بخشودگی جرایم مالیاتی | آشنایی کامل با شرایط و قوانین آن

بخشودگی جرایم مالیاتی | آشنایی کامل با شرایط و قوانین آن

شرکت ‌ها و کسب ‌و کارها به عنوان اشخاص حقوقی باید مالیات‌ هایی که در قوانین سازمان اداره مالیات تعریف شده است را به موقع پرداخت کنند تا بتوانند مزایا و امتیازها برای کسب وکار خود دریافت کنند. اما در سال های اخیر با وجود پیشرفت هایی که در جامعه در حال رخ دادن است شاهد فرار مالیاتی و تخلف ‌های ناشی از پرداخت نکردن مالیات و در نتیجه آن، جریمه های مالیاتی هستیم. بخشنامه ای از سوی سازمان امور مالیاتی کشور در جهت حمایت از فعالان اقتصادی، رعایت اصل تکریم ارباب رجوع و افزایش رضایتمندی مودیان مالیاتی صادر می شود که طبق آن شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش در مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده مشخص می شود.

بخشنامه های مربوط به بخشودگی مالیاتی، متغیر است و با توجه به سال ابلاغ آن ها می باشد و از قانون کلی و ثابتی پیروی نمی کنند. در این مقاله درباره مسائل بخشودگی جرایم مالیاتی و تفاوت بین بخشودگی مالیاتی و معافیت مالیاتی خواهیم پرداخت.

مقدمه

بخشودگی مالیاتی چیست

قطعا همه تجار، کسبه و به طور کلی کلیه کسانی که دارای کسب و کاری می ‌باشند تا به حال مسایلی را در رابطه با جرایم مالیاتی و بخشودگی جرایم مالیاتی شنیده اند. همه این مشاغل ملزم به رعایت قوانین و مقررات مالیاتی کشور، تکالیف و وظایف خود را در خصوص پرداخت مالیات هستند. نرم افزار حسابداری مالیاتی قابلیت محاسبه دقیق درآمدها و هزینه‌های خود و تعیین میزان مالیات به سازمان امور مالیاتی را بدون خطای انسانی فراهم می‌کند. اما قبل از آن صاحبین و مدیران کسب وکارها باید بدانند چه نوع مالیات‌هایی را پرداخت کنند تا از دریافت امتیاز محروم نشده و جریمه‌های سنگین را متحمل نشوند.

در صورتی که افراد از پرداخت مالیات خودداری کنند قطعا قانون برای آن ها مجازاتی را وضع خواهد کرد. فرار مالیاتی (Tax Evasion) و اجتناب مالیاتی (Tax Avoidance) ، دو موضوعی هستند که دولت ها همواره با آن درگیر بوده و افراد زیادی به روش‌ های متفاوت از اجرای قانون و دادن مالیات خودداری می کنند که شاید جریمه های مالیاتی فراوانی را به دنبال داشته باشد. فرار مالیاتی کاری غیرقانونی برای زیر پا گذاشتن قانون است در حالی که در اجتناب مالیاتی، افراد در صدد پیدا کردن حفره های قانونی برای پرداخت نکردن آن هستند.

مطالعه بیشتر: مالیات بر عایدی سرمایه چیست

بخشودگی مالیاتی چیست؟

برای برخی از جرایم خاص مودیان اداره امور مالیات با رعایت شروطی، بخشنامه هایی صادر می کنند که به آن بخشودگی جرایم مالیاتی می گویند. این بخشودگی ها در متن قانون شرح داده نشده و در صورت ضرورت شرایط توسط اداره امور مالیاتی و طی شروط خاص در بخشنامه هایی ابلاغ می شود.

بخشودگی مالیاتی برای چه کسانی کاربرد دارد؟

معافیت مالیاتی چیست

موضوع مالیات موضوعی است که بیشتر افراد چه حقیقی و چه حقوقی با آن مواجه هستند و یکی از بزرگ ترین دغدغه های حقوقی مالیاتی آن ها، جرایم مالیاتی است. برخی از افراد چه حقیقی و چه حقوقی در زمان مقرر موفق به ارائه اظهرانامه مالیاتی خود نمی شوند که این امر منجر به جریمه هایی برای آن ها می شود. در بعضی اوقات هم بخشودگی جرایم مالیاتی شامل آن ها می شود. امور مالیاتی هر کسب‌وکار از مهم‌ترین بخش‌های مربوط به امور مالی آن شرکت محسوب می‌شوند. رسیدگی صحیح به این موضوع می‌تواند از متضرر شدن هر کسب‌وکاری در امور مالیاتی جلوگیری کند و همچنین سهل انگاری در آن می‌تواند خسارت جبران ناپذیری را وارد نماید. استفاده از نرم افزار حسابداری مالیاتی موجب کاهش اشتباهات انسانی شده و همچنین در  وقت و هزینه به ویژه در بسیاری از رفت و آمدها صرفه جویی می‌شود.

مالیات یک هزینه اجتماعی است که شهروندان برای توسعه کشور موظف به پرداخت آن هستند و متاسفانه برخی از افراد واجد مالیاتی به تعهدات خود عمل نکرده و از پرداخت آن امتناع می کنند. به همین علت هر ساله وزارت اقتصاد و دارایی در جهت تشویق مودیان به پرداخت مالیات، بخشنامه هایی صادر می کنند که در آن ها شروطی ذکر می شود که بخشودگی جرایم مالیاتی را شامل می شود.

زمان درخواست بخشودگی

شرایط و زمان درخواست بخشودگی

 1. با تمام شدن سال مالی (یک سال مالیاتی همان یک سال شمسی است که از ابتدای فرردین ماه شروع می شود و به آخر اسفندماه ختم می شود)، فرصت ارائه اظهارنامه مالیاتی برای شخص های حقوقی 4 ماه و شخص های حقیقی تا آخر خرداد می باشد. برخی از افراد حقوقی هستند که سال مالیشان با سال مالیاتی تطابق ندارد به عنوان مثال شرکتی در ایران، که به نمایندگی شعبه ای از یک شرکت خارجی است در اصطلاح به آن ها شرکت های میان سالی می گویند. بعد از سال مالی خود موفق به ارائه اظهارنامه خویش نمی شوند .
 2.  این امر منجر به جریمه آن ها می شود. به طور کلی در زمان تعیین شده افراد حقیقی و حقوقی طی بخشنامه ای مشمول بخشودگی جرایم مالیاتی می شوند. قانون های مالیاتی از ماده های زیادی تشکیل شده است که برخی از این ماده ها  بخشودگی مالیاتی را در برمی گرد. به عنوان مثال بخشودگی جرایم مالیاتی ماده ۱۶۹.
 3. مطالعه بیشتر: مالیات حقوق چیست ؟

تفاوت بین بخشودگی مالیاتی و معافیت مالیاتی

قوانین مالیاتی در خصوص جرایم مالیاتی

همان طور که می دانید واژه بخشودگی زمانی استفاده می شود که نیاز به بخشیده شدن از طرف مقابل باشد. در فرآیند مالیاتی زمانی از بخشودگی جرایم مالیاتی می توان استفاده کرد که جریمه، برای تکالیف مودی، طبق قانون مالیات مستقیم در نظر گرفته شده باشد. معافیت مالیاتی در متن قانون شرح داده شده است و می توان به استناد از ماده قانون مورد نظر از معافیت استفاده کرد. به عنوان مثال بخش کشاورزی معاف از مالیات است.

بخشودگی جرایم مالیاتی: در متن قانون شرح داده نشده و مقتضی به شرایط، به وسیله اداره امور مالیاتی و طی شروط خاصی در بخشنامه هایی ابلاغ می گردد. به عنوان مثال ماده قانون ۱۹۰ .

مواد قانونی بخشودگی مالیاتی چیست؟

برای بخشودگی مالیاتی قانون گذار ماده قانونی را تعیین کرده که مودیان با مراجعه به آن می توانند امکان استفاده از آن را مورد سنجش قرار دهند. در زیر مواد قانونی به طور خلاصه ذکر شده است.

  • ماده ۱۶۹: گزارش فصلی در مورد خرید، فروش و هزینه ها به اداره مالیات
  • ماده ۱۹۰: پرداخت مالیات سالانه اشخاص حقیقی و حقوقی
  • ماده۱۹۳: ارائه دفاتر قانونی، ترازنامه و صورت سود و زیان
  • ماده۱۹۷: ارائه لیست حقوق کارکنان به اداره مالیات
  • ماده ۱۹۹: پرداخت مالیات حقوق

اهمیت نرم افزار حسابداری در امور مالیاتی

نرم افزار حسابداری مالیاتی

سازمان‌ های مالیاتی از ارگان ‌هایی هستند که اکثر افراد حقیقی یا حقوقی که مشمول پرداخت مالیات می‌ باشند به طور سالیانه با آن ‌ها سروکار دارند. همان طور که مستحضر هستید در سال‌های اخیر فرآیند ثبت اظهارنامه ‌های مالیاتی، پیگیری‌ها، صدور برگه و... از مواردی هستند که به صورت الکترونیکی انجام می ‌شود. درگیری ‌های حقوقی مالیاتی از جمله موضوعاتی است که همه مدیران کسب ‌و کارها از انجام آن‌ ها فراری هستند.

یکی از استراتژی‌ های کاربردی برای مدیریت انواع مالیات‌ ها در حسابداری استفاده از نرم افزار حسابداری مالیاتی است. استفاده از نرم افزار حسابداری مالیاتی موجب کاهش اشتباهات انسانی شده و همچنین در وقت و هزینه به ویژه در بسیاری از رفت و آمدها صرفه جویی می‌شود.  ضرورت و نیاز به نرم افزار حسابداری مالیاتی در کسب وکارها باهم متفاوت است. به عنوان مثال در کسب‌وکارهای فعال به علت گستردگی فعالیت‌هایشان علاوه بر حسابدار مالیاتی که باید از دانش حسابداری و مالیات و مسائل حقوقی برخوردار باشد نیازمند این نوع نرم افزار حسابداری هستند تا بتوانند جریان امور را به خوبی کنترل کنند. در کسب‌وکارهای کوچک به دلیل محدودیت‌ در فعالیت‌های خود به استفاده خودکار از این نرم افزار کفایت می‌کنند. نرم افزار حسابداری کاوش از مزیت‌های آن کاربری ساده و یادگیری راحت است. در سال ‌های اخیر نرم افزارهای مالی و حسابداری به دلیل به روزشدن در امکانات توسعه زیادی یافته است و در حال حاضر ابزاری موثر برای کنترل حساب‌ های مالی کسب‌ و کارها محسوب می ‌شود.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و امکانات نرم افزارهای حسابداری کاوش

در این مقاله سعی شد به تفسیر و ارزیابی کامل قوانین جرایم بخشودگی مالیاتی بپردازیم. اگر در خصوص پرداخت مالیات یا نحوه کار با نرم افزار حسابداری مالیاتی پرسشی در ذهن دارید با ما تماس بگیرید.

نظرات

0 نظر ارسال نظر