سواد مالی چست | بررسی ضرورت ها و مزایا آن

سواد مالی چست | بررسی ضرورت ها و مزایا آن

سواد مالی بر طبق تعریف یونسکو شامل، توانایی مدیریت مالی خانواده، شناسایی روش‌های پس‌انداز و متعادل کردن مخارج و درآمد می شود. یکی از مهارت های مهم هر فرد مهارت مدیریت مالی است که برای آموزش آن باید از سنین پایین شروع کرد. در واقع این مهارت به افراد کمک می‌کند، بر طبق میزان درآمد و دارایی‌ خود تصمیمات بهتری را برای افزایش سرمایه، رفاه مالی و زندگی شخصی خود اخذ کنند. این افراد در محیط کاری خود موفق بوده و جزو افرادی که برای تحقق اهداف سازمانی تلاش می کنند، شناخته می شوند.

در این مقاله از سایت کاوش فردا با مفهوم سواد مالی و ضرورت آن در زندگی آشنا می شویم. خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا پول خود را بهتر مدیریت کنید.

سواد مالی چیست

سواد مالی چیست؟

در پاسخ به این سوال که سواد مالی چیست، می توان گفت که توانایی درک و به کارگیری مهارت های مختلف از جمله مدیریت مالی شخصی، بودجه بندی و سرمایه‌گذاری را سواد مالی می گویند. نقطه مقابل آن بی سوادی مالی است که به فقدان چنین مهارت هایی اشاره می کند. هوش و مدیریت مالی روندی ذهنی است که طی آن می‌توان مشکلات مالی‌ را رفع کرد. هوش مالی بدین معناست که شما توانایی مدیریت منابع مالی خود به نحوی که دارای امنیت مالی است را داشته باشید.

درک این مفهوم به افراد کمک می کند تا تصمیم گیری های مالی درستی انجام دهند و بتوانند با اطمینان کامل سرمایه خود را مدیریت کرده و رشد دهند. وقتی سواد مالی داشته باشید، می توانید درآمد خود را همزمان به اهداف مختلفی شامل هزینه های جاری، پس انداز، باز پرداخت بدهی و.. اختصاص دهید.

تعریف مدیریت مالی

 در ارتباط با تعریف مدیریت مالی می توان اینطور بیان کرد که به کار بردن مفاهیم و اصول اقتصادی برای تصمیم‌گیری صحیح در امور مالی را مدیریت مالی می گویند. مدیریت مالی همان اقتصاد کاربردی است. با استفاده از اصول مدیریت مالی می توان به برنامه‌ریزی، کنترل و هدایت منابع مالی پرداخت.

ضرورت سواد مالی

ضرورت سواد مالی در زندگی

افراد با داشتن سواد مالی می توانند درباره مسئولیت ‌پذیری راجع به درآمد و دخل و خرج خود تصمیم بگیرند. آگاهی داشتن از دانش مالی به افراد کمک می کند که چگونه تصمیمات عمده مالی بگیرند و همچنین انضباط مالی و توانایی مالی خود را افزایش دهند. در نهایت این امر موجب تغییرات بزرگی در سبک زندگی از جمله پس انداز و سرمایه‌گذاری منظم، مدیریت بدهی‌ ها و تحقق اهداف خواهد شد.

یکی از مزایای اهمیت سواد مالی در زندگی این است که سلامت مالی فرد را تضمین و از افراد در برابر تقلب ‌های مالی محافظت می کند. نداشتن این مهارت‌ ها سبب بی ‌سوادی مالی می‌شود. بی سوادی مالی منجر به هزینه کردن بیشتر از درآمد، عدم تطابق بودجه، انباشت بدهی ‌ها، کاهش اعتبار فرد و سایر عواقب منفی خواهد شد.

فقدان این مهارت موجب می شود اقدامات و تصمیماتی که شخص در رابطه با پس‌انداز و سرمایه‌گذاری می گیرد، پایه و اساس محکمی نداشته باشد. دانش مالی به درک بهتر مفاهیم مالی کمک می ‌کند و این توانایی را در فرد به وجود می آورد که امور مالی خود را مدیریت کند. از دیگر مزیت های داشتن سواد مالی می توان به مدیریت موثر پول، تصمیم‌گیری مالی و دستیابی به ثبات مالی اشاره کرد. علاوه بر این ها استراتژی‌ های مختلف که برای رشد و موفقیت مالی ضروری است را فراهم می‌کند.

مزایای سواد مالی

مزایای داشتن سواد مالی

   • کسب درآمد بیشتر و کاریابی بهتر: یکی از مهم ترین مزایای داشتن سواد مالی در این مسئله است؛ افرادی که برای افزایش سواد مالی خود مطالعه کرده‌ و یا آن را از کودکی فراگرفته اند، مهارت ‌های بالایی در ورود به بازار کار و پیدا کردن کار دارند. این افراد در شغل مورد نظر خود مهارت ‌های‌ شان بالاتر است و می توانند درآمد بیشتری نیز کسب کنند.
   • داشتن دانش و بودجه بندی صحیح: کسانی که دارای سواد مالی هستند پس از پیدا کردن کار می ‌دانند که چگونه درآمد خود را برای کارهای اساسی و ضروری بودجه ‌بندی کنند. این افراد از مهارت بالایی برای بودجه ‌بندی صحیح دارایی برخوردار هستند.
   • پس انداز کردن: اطلاع داشتن از نحوه پس انداز مالی علاوه‌ بر فواید فردی به علت داشتن آثار اجتماعی و توسعه قابلیت‌ های آن یک امر مهم و ضروری برای جامعه است.

مولفه های سواد مالی

مولفه های مهم در سواد مالی

برای درک بهتر اهمیت و مفهوم سواد یا همان دانش مالی 4 مولفه مهم و اساسی وجود دارد که عبارت است از:

  • بودجه بندی: یکی از مولفه های مهم در سواد مالی بودجه بندی است. بودجه بندی از مهارت های مهم در زندگی است که کمک شایانی به بدست آوردن دانش مالی در جهت برنامه ریزی و مدیریت پول می کند. بودجه بندی از مهم ترین مولفه های سواد مالی محسوب می شود. اصل قانون بودجه این است که درآمد باید بیشتر از هزینه ها باشد و تفاوت این ها باعث خواهد شد شما بخشی از بودجه خود را پس انداز کنید.
  • بدهی: خرج کردن پولی که مال خود فرد نیست و باید اقساط آن را بپردازد را بدهی می گویند. درک بدهی برای داشتن دانش مالی مهم است. ضروری است که بین بدهی خوب (قرض گرفتن پول برا امرار معاش ضروری) و بدهی بد (گرفتن وام برای هزینه های غیر ضروری) تفاوت قائل شوید. همیشه هدف شما باید این باشد که از بدهی بد جلوگیری شود که مهم ترین اصول مدیریت بدهی است
  • پس انداز: یکی دیگر از مولفه های مهم در سواد مالی، پس انداز است؛ چرا که این عامل می تواند زندگی حال حاضر و آینده مالی امن را تضمین‌ کند. از طریق پس انداز می‌توان در بلند مدت با برنامه‌ریزی صحیح مالی ثروت ایجاد کرد.
  • سرمایه گذاری: به جای بلااستفاده نگه داشتن پول در حساب بانکی، می‌توان آن را به سمت ابزارهای پول ساز سوق داد. سرمایه گذاری برای تولید و رشد ثروت و همچنین برای داشتن آینده‌ای امن و شاد است.

اهمیت نرم افزار حسابداری در سواد مالی

اهمیت نرم افزار حسابداری در سواد مالی

در گذشته مدیریت و کنترل درآمد و هزینه فرآیندی نسبتا دشوار و زمان بر بود که انرژی زیادی از افراد می گرفت؛ اما در حال حاضر نرم‌افزارهایی ایجاد شده اند که به همین منظور طراحی شده تا‌ ضعف ‌ها و کاستی ها را جبران کند و بدین ترتیب چنین فرآیندهایی را با سرعت و دقت بیشتری به انجام می رساند. اهمیت نرم افزار حسابداری در سواد مالی غیرقابل کتمان است از این رو امروزه اکثر سازمان ‌ها و شرکت‌ های بزرگ برای تسهیل این فرآیند از نرم‌ افزارهای حسابداری برای ثبت اسناد مالی استفاده می‌ کنند و این امر به تسریع پیشرفت این شرکت ‌ها کمک بزرگی کرده است.

برای آسان کردن روند بودجه‌ بندی و آگاهی داشتن از سواد مالی شخصی، خرید یک نرم افزار حسابداری شخصی و یا شرکتی به شما کمک بسیاری خواهد کرد. چرا که این کار حساب و کتاب را راحت تر از ثبت دستی انجام می دهد. در همین راستا مجموعه نرم افزارهای حسابداری کاوش فردا، پکیج ‌های مناسبی در این زمینه دارد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات و انواع نرم افزار حسابداری کاوش

سخن پایانی

داشتن سواد مالی و اقتصادی یک نیاز نیست، بلکه یک ضرورت است. درک داشتن از مدیریت پول به شما کمک می ‌کند تا کنترل امور مالی خود را در دست داشته باشید. هزینه کردن برای آموختن دانش مالی نوعی هزینه کردن برای ساخت زیر بنای موفقیت است. بدون تردید داشتن مهارت در درست خرج کردن پول یکی از مهم ‌ترین نشانه های سواد و مدیریت مالی است. در نتیجه آگاهی داشتن در این زمینه به ثروتمند شدن شما کمک خواهد کرد.

نرم افزار حسابداری کاوش فردا با ارائه دادن راه کارهای ساده با نرم افزار حسابداری علاوه بر آسان کردن کار حسابداران و صرفه جویی در وقت آن ها به افزایش دقت و کاهش خطای آن ها کمک شایانی می کند. برای آگاهی یافتن از ریز جزئیات امکانات نرم افزار حسابداری کاوش با کارشناسان گروه نرم افزاری کاوش فردا تماس بگیرید.

نظرات

0 نظر ارسال نظر