اهمیت محاسبه حقوق و دستمزد در هر کسب و کار

اهمیت محاسبه حقوق و دستمزد در هر کسب و کار

محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان یکی از مهمترین کارهایی است که در یک سازمان انجام می شود. برای یکسان سازی حقوق و جلوگیری از ناعدالتی در پرداخت آن قوانین خاصی برای حقوق و دستمزد وضع شده است که همه کسب و کارها باید از آن پیروی نمایند. پرداخت حقوق در زمان مشخص یکی از مهمترین ویژگی های یک کسب و کار موفق می باشد. این موضوع باعث رضایتمندی کارکنان و بالا رفتن بهره وری آن ها می شود. در این مقاله از مجموعه نرم افزاری و حسابداری کاوش به شما خواهیم گفت که حقوق شامل چه مواردی می شود و البته ابزاری برای محاسبه دقیق حقوق کارمندان و کارکنان به شما معرفی خواهیم کرد.

حقوق و دستمزد شامل اضافه کاری، حق اولاد، حق مسکن، بن خرید و غیره می باشد. برای محاسبه حقوق و دستمزد به صورت دقیق می توانید از نرم افزارهای ویژه ای استفاده کنید که در ادامه به توضیح بیشتر پیرامون این ابزار قدرتمند خواهیم پرداخت. این نرم افزار ها فرآیند محاسبه حقوق و دستمزد را آسان تر می کنند و البته با استفاده از آن ها می توان فیش حقوقی کارمندان را برای آن ها ارسال کرد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و امکانات نرم افزارهای حسابداری کاوش

مقدمه

سامانه پرداخت حقوق و دستمزد ساعت های کاری پرسنل را محاسبه نموده و کسورات را از آن کسر می نماید. محاسبه حقوق کارکنان با توجه به تعداد ساعت کاری آن ها در یک هفته ضرب در دستمزد هر ساعت به دست می آید. برای محاسبه حقوق ماهانه می توان تعداد روزهای آن ماه را در دستمزد روزانه ضرب نمود. به طور کلی حقوق و دستمزد برای هر فرد از جمع مزایا و کسر نمودن کسورات به دست می آید. این کسورات شامل بیمه حقوق، مالیات، وام، مساعده و غیره می باشد. گاهی اوقات برای کارکنان از طرف شرکت پاداش هایی را در نظر می گیرند که باعث بهره وری بیشتر کارمندان و رضایتمندی آن ها می گردد.

در هر شرکت و سازمان افرادی مسئولیت محاسبه حقوق و دستمزد را بر عهده دارند. این کار در امور مالی و یا حسابداری هر شرکت انجام می شود. در این بخش ساعات کاری پرسنل به صورت دقیق محاسبه شده و حقوق ماهانه آن ها طبق فرمول خاصی به دست می آید. اطلاعات این پرداخت ها باید در دفاتری برای ارائه به سازمان مالیاتی ثبت شود که با استفاده از نرم افزار نیازی به نگرانی پیرامون انجام این کار ها نخواهید داشت چرا که نرم افزار کاوش به صورت یکپارچه طراحی شده است و تمامی این امور را به صورت خودکار انجام می دهد.

حقوق

عوامل مختلفی بر حقوق پرسنل تاثیر دارد مانند تجربه افراد، مدرک تحصیلی آن ها، میزان سختی کار و مهارت آن ها در شغل مورد نظر. لیست حقوق که توسط واحد حسابداری هر شرکت آماده می شود بدهکاری شرکت در قبال خدماتی است که کارمندان در یک بازه زمانی مشخص به شرکت ارائه داده اند.

اشتباه در محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان می تواند روابط کارمند و کارفرما را تحت تاثیر قرار دهد و کارمندان می توانند شکایات خود را به مراجع قضایی اعلام نمایند. شرکت ها و سازمان های بزرگ حقوق خود را به طور منظم پرداخت می نمایند و با این کار ضمن جلب رضایت کارمندان انگیزه آن ها را برای کار بیشتر می نمایند. این شرکت ها اطلاعات منظمی از پرداخت حقوق و دستمزد ذخیره نموده و برای ایجاد گزارش های مالی مشکلی ندارند.

برای محاسبه حقوق و دستمزد کارمندان بهتر است از افراد متخصص استفاده نماییم. استفاده از افرادی که تجربه و تخصص کافی در این زمینه را ندارند ممکن است منجر به بروز خسارت به سازمان گردد. امروزه برای جلوگیری از این خسارات، مجموعه ها با کمک علم و تکنولوژی حقوق و دستمزد افراد را با کمک نرم افزار ها حسابداری محاسبه می کنند و این موضوع کمک شایانی به جلوگیری از خطاهای محاسباتی توسط انسان ها می کند.

محاسبه اضافه کار

محاسبه اضافه کار با نرم افزار حسابداری | پرداخت حقوق در نرم افزار حسابداری

اگر در یک شرکت یا سازمان کارمندان ساعات اضافه کاری نیز داشته باشند حساب کردن حقوق و دستمزد آن ها بر اساس این ساعات به صورت زیر انجام می گردد.

تعداد ساعت اضافه کاری * 140% * تعداد ساعات کار در ماه (192 ساعت به صورت معمول) / حقوق پایه

محاسبه حقوق به طور دقیق

روزهای جمعه که جزو روزهای تعطیل هفته به حساب می آیند به عنوان روز کاری محاسبه می شوند و حقوق آن ها مانند یک روز عادی در نظر گرفته می شود. اگر فردی در روز جمعه سر کار خود حاضر شود حقوق او مانند ساعات اضافه کاری محاسبه می گردد.

دستمزد شب کاری حدوداً ۳۵ درصد بالاتر از ساعات کار معمولی محاسبه می گردد. از کسانی که به شکل غیر نوبتی در شب برای کار خود حاضر می شوند باید با استفاده از فرمول زیر ساعات کاری آن ها را محاسبه نمود.

ساعات شب کاری * %135 * 192 ﺳﺎﻋﺖ (ساعات کار در ماه) / ﺣﻘﻮﻕ ﭘﺎﯾﻪ = شب کاری

محاسبه سنوات

همه کارفرمایان باید سنوات را به کارمندان خود پرداخت نمایند. سنوات به کسانی پرداخت می شود که یک سال یا بیشتر از آن سابقه کاری داشته باشند و محاسبه آن براساس آخرین حقوق دریافتی آن کارمند خواهد بود.

محاسبه عیدی و پرداخت آن

عیدی کارمندان ما بین دو برابر حقوق پایه و سه برابر حقوق پایه می باشد هر کارفرما باید حداکثر معادل ۹۰ روز حقوق هر فرد را به آن شخص عیدی بدهد.

برای محاسبه حقوق و دستمزد باید همه موارد مانند حق مسکن، حق اولاد، بن و خوار و بار مزایای نقدی و غیر نقدی در نظر گرفته شود. به طور کلی حقوق کارمندان از سه بخش تشکیل شده است که شامل حقوق پایه، مزایا و کسورات است.

مزایای مستمر و غیرمستمر

محاسبه مزایای مستمر و غیر مستمر | محاسبه حقوق مستمر و غیر مستمر در نرم افزار حسابداری

برخی کارمندان علاوه بر حقوق پایه خود مبالغ دیگری را به شکل مزایا دریافت می نمایند مانند حق مسکن، حق جذب و غیره. این مزایا می تواند به صورت مستمر یا غیر مستمر پرداخت گردد. مزایای مستمر به صورت مداوم و هر ماه دریافت می شوند و مزایای دیگری که بسته به شرایط کارمند دریافت می شود را مزایای غیر مستمر می نامند. از جمله مزایای غیر مستمر می توان به پاداش و حق ماموریت اشاره نمود.

حق بیمه

قانون های سازمان تامین اجتماعی مشخص می کند که کارفرمایان باید هر ماه درصدی از حقوق و مزایای کارکنان را به بیمه واریز نمایند. مشخصات پرسنل و میزان حقوق آن ها باید به طور کامل مشخص باشد و در یک لیست به تامین اجتماعی ارسال شود.

قوانین کلی در حقوق و دستمزد ایران

  • 1.  مقدار حقوق و دستمزد بر اساس سی روز محاسبه می گردد.
  • 2.  در ماه هایی که ۳۱ روز دارد حقوق به 30 تقسیم شده و سپس در عدد ۳۱ ضرب می گردد.
  • 3.  مقدار ساعت کاری در هر هفته ۴۴ ساعت می باشد.
  • 4.  کارکنان نباید بیش از ۸ ساعت در یک روز کار کنند.
  • 5.  جمعه ها برای کارکنان حقوق محاسبه می شود.
  • 6.  هر کارمند در ماه باید ۱۹۲ ساعت کار کند.
  • 7.  عیدی برای کارمندان دو برابر حقوق پایه پرداخت می شود و این مقدار نباید از سه برابر حقوق بیشتر باشد.

محاسبه حقوق و دستمزد با استفاده از نرم افزار

نرم افزار حسابداری و محاسبه حقوق | حقوق و دستمرد کارکنان در نرم افزار

شرکت نرم افزاری و حسابداری کاوش نرم افزار هایی تخصصی برای مجموعه های مختلف طراحی می کند. این نرم افزارها به صورت ویژه در انجام امور مدیریتی و حسابداری شما را یاری خواهند کرد به طوری که دیگر نیازی به نگرانی بابت خطاهای انسانی و یا منتقل کردن امور و تراکنش ها به دفاتر رسمی حسابداری نداشته باشید و البته نگرانی بابت نگهداری از اسناد حسابداری نیز نخواهید داشت چرا که این اسناد توسط سیستم کلودینگ در فضای بی نهایت دیجیتال نگهداری میشوند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان کاوش در تماس باشید و شما نیز حسابداری مجموعه خود را مدرن و هوشمند کنید.

سخن آخر

در این مقاله به بحث پیرامون حقوق و دستمزد و مزایای محاسبه آن با استفاده از نرم افزار حسابداری پرداخته شد. اگر نیاز به توضیحات بیشتر در خصوص نرم افزارهای حسابداری مجموعه نرم افزاری کاوش داشتید می توانید با کارشناسان ما در بخش پشتیبانی مجموعه تماس گرفته تا در اسرع وقت پاسخگوی نیازهای شما باشند.

نظرات

0 نظر ارسال نظر