروش مسکن، طلا و سکه، خودرو، آثار هنری، عتیقه جات و به طور کلی تمامی اجناس و فعالیت هایی که بدون ایجاد ارزش افزوده سود آور باشد، تعلق خواهد گرفت. دقت داشته باشید که مالیات بر سود سرمایه هنگامی اخذ خواهد شد که شما قصد فروش و دریافت سود از کالا یا ملک خود داشته باشید در نتیجه مادامی که سرمایه نزد شما باشد و قصد فروش آن را نداشته باشید مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نخواهید شد.

مالیات بر عایدی مسکن

مهم ترین مالیات بر عایدی سرمایه از بخش مسکن اخذ می شود و بنگاه داران و دلالان عمده ترین پرداخت کنندگان این نوع مالیات هستند. اگر اندکی تامل کنید در می یابید که این نوع مالیات دقیقا برای جلوگیری از احتکار و سودجویی برخی افراد در این بازار است. این امر سبب کنترل تورم قیمت ملک نیز خواهد شد و در نهایت تمامی فرآیندها به سود قشر متوسط جامعه است. قانون پرداخت مالیات بر عایدی مسکن در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است در یک کشور افراد برای یک ملک نیازی به پرداخت مالیات نداشته باشند و یا مسکنی که در آن ساکن هستند مشمول مالیات نشود و یا در برخی کشورها حد فاصل بین فروش و خرید مسکن محاسبه می شود و بر اساس آن مالیات اخذ می شود.

کاوش و نرم افزار حسابداری

محاسبات حسابداری در نرم افزار حسابداری | حسابداری در نرم افزار جامعه حسابداری

این مقاله از مجموعه نرم افزاری کاوش با کمک کارشناسان حسابداری کاوش فردا نگاشته شده است. کاوش فردا مجموعه ای فعال در زمینه طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای حسابداری است که برای هر کسب و کار نرم افزار اختصاصی طراحی کرده است. با کمک این نرم افزارها علاوه بر افزایش سرعت و دقت در امور حسابداری می توانید از اسناد حسابداری خود توسط سیستم کلودینگ استفاده کنید و در مواقع پرداخت مالیات از آن ها استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کاشناسان مجموعه نرم افزاری و حسابداری کاوش در تماس باشید.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی مالیات بر سود سرمایه پرداخته شد و به ضرورت وجود آن در جامعه نیز اشاره شد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر