صندوق سرمایه گذاری سهامی | آشنایی با نحوه فعالیت آن

صندوق سرمایه گذاری سهامی | آشنایی با نحوه فعالیت آن

استفاده از صندوق سرمایه گذاری سهامی بهترین ساختار برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری در بازار پرتلاطم بورس است. به طور کلی صندوق های سرمایه گذاری یک روش غیرمستقیم برای سرمایه گذاری در بورس است. این صندوق ها با توجه به نوع سرمایه گذاری که در آن ها انجام می شود به چند دسته تقسیم بندی می شود که میزان بازدهی و شرایط هر کدام با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله با عنوان صندوق سرمایه گذاری سهامی و آشنایی با نحوه فعالیت آن ها به معرفی صندوق پرداخته ایم.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار سهام کاوش

مقدمه

سرمایه گذاری سهامی

میزان ریسک پذیری فرد از مهم ‌ترین فاکتورها در هنگام سرمایه‌گذاری است. صندوق سرمایه گذاری سهامی یکی از بهترین گزینه ‌های مناسب سرمایه‌گذاری برای کسانی که ریسک‌ پذیر هستند و برای رسیدن به سود بیشتر عواقب ناشی از ریسک کردن را متحمل می ‌شوند. این نوع صندوق ها شبیه صندوق های درآمد ثابت نیستند که در یک دوره مشخصی پرداخت سوخت داشته باشند. بازدهی صندوق های سهامی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله به آن ها پرداخته ایم.

مطالعه بیشتر: سهام بنیادی چیست و چه تفاوتی با سهام غیربنیادی دارد؟

صندوق سرمایه گذاری سهامی چیست؟

صندوق سرمایه گذاری سهامی یکی از انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک است که سهم چشم گیری از سبد دارایی آن، سهام شرکت ‌های پذیرفته شده در بورس را تشکیل می‌دهد. همان طور که در بالا اشاره کردیم این نوع صندوق ها همانند صندوق‌ سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیستند. چرا که در صندوق‌ سرمایه گذاری با درآمد ثابت تقسیم سود دوره ‌ای دارند.

سود صندوق سرمایه گذاری سهامی از تفاوت قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق ناشی می شود. به عبارتی سرمایه‌گذاران از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود می‌برند. بخش بزرگی از سرمایه صندوق سهامی در سهام سرمایه گذاری شده است. سرمایه‌گذاری قابل انتشار صندوق ‌های سهامی کوچک بین 5 تا 50 هزار و صندوق های سهامی بزرگ بین 50 تا 500 هزار واحد می باشد. پیشنهاد می شود همیشه قبل از سرمایه گذاری در صندوق ‌ها، امیدنامه آن ‌ها مطالعه شود. چرا که سیاست مالی این صندوق ها از جمله سوددهی، سیاست مدیریتی، ترکیب دارایی‌ها و... در امیدنامه آن‌ها اشاره شده است.

بسیاری از افراد هستند که فکر می‌ کنند با پرس و جو از اطرافیان خود می‌ توانند سهام مناسب در بازار را شناسایی کرده و از این طریق سود زیادی را کسب کنند. در واقع محاسبه‌ سود سهام به این روش نیست و در زمان رکود بازار سهام، ممکن است دچار زیان های جبران ناپذیری شوند. با آشنایی با نرم ‌افزار حسابداری سهام بورس و نحوه خرید سهام، می‌توان همانند یک تحلیل‌گر از اطلاعات سود سازی بهره ببرید و با پردازش آن‌ را تبدیل به سود فراوان کنید.

مطالعه بیشتر: فرابورس چیست ؟

مزایا صندوق سهامی

مزایا صندوق سهامی

مزایای سرمایه گذاری در صندوق سهامی در زیر به آن اشاره شده است:

    • صندوق سرمایه گذاری سهامی ریسک کمتری در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم دارد. در بازار بورس برای این که بتوان به طور مستقیم به سرمایه گذاری پرداخت، نیاز به وقت زیاد و دانش کافی برای تحلیل بازار و پیش بینی آن می باشد. به همین علت ریسک سرمایه گذاری آن بیشتر است. در صورتی که برای سرمایه گذاری در صندوق های سهامی نیاز به هیچ کدام از این کارها نیست.
    • یکی دیگر از دلایلی که ریسک سرمایه گذاری در صندوق سهامی بسیار کمتر از سرمایه گذاری مستقیم است؛ مدیریت این نوع صندوق ها است که به وسیله افراد متخصص که دارای دانش کافی در این حوزه هستند، انجام می‌ شوند.
    • امکان سرمایه گذاری در این صندوق ‌ها برای همه افراد وجود دارد و برای سرمایه گذاری نیاز به انجام هیچ گونه کار پیچیده‌ و سختی نیست.
    • در صندوق سرمایه گذاری سهامی نقدشوندگی بالایی وجود دارد در حالی که در سرمایه‌گذاری مستقیم وجود ندارد. درک این موضوع را با ذکر مثال برای شما راحت تر کرده ایم: شما در سهامی سرمایه‌گذاری کرده ‌اید و در حال حاضر قصد فروش آن را دارید اما نماد آن سهم بسته است و نمی توان سهام را نقد کرد. اما در صندوق هر زمان که درخواست ابطال ثبت کنید،‌ مدیر صندوق (طبق روال ذکر شده در  امیدنامه صندوق) موظف است حداکثر 7 روز کاری به پرداخت مبلغ ابطالی شما بپردازد.

بهترین صندوق سهامی کدام است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است تا این مبحث از مقاله برای به وجود آمده باشد این است که در بین صندوق‌های سهامی کدام یک بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است؟ پاسخ ما به شما این است که برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی معیارهای مختلفی وجود دارد. این معیارها در رابطه با هر فرد ممکن است متغیر باشد اما به صورت کلی، میزان ریسک ‌پذیری سرمایه‌ گذار، بازه سرمایه گذاری (کوتاه‌ مدت یا طولانی ‌مدت)، بررسی وضعیت اقتصادی کشور، مقایسه صندوق ‌ها با یکدیگر از جمله مهم ترین عوامل در انتخاب بهترین صندوق سهامی می باشند.

یکی دیگر از فاکتورهای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی توجه به کارنامه صندوق در سال‌ های قبل و میزان بازدهی آن می باشد. به دلیل سرمایه گذاری بخش اعظمی که این صندوق ‌ها در بازار سهام نسبت به دیگر صندوق ‌ها دارند ریسک پذیری بیشتری داشته و در نتیجه انتظار سود بیشتری نسبت به دارایی ‌های با درآمد ثابت (سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت) دارد.

صندوق سرمایه گذاری سهامی مناسب چه افرادی است؟

سرمایه گذاری سهامی

صندوق سرمایه گذاری سهامی برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که ریسک‌ پذیری آن ها بسیار بالا و تمایل به سرمایه ‌گذاری در بازار سهام دارند. یکی دیگر از خصوصیات سرمایه‌ گذاری در این نوع صندوق داشتن دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری است. به طور کلی سرمایه ‌گذاری در بازار سهام همواره باید با دید بلند مدت انجام شود. مدیران این صندوق ها، منابع مالی در بازار سهام را بیشتر به خرید و فروش سهام شرکت‌ ها اختصاص ‌‏داده تا بتوانند برای سرمایه‌گذاران خود، حداکثر بازدهی را محقق کنند اما هیچ گونه تضمینی برای سودآوری این نوع صندوق ‌ها به خصوص در کوتاه‌ مدت وجود ندارد.

در ضمن ضروری است که بدانید ریسک پذیری صندوق ‌های سهامی با استفاده از مدیریت حرفه‌ ای و دانش تخصصی قابل کنترل است و به طور کلی همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی به مراتب پایین تر از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سهام است.

اهمیت نرم افزار سهام

نرم افزار سهام کاوش

یکی از مهم‌ترین مشکلات شرکت ‌های سهامی، خریداران سهام، کارگزاری‌ ها و مدیران بورسی مواردی مثل مدیریت سبد سهام، بررسی وضعیت سهام اعضای یک شرکت، به‌روز نگهداری اطلاعات و روندهای بازدهی سهم است. تحلیلگران برای حل مشکلات، نرم افزار امور سهام، به عنوان یک نرم افزار مدیریتی که می ‌تواند مشکلات پیشروی دنیای بورس را حل کند پیشنهاد می دهند.

نرم افزار سهام از دسته نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی کاوش، نرم افزاری است که با توجه به نیازمندی ها و دغدغه های مدیریت شرکت های سهامی، سرمایه گذاری و تعاونی طراحی شده است. با استفاده از این نرم افزار شما امور مدیریتی خود را با سرعت و دقتی بالا انجام خواهید داد و این دقت عمل باعث اعتماد سهامداران بیشتری به شرکت شما خواهد شد. نکته نرم افزارهای شرکت کاوش آن است که شما بدون نیاز به دانش خاصی و با استفاده از خدمات پشتیبانی این مجموعه به راحتی می توانید از این نرم افزارهای حسابداری و مدیریتی استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تعریف صندوق سرمایه گذاری سهامی و نحوه انتخاب بهترین صندوق سهامی را اشاره کردیم. دیدیم که بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در مقایسه با صندوق های درآمد ثابت بیشتر اما در عوض ریسک آن ها بالاتر است. توصیه ما به شما این است که برای ورود به این بخش با دیدگاه سرمایه گذاری بلند مدت پیش روید و قبل از آن اطلاعات کافی از این صندوق ها به دست بیاورید.

نظرات

0 نظر ارسال نظر