تورم در منطقه یورو به 9 درصد رسید و سیاستگذاران را تحت فشار قرار داد

تورم در منطقه یورو در ماه اوت به رکورد جدیدی رسید که نشان دهنده شوک اقتصادی ناشی از جنگ روسیه در اوکراین و افزایش فشار بر بانک مرکزی اروپا برای پاسخگویی با افزایش شدید نرخ بهره در هفته آینده است. آژانس آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد، قیمت‌های مصرف‌کننده منطقه یورو 9.1 درصد بیشتر از سال قبل بوده که نسبت به نرخ تورم 8.9 درصدی ثبت‌شده در جولای افزایش یافته است. این بالاترین نرخ از زمان شروع ثبت در اوایل سال 1997 می باشد.

تورم در 19 کشور منطقه یورو در هفته های اخیر از سطح ایالات متحده فراتر رفته چرا که اقدامات روسیه موجب کاهش عرضه انرژی اروپا و افزایش قیمت ها شده است. نرخ تورم ایالات متحده در ماه جولای 8.5 درصد بود که نسبت به 9.1 درصد در ژوئن کاهش یافت در حالی که آمار تورم ماه اوت را منتشر نکرده است.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

این موضوع برای بانک مرکزی اروپا نگران کننده است، چرا که نرخ اصلی تورم که اقلام بی ثباتی مانند انرژی و غذا را حذف می کند، از 4 درصد در جولای به 4.3 درصد در ماه اوت افزایش یافت. این نشان دهنده این است که نرخ تورم بالا حتی در صورت تثبیت، قیمت‌های انرژی و مواد غذایی ممکن است ادامه یابد. بانک مرکزی اروپا قصد دارد در میان مدت تورم را در سطح 2 درصد نگه دارد.

تحلیلگران معتقدند که تورم منطقه یورو در ماه های آینده احتمالاً به 10 درصد افزایش خواهد یافت. چرا که برخی از یارانه های دولتی انرژی و حمل و نقل عمومی به ویژه در آلمان منقضی می شوند و شرکت ها هزینه های بیشتری را به مشتریان منتقل می کنند.

نرم افزار حسابداری

روسیه شریان اصلی خود برای گاز طبیعی به اروپا را برای تعمیر و نگهداری در روز بست و اروپا را بار دیگر در تنگنا قرار داد تا زمانی که عرضه از سر گرفته شود. زیرا انتظار می‌رود تقاضا برای سوخت در ماه‌های سردتر افزایش یابد. قیمت گاز در طول تابستان به دلیل کاهش دقیق زمان‌بندی شده گاز توسط روسیه به رکورد بالایی رسیده است.

چین، مکزیک و یونان چگونه تورم را مدیریت کرده اند و ایالات متحده در کجا قرار می گیرد؟

 Dion Rabouin از WSJ توضیح می دهد بانک مرکزی اروپا گزینه های محدودی برای مقابله با کمبود انرژی و سایر کالاها دارد. با این حال، مقامات این بانک در روزهای اخیر نشان داده‌اند که مایلند برای جلوگیری از تثبیت نرخ‌های تورم بالا، از جمله با در نظر گرفتن افزایش 0.75 درصدی نرخ بهره در جلسه سیاست‌گذاری خود در 8 سپتامبر، قاطعانه عمل کنند. اینکار می‌تواند به تقویت ارزش یورو کمک کند، یورویی که در هفته‌های اخیر نسبت به دلار آمریکا کاهش یافته و هزینه واردات اروپا را افزایش داده، به نوبه خود تورم را بیشتر می‌کند.

به گفته بانک ING، در نشست 8 سپتامبر سرمایه گذاران تقریباً به طور کامل قیمت گذاری 0.75 درصدی نرخ ECB و افزایش نرخ کل 1.6 درصدی تا پایان سال را تعیین می کنند. بانک مرکزی اروپا در ماه جولای، نرخ کلیدی خود را 0.5 درصد افزایش و به صفر رساند و از فدرال رزرو عقب ماند.  چرا که فدرال رزرو در جلسه ژوئیه خود محدوده هدف نرخ سیاستی خود را از 0.75 درصد به بین 2.25 تا 2.5 درصد افزایش داد.

افزایش هزینه‌های استقراض احتمالاً خطر سقوط به سمت رکود را افزایش می‌دهد، زیرا اقتصاد منطقه یورو در حال حاضر کند می‌شود. زیرا قدرت مخارج خانوارها با ترکیبی از قیمت‌های انرژی به شدت بالاتر و افزایش دستمزدها کم می‌شود. قیمت بالای انرژی مانند مالیات بر خانوارها و مشاغل اروپایی عمل می کند. زیرا این منطقه برخلاف ایالات متحده که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان است، بیشتر انرژی خود را وارد می کند.

درج شده در تاریخ: 1401/06/20 و ساعت: 14:15

نظرات

0 نظر ارسال نظر