مهم ترین تفاوت چک رمز دار با چک بین بانکی

مهم ترین تفاوت چک رمز دار با چک بین بانکی

تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی چیست؟ همان طور که مستحضر هستید روزانه معاملات کلان و خرید و فروش های بزرگی که نیاز به مبالغ زیاد دارند به کمک چک ها انجام می شود. تنوع در چک و استفاده از آن ها به عنوان وسیله پرداخت، فرآیند معاملات را سریع و آسان می‌کند. تفاوت در چک ها موجب می شود که پیگیری روند آن ها ساده تر شود.

در این مقاله به دلیل اهمیت بیشتر و استفاده گسترده تر در معاملات به توضیح و تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی پرداخته ایم.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش


چک رمزدار چیست؟

چک رمزدار

قبل از اینکه به تفاوت چک رمز دار با چک بین بانکی بپردازیم، برای درک بهتر ابتدا به تعاریف جداگانه هر کدام پرداخته ایم. در معاملات مختلف چک ها در نقش یک سند تجاری موارد استفاده فراوانی دارند. چک ها علاوه بر کاربرد مختلف انواع متنوعی دارند. به عنوان مثال چک صیادی از طرف اشخاص صورت می گیرد. نوع دیگری از چک ها وجود دارد که از سوی بانک های صادر شده و به این نوع چک ها، چک رمز دار یا password protected cheque می گویند.

نکات

  • با درخواست مشتری از بانک یا شخص دارای حساب، چک های رمز دار توسط بانک صادر می شود و مشتری دیگر نیازی به دسته چک ندارد.
  • چک های رمز دار همان طور که از نام آن ها پیداست دارای رمز می باشند و امکان نقد شدن و وصول مبلغ آن توسط بانک ضمانت شده است. به عبارتی دیگر اگر شما با چک رمزدار به بانک مراجعه کنید با چک برگشتی روبرو نخواهید شد.
  • آخرین نکته این است که در چک های رمزدار، مبلغ و دیگر مندرجات چک به صورت چاپی درج می شوند. و این نوع چک ها به دو دسته چک رمزدار بین بانکی و بانکی تقسیم بندی می شوند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با افزایش ضریب امنیتی چک ها با استفاده از چک رمزدار


چک بین بانکی چیست؟

چک بین بانکی

در این بخش از مبحث با تعریف چک بین بانکی به درک تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی خواهید رسید. یکی از کارآمدترین چک ها در انواع معاملات، چک بین بانکی است. با استفاده از چک بین بانکی می توانید مبلغ دلخواه و مورد نظر خود را از بانکی به بانک دیگر انتقال دهید.
چک بین بانکی از انوع چک رمزدار می باشد که از معتبرترین وجوه غیرنقد است. به این علت که تامین امنیت آن بر عهده بانک است و ریسک گم شدن و سرقت این نوع چک را تهدید نمی کند.

چک بین بانکی همانند چک تضمینی از سوی بانک و براساس مبلغ مورد نظر برای شما صادر می شود و به همین علت نیازی به صدور دسته چک نیست.


انواع چک و امنیت هر کدام

انواع چک و امنیت

1- چک بانکی عادی

چک عادی، یکی از انواع چک بانکی است. قانون تجارت در ماده 310، چک عادی را ابزاری برای انتقال کل یا مبلغی از وجوه نقد صاحب دسته چک به شخص دیگری محسوب می کند. چک عادی قواعد خاص خود را برای نوشتار و وصول دارد که شخص باید اطلاعات کافی در این مورد را داشته باشد.


2-چک تأیید شده

چک تایید شده چکی است که توسط فرد صادر شده و بانک وجود مبلغ درج شده در چک را تایید می کند.


3-چک تضمین شده

چک تضمین شده توسط مشتری بانک صادر شده و بانک صادرکننده چک، پرداخت مبلغ آن را تضمین می کند.


4-چک بین بانکی (چک رمزدار)

این نوع چک توسط مشتری صادر شده و به عنوان حواله محسوب می شود. با کمک این چک مبالغ بین بانک ها در حساب های مشتری در حرکت است.


5-چک مسافرتی

به این نوع چک ها، تراول چک می گویند. چک مسافرتی توسط بانک صادر شده و دارای ارزش پولی متفاوتی است و فرد دریافت کننده چک مسافرتی می تواند هامنند پول نقد آن را خرج کند.

مطالعه بیشتر: حسابداری مالی چک ها در پایان سال مالی چگونه محاسبه می شود؟


تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد چک رمزدار به درخواست مشتری و توسط بانک صادر می شود. یکی از تفاوت های چک رمزدار با چک بین بانکی این است که چک رمزدار برخلاف چک بین بانکی موجب انتقال پول از یک بانک به بانک دیگر نمی شود.

چک رمزدارتوسط بانک با درخواست صاحب حساب صادر می شود که بروی چک شماره حساب مشتری یا صاحب حساب قید شده است ودارنده چک می تواند با ارائه آن به هر کدام از شعبات بانک صادرکننده چک، مبلغ قید شده را وصول کند.

یکی دیگر از تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی این است که چک بین بانکی به نام دیگری صادر می شود. صاحب چک بعد از دریافت چک می تواند آن را به حساب خودش واریز کند. در چک بین بانکی امکان دریافت وجه نقدی در مقابل چک وجود ندارد.

تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی در این است که چک بین بانکی دارای امنیت بالاتری نسبت به چک بانکی بوده و در صورت گم شدن امکان سوء استفاده از چک بین بانکی وجود ندارد چرا که شماره چک کاملا مشخص است و توسط بانک به شماره حساب مندرج بر روی چک واریز می شود.

تفاوت دیگر چک بین بانکی و چک رمزدار این است که چک بین بانکی برخلاف چک رمزدار باید به حساب شخص واریز شود.

در چک رمزدار مبلغ قید شده باید به صورت ماشینی ثبت شود چرا که به روش دست نویسی غیر قابل قبول است و قانونی نیست.

از تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی این است که در چک رمزدار صاحب چک، در پشت چک مبلغ در وجه شخص حقیقی یا حقوقی مهر و امضا می کند و امکان انتقال آن به هر فردی که پشت چک را امضا می کند وجود دارد و هر فرد می تواند با مراجعه به بانک چک را نقد کند.

مسئله مهمی که باید در تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی در نظر داشته باشید این است که چک رمزدار اگر سرقت یا مفقود شود، توسط فرد سرقت کننده، چک نقد می‌شود.

مطالعه بیشتر: چک ها در انواع گزارش مالی مدیریتی چگونه گزارش می شوند؟


سقف میزان مبلغ در چک های رمزدار

برای چک های رمزدار سقف معینی در نظر گرفته نشده است. بنابراین در خصوص مقدار مبلغ چک های رمز دار محدودیتی وجود ندارد و صاحب حساب می تواند با هر میزان مبلغی از بانک تقاضای صدور چک رمزدار کند. تنها نکته ای که در خصوص چک رمزدار وجود دارد این است که بالای مبلغ 200 میلیون تومان می بایست منشا صدور چک باید مشخص شود

برای درک بهتر آن مثالی زیر را اشاره کرده ایم: برای صدور چک رمزدار جهت پرداخت مبلغ ثمن ملک، اگر مبلغ چک بیشتر از 200 میلیون تومان باشد، باید قرارداد فروش ملک به بانک ارائه شود.


زمان وصول و استعلام چک های رمزدار

زمان وصول و استعلام چک های رمزدار

چک های رمزدار از آنجایی به تاریخ روز هستند برخلاف چک های عادی به صورت مدت دار صادر نمی شوند.

دارنده و ذینفع چک رمزدار برای استعلام اعتبار چک و تشخیص اصل چک از تقلبی آن، باید به یکی از شعبات بانک صادر کننده مراجعه کند. اما در خصوص چک بین بانکی دارنده چک باید به بانک مقصد مراجعه کند تا از طریق شماره سریال، استعلام چک را از بانک صادر کننده گرفته و مورد بررسی قرار دهد.


کدام چک برای شما مناسب تر است؟

همان طور که در بالا اشاره شد تفاوت چک رمزدار با چک بین بانکی به این صورت است که چک رمزدار معمول ترین نوع چک می باشد که از حساب یک شخص به حساب فرد دیگری صادر می شود. و نقش بانک در این بین نقش واسطه و انتقال وجه میان دو فرد دارد. از چک رمزدار می توان در همه معاملات بزرگ و به عنوان وجه غیرنقد استفاده کرد. نکته ای که در این مبحث مهم است این است که بعد از هر تصمیمی که برای چک گرفته اید باید همزمان آن را در نرم افزار حسابداری مالی ثبت کنید.

مطالعه بیشتر: چگونگی محاسبه چک ها در انواع ثبت حسابداری

نظرات

0 نظر ارسال نظر