اعضای گروه هفت با اعمال سقف قیمتی برای نفت روسیه موافقت کردند

اعضای گروه 7 با اعمال محدودیت سقف قیمت برای نفت روسیه به منظور محدود کردن توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ در اوکراین موافقت کردند. وزرای دارایی معتقدند که تعیین سقف نرخ نفت خام و فرآورده های نفتی نیز به کاهش قیمت جهانی انرژی کمک خواهد کرد. G7 در طی نشست خود گفت: «ما تا زمانی که طول بکشد در کنار اوکراین خواهیم ایستاد. همچنین روسیه اعلام کرد که فروش نفت را به کشورهایی که سقف قیمتی وضع کرده اند متوقف خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: «شرکت‌هایی که سقف قیمتی اعمال می‌کنند در میان دریافت‌کنندگان نفت روسیه نخواهند بود. G7 (گروه هفت) متشکل از بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن است. این گروه سازمانی متشکل از هفت اقتصاد "پیشرفته" بزرگ جهان است که بر تجارت جهانی و سیستم مالی بین المللی تسلط دارند.

وزرای دارایی در نشست مجازی خود گفتند که تعیین سقف قیمت نفت "به طور مشخص" برای کاهش درآمدهای روسیه و توانایی آن برای "تامین مالی جنگ تجاوزکارانه" طراحی شده است. آن ها خواستار کاهش پیامدهای اقتصادی مخرب این جنگ به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط هستند.

تعیین سقف قیمت نفت روسیه به این معنی است که کشورهایی که این سیاست را امضا می‌کنند، تنها مجاز به خرید نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه که از طریق دریا حمل می‌شوند و با سقف قیمتی یا کمتر از آن به فروش می‌رسند، خواهند بود.

نرم افزار حسابداری

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت نفت افزایش یافت و در سطوح بالایی باقی ماند، به این معنی که روسیه علیرغم کاهش حجم صادرات، درآمد خود از سوخت فسیلی را افزایش داده است.

اتحادیه اروپا قصد دارد نفت خام روسیه را از 5 دسامبر تحریم کند، که این در مورد نفت خام حمل شده با تانکر و بیشتر منابع لوله کشی اعمال خواهد شد.

به گفته تحلیلگران، چین و هند شرکای تجاری اصلی روسیه ممکن است از سیاست گروه 7 در مورد نفت روسیه پیروی نکنند. آن ها به تحریم های غرب علیه روسیه نپیوسته اند.

ندیم زهاوی، صدراعظم بریتانیا، گفت که گروه 7 "در برابر این تجاوز وحشیانه متحد شده اند" و افزود که تعیین سقف قیمت "توان پوتین را برای تامین مالی جنگش کاهش می دهد."

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، گفت که تعیین سقف به مبارزه با تورم کمک می کند، تورمی که در بسیاری از اقتصادهای جهان در حال افزایش است.

توافق G7 برای اعمال سقف بر قیمت نفت روسیه قطعا نمادین است. اینکه چقدر در عمل موثر است به سطح سقف و نحوه اجرای آن بستگی دارد. قیمت انرژی از زمان حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته است و درآمدهای حاصل از فروش نفت به تامین مالی تجاوزات ولادیمیر پوتین کمک کرده است. بنابراین این راه نجات مالی اگر قطع شود، جنگ بسیار دشوارتر می شود.

در واقع، نفت روسیه به دلیل ترکیبی از تحریم‌های رسمی و عدم تمایل برخی به تجارت با آن، برای ماه‌ها بسیار ارزان‌تر از نفت خام سایر منابع بوده است. با این حال، پالایشگاه ها در کشورهایی مانند هند و چین همچنان از خرید آن خوشحال هستند و در نتیجه خزانه روسیه پر شده است. بنابراین، سقف قیمت باید بسیار کمتر از قیمتی باشد که اکنون نفت روسیه به آن می فروشد و سیستم اجرایی باید کاملا غیرقابل نفوذ باشد.

درج شده در تاریخ: 1401/06/22 و ساعت: 17:20

نظرات

0 نظر ارسال نظر