بیمه بیکاری چیست و شرایط دریافت آن چگونه است ؟

بیمه بیکاری چیست و شرایط دریافت آن چگونه است ؟

افرادی که به صورت موقت و البته بدون اراده شخصی شغل خود را از دست داده اند باید بدانند که بیمه بیکاری چیست و چگونه می توانند از آن استفاده کنند. امروزه با توجه به نوسانات بالای اقتصادی بسیاری از مجموعه های تولیدی برای جلوگیری از ورشکستگی کل مجموعه اقدام به تعدیل تعدادی از نیروهای کار خود می کنند تا بتوانند از پس هزینه افراد باقی مانده به خوبی بر آیند. در این حالت افراد بدون قصد و هدف قبلی و بدون اراده شخصی شغل خود را از دست می دهند. در این حالت و بعد از بیکاری نا بهنگام تامین هزینه های زندگی با چالش های جدی رو به رو خواهد شد که باید برای آن چاره ای اندیشید. بیمه بیکاری یکی از روش های حل این چالش است. اگر شما نیز با این چالش در زندگی خود مواجه شده اید تا پایان مقاله بیمه بیکاری چیست همراه نکات و توضیحات کارشناسان مجموعه نرم افزاری و حسابداری کاوش باشید تا با کمک آن ها بتوانید بر این مشکل موقتی زندگی خود فائق آیید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزاری حسابداری بیمه کاوش

مقدمه

نوع حمایت دولت ها و مجموعه های بیمه ای از افرادی که شغل خود را از دست داده اند در کشور های مختلف متفاوت است. در کشور ما، ایران، بیکار تعریف مشخصی دارد و اشخاص اگر در موقعیتی متناسب با تعاریف باشند، شامل حمایت بیمه ای خواهند شد. این حمایت بنا به سابقه بیمه ای فرد مبلغ و مدت زمان مشخصی دارد که هر سال بنا به تورم متغیر خواهد بود. در ادامه به توضیح بیشتر قوانین و مقررات بیمه بیکاری خواهیم پرداخت.

تعریف بیکار برای دریافت بیمه بیکاری چیست ؟

تعریف بیکار برای دریافت بیمه بیکاری | دریافت بیمه بیکاری بیمه شدگان

به لحاظ قانونی، تعریف بیکار برای دریافت بیمه بیکاری چیست یکی از پر تکرار ترین سوالات افرادی است که که در حال حاضر شغلی ندارند. بر طبق تعریف و قوانین کشور ما، شخصی که بیمه شده باشد و بدون میل و اراده خود بیکار شده باشد و توانایی انجام کار داشته باشد و یا به عبارتی آماده انجام کار باشد، بیکار شناخته می شود. در این بین اگر فرد بیمه شده، به دلیل بروز بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله، آتش سوزی و... شغل خود را از دست داده باشد و بیکار شناخته شود و می تواند از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شود. دقت داشته باشید که کارگران فصلی در پایان فصل کار بیکار خواهند شد و یا به عبارتی به خاطر شرایط کاری از کار اخراج می شوند و می توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شوند.

شرایط دریافت بیمه بیکاری چیست ؟

اولین شرط برای دریافت بیمه بیکاری آن است که فرد هنگامی که مشغول به کار بوده، تحت پوشش بیمه بوده باشد. شرط دوم آن است که بدون میل و اختیار خود بیکار شده باشد. البته لازم به ذکر است که اگر فرد بیمه شده به علت تغییر ساختار اقتصادی مکان و یا واحد اقتصادی مربوطه مجبور به ترک شغل خود، و به طور موقت بیکار شود نیز شامل دریافت بیمه بیکاری می شود.

لیست گروه های غیر مشمول

قشر بزرگی از افراد جامعه اگر بیمه شده باشند و بدون میل شخصی شغل خود را از دست بدهند مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد اما بر طبق قوانین چهار گروه شامل دریافت بیمه بیکاری نمی شوند که عبارت اند از:

   • از کارافتادگانی که به صورت دائم توان انجام کار خود را از دست داده اند.
   • بازنشتگان
   • صاحبابین مشاغل آزاد و افرادی که به طور اختیاری بیمه شده اند.
   • اتباع خارجی

شرایط زمانی دریافت بیمه بیکاری چیست ؟

شرایط زمانی دریافت بیمه بیکاری | شرایط بیمه بیکاری

دو موقعیت زمانی برای دریافت بیمه بیکاری از اهمیت بالایی برخوردار است. موقیت زمانی اول راجع به سابقه بیمه فرد قبل از بیکار شدن است که باید حداقل نیم سال یا 6 ماه باشد یا به عبارتی فرد قبل از بیکار شدن، باید 6 ماه سابقه بیمه ای داشته باشد. موقعیت زمانی دیگر، زمان مجاز برای اعلام بیکاری به اداره بیمه و کار است که شخص موظف است برای دریافت بیمه بیکاری ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری به واحد های کار و امور اجتماعی جهت یافتن شغل اطلاع دهد.

البته در رابطه با اطلاع دادن به واحد های مربوطه جهت یافتن شغل باید بدانید که اگر 30 روز از بیکار شدن فرد گذشته باشد، سپس فرد به واحد ها مراجعه کند در صورتی که عذر موجهی داشته باشد، درصورت تشخیص هیات حل اختلاف تا 3 ماه می توان این مهم را به تعویق انداخت. لازم به ذکر است که در مدت بیکاری اداره کار و امور اجتماعی دوره های مهارتی برای افراد برگزار می کند که فرد باید این دوره ها را شرکت نماید.

مدارک مورد نیاز

بسیاری از افراد هنگام اولین مراجعه نمی دانند که مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری چیست و همین موضوع سبب تعویق بی مورد برای دریافت بیمه بیکاری خواهد شد. لذا لازم است بدانید که برای انجام اقدامات لازم به مدارک زیر نیاز دارید.

  • کپی و اصل قرارداد سال آخر کاری خود و یا کپی و اصل رای صادر شده
  • 4 قطعه عکس 3*4 (عکس جدید)
  • کپی و اصل مدارک تحصیلی و یا مدارک فنی حرفه ای
  • کپی و اصل کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه
  • اصل و کپی گواهی پایان خودت برای آقایان
  • یک عدد پوشه روغنی
  • کپی از دفترچه بیمه (صفحه اول)
  • نامه کارفرما (نامه ای مبنی بر عدم نیاز فرد در شغل مربوطه)

مدت زمان مجاز استفاده از بیمه بیکاری

جدول بیمه بیکاری | مدت زمان مجاز استفاده از بیمه بیکاری


مدت زمان مجاز استفاده از بیمه بیکاری متناسب با سابقه بیمه ای فرد و همچنین نسبت به وضعیت تعهل افراد متفاوت است. به طور کلی مدت زمان مجاز نسبت به شرایط مختلف بنا به جدول زیر دسته بندی می شود.

شرایط قطع بیمه بیکاری

بسیاری افرادی که بیمه بیکاری دریافت می کنند در پی آن اند که بدانند شرایط قطع بیمه بیکاری چیست. بیمه بیکاری در شرایط زیر قطع خواهد شد:

   • فرد دوباره مشغول به کار شود.
   • در دوره های کارآموزی و کسب مهارتی که وزارت کار و امور اجتماعی به او پیشنهاد می دهد حضور نداشته باشد.
   • از قبول شغل تخصصی و یا شغلی که مشابه شغل فرد است سرباززند.
   • فرد شامل استفاده از مزایای بازنشستگی و یا از کار افتادگی مادام العمر شود.
   • فوت کند.
   • مدت زمان قانونی دریافت بیمه بیکاری به پایان برسد و فرد شغلی پیدا نکرده باشد.
   • با دریافت دستمزد و یا حقوق به مدت نامعلومی کار گذشته خود را انجام دهد.

مجموعه نرم افزاری کاوش

مجموعه  نرم افزاری ها حسابداری کاوش فردا با کمک کارشناسان خود در صدد رفع نیازهای جامعه اقدام به تولید محتواهای ارزشمند همچون بیمه بیکاری چیست و یا اقدام به تولید نرم افزارهای حسابداری تخصصی برای کسب و کار مختلف می نماید و این نرم افزارها دقیقا متناسب با نیاز هر کسب و کار طراحی و پیاده سازی می شوند و بسیاری از امور مدیریتی و حسابداری مجموعه های مختلف را پوشش می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون محصولات این مجموعه و سفارش نرم افزار حسابداری ویژه کسب و کار خود، با کارشناسان مجموعه نرم افزاری کاوش در تماس باشید.

سخن آخر

این مقاله با هدف آگاهی بخشی عمومی پیرامون قوانین بیمه بیکاری تحت عنوان بیمه بیکاری چیست نوشته شد.

نظرات

0 نظر ارسال نظر