استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی | بررسی مزایا و معایب آن

استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی | بررسی مزایا و معایب آن

استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی در یک سیستم اقتصادی مبتنی بر بازار با طرح پرسشی در مورد اینکه برای تولید و ارائه اطلاعات چه استانداردهایی را باید اعمال کرد گره خورده است. در زمان کنونی ما شاهد مقررات بنیادین هستیم که در رابطه با تصمیم گیری برای تولید و ارائه اطلاعات در شرکت ها وجود دارد این مقررات شامل قوانین مربوط به معاملات و اطلاعات محرمانه و قوانین مربوط به افشای کامل است. همچنین قوانینی را در بر می‌گیرد که براساس آن کانون های حرفه ای حسابداری و حسابرسی تشکیل می شود. این کانون ها دارای اختیارات لازم هستند تا اصول پذیرفته شده حسابداری را ارائه نماید. نمونه هایی از این نهادها هیئت استانداردهای حسابداری کانادا (acsb)، هیئت استانداردهای حسابداری مالی آمریکا (fasb) و هیئت استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی است.

در این مقاله از مجموعه نرم افزاری و حسابداری کاوش به بررسی قوانین و استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی خواهیم پرداخت و از مزایا و معایب این قوانین سخن به میان خواهیم آورد.

مقدمه

حسابداری امروزه به دنبال ایجاد یکپارچگی جهانی در سطح وسیع، هم در بازارها و هم در سیاست گذاری ها است. منظور از این سیاست گذاری ها در واقع کاهش هزینه های ارتباطات و فناوری اطلاعات است. برای ایجاد این یکپارچگی لزوما باید استانداردهای گزارشگری مالی و عملکرد آن ها مد نظر قرار گیرد.

لزوم پیروی از استانداردهای گزارشگری مالی

لزوم پیروی از استانداردهای گزارشگری مالی  | پیروی از استاندرها با نرم افزار حسابداری

افزایش هماهنگی در سطح بین المللی و توانایی ارتباط با اقتصاد دنیا بیانگر لزوم پیروی از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی است. جریان مستمر جهانی شدن بازارهای سرمایه باعث می شود شرکت ها جهت پیروی از این قوانین انگیزه کافی داشته باشند و در برابر تغییرات ممانعت نکنند. اگر شرکتی نتیجه فعالیت خود را به گونه ای ارائه کند که برای سرمایه‌گذاران خارجی قابل درک نباشد، امکان بسیار کمی وجود دارد که شرکت بتواند به منابع جدیدی از سرمایه دست یابد را ساده تر این است که در مورد مجموعه منحصر به فرد از مقررات بین‌المللی به توافق رسید و این مقررات را در سیستم ها و استانداردهای محلی گنجاند و آن ها را در کنار این استانداردها قرارداد. هر قدر میزان همکاری بیشتر شود دسترسی به مجموعه منحصر به فرد از سیستم های حسابداری جهانی تسهیل خواهد شد.

استفاده از استانداردهای بین المللی در جهان

حسابداران حرفه ای سراسر جهان بر مجموعه واحدی از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی متمرکز شده و به این ترتیب نقاط ضعف این استانداردها کاملا آشکار شده و از طریق رفع اشکالات آن شفافیت و کیفیت گزارشگری مالی به میزان زیادی ارتقا پیدا می کند. با توجه به شرایط مختلف اقتصادی در سراسر جهان تجربیات بسیاری از کشورها در استانداردها لحاظ شده و از بروز بحران های مالی اقتصادی جلوگیری می شود. استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی نسبت به استانداردهای ملی دقت و جامعیت بیشتری دارد از آنجا که اطلاعات موجود در صورت های مالی از منابع دیگری به دست نمی‌آید این مسئله منجر به ارزشیابی هوشمندانه در بازارهای سرمایه و در نتیجه کاهش ریسک سرمایه‌گذاران خواهد شد.

مزایای پذیرش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی در کشورها

پذیرش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی باعث قابلیت مقایسه بیشتر اطلاعات در سطح بین المللی می شود و در نتیجه فرآیند تصمیم گیری را در سطح بین‌الملل بهینه می نماید.

پزیرش این استانداردها فرآیند جهانی شدن کشور را تسهیل می کند و در نتیجه بستر مناسب تری را برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم می آورد.

پذیرش استانداردهای جهانی گزارشگری مالی، سبب مقایسه بیشتر اطلاعات در سطح بین‌المللی می شود و این موضوع سبب کاهش هزینه سرمایه در سطح بین المللی می شود.

پذیرش این استانداردها گزارشی که سبب کاهش هزینه های فرآیند تدوین استانداردها در سطح بین الملل و زمینه‌ساز هم افزایی کشورهای عضو در در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی حسابداری می شود.

همچنین پذیرش این استانداردها سبب افزایش کارایی بازارهای بین المللی می شود.

معایب پذیرش استانداردهای جهانی گزارشگری مالی

معایب پذیرش استانداردهای جهانی گزارشگری مالی | حسابداری بدون ایراد با نرم افزار

پذیرش این استانداردها از سوی همه کشورها مانع از شکل گیری رقابت در تدوین استانداردهای حسابداری می شود و در نتیجه کیفیت فرایند تدوین استانداردها کاهش می یابد.

همچنین توجه به این استانداردها باعث توجه کمتر به شرکت های کوچک و متوسط می شود که در عرصه بین‌المللی فعالیت ندارند و در نتیجه ممکن است هزینه اعمال استانداردها در این کشورها بیش از فایده آن باشد.

پذیرش این استانداردها سبب به کارگیری روش های یکسان در برخورد با مبادلات گوناگون علی‌رغم تفاوت های موجود بین چارچوب های قانونی و حقوقی کشورهای مختلف و در نتیجه صرفه گمراه کنندگی اطلاعات می شود.

از جمله معایب پذیرش این استانداردها می توان به خدشه دار شدن عزت نفس حرفه حسابداری در هر کشور شود که این امر موجب توسعه نیافتن حرفه در کشورهای مختلف را به دنبال دارد.

پذیرش استانداردهای بین المللی در ایران

در هر حال باید دانست برطبق تحقیقات آماری پذیرش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی به عنوان استانداردهای حسابداری ایران، با استقبال رو به رو شده است و می‌توان گفت مزایای به کارگیری این استانداردها بیش از معایب به کارگیری آن ها است و سازمان حسابرسی و سازمان بورس و اوراق بهادار به دنبال اجرای کردن استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی هستند.

 

به کارگیری استانداردها در تمامی مجموعه های فعال اقتصادی

به کارگیری استانداردها در تمامی مجموعه های فعال اقتصادی | استفاده از استاندهای بین المللی مالی با نرم افزار حسابداری


تمامی مجموعه های فعال اقتصادی می توانند از طرق مختلف با به کاربردن استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی پا در عرصه فعالیت های حرفه ای و تعاملات بین المللی بگذارند. به این منظور باید از این قوانین مطلع باشید، از افراد حرفه ای در بخش امور حسابداری و مالی استفاده کنید و یا از ابزارهای قدرتمند حسابداری نظیر نرم افزارهای حسابداری کاوش که تماما با توجه به قوانین بین المللی گزارشگری مالی برنامه نویسی و طراحی شده اند بهره مند شوید. این نرم افزارها به طور اختصاصی برای کسب وکارهای مختلف طراحی می شوند و سبب صرفه جویی 40 درصدی در امور حسابداری نسبت به مواقعی که از حسابدار فیزیکی استفاده می کنید، می شود. البته باید در نظر داشته باشید که این نرم افزارها توسط تیمی حرفه ای طراحی می شود و بارها از جهات مختلف مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا کوچکترین خطایی در محاسبات آن ها اتفاق نیفتد. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات تخصصی مجموعه نرم افزاری کاوش با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و امکانات نرم افزارهای حسابداری کاوش

سخن آخر

پذیرش و به کار بردن استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی همانند نقشه راهی مطمئن برای مجموعه شما عمل خواهد کرد لذا برای بهره مندی از این نقشه راه باید به طور کامل با این اصول و استانداردها آشنایی داشته باشید و به مزایا و معایب آن واقف باشید. مقاله جاری توضیح مفصلی پیرامون همین موضوعات بود که با امید با آگاهی بیشتر توسط کارشناسان مجموعه کاوش نگاشته شد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر