افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا

در 27 ژوئیه مصادف با 6 تیر بانک مرکزی آمریکا بار دیگر نرخ بهره را به میزان قابل توجهی افزایش داد. بانک مرکزی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد نرخ بهره بانکی را 75/0 درصد افزایش خواهد داد و اگر لازم باشد در آینده نه چندان دور نرخ بهره را مجددا افزایش خواهد داد و به نبرد تورم خواهد رفت. همان طور که اشاره شد نرخ بهره در ماه گذشته 75/0 درصد افزایش یافته بوذ که در حال حاضر این رقم به ۲.۲۵ تا ۲.۵۰ درصد می‌رسد. این رقم در 15 سال گذشته و از شروع رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۷ بالاترین میزان افزایش بهره بانکی بوده است. هدف بانک مرکزی آمریکا از افزایش نرخ بهره بانکی در چند نوبت، کنترل تورم بوده است.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

در طی 40 سال گذشته آمریکا شاهد بالاترین نرخ تورم بوده است و موجب نگرانی کارشناسان نسبت به آغاز یک رکود اقتصادی جدید در بزرگترین اقتصاد دنیا شده است. بانک مرکزی آمریکا معتقد است که برای کنترل تورم چاره‌ای جز افزایش نرخ بهره بانکی ندارد در حالی که اقتصاددانان براین باورند که افزایش نرخ بهره به طور طبیعی موجب کم شدن تقاضا و کند شدن فعالیت بازار می‌شود که موجب شکل‌گیری یک دوره رکود اقتصادی می شود. اخیرا گزارش ها نشان می دهد که فعالیت در بازار مسکن و اعتماد سرمایه گذاری مشتری و خرید کم شده و همزمان با آن تعداد درخواست ها برای مساعده بیکاری افزایش یافته است. همه این مشکلات در دو سال اخیر از زمان شروع پاندومی کرونا آغاز و دلیلی برای نگرانی ناظران اقتصاد آمریکا شده است.

 

نرم افزار حسابداری

میزان گران شدن اجناس و خدمات ضروری تورم گفته می‌شود. به عنوان مثال اگر یک بطری شیر سال گذشته یک دلار بوده و در حال حاضر یک دلار و۵ سنت شده، نرخ شیر با ۵ درصد تورم روبرو بوده است.

یکی از دلایلی که بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش داده است بالا بردن هزینه وام‌ و... است که پس از این میزان تقاضا را با کم شدن ورود پول به بازار، پایین بیاورد و با کاهش تقاضا و ثابت ماندن عرضه، از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند. اما اقتصاددانان بر این باورند که در اقتصاد متکی بر مصرف‌گرایی کم کردن تقاضا به معنای کوچک شدن اقتصاد و ورود آن به یک دوره رکورد می باشد که این خود می تواند بر مشکلات افزوده شود.

به گفته مدیر کل بانک مرکزی آمریکا جرمی پاول «در اقتصاد اگر قیمت‌ها ثتبیت نشود هیچ چیز سر جای خود نخواهد ماند. تورم باید کاهش یابد و این موضوعی است که نمی‌توانیم برای مهار آن منفعل عمل کنیم. ما اساس را بر این نمی گذاریم که اقتصاد را وارد دوره رکود کنیم و دلیلی هم برای وقوع چنین وضعیتی مشاهده نمی‌کنیم»

بالا رفتن نرخ بهره بانکی در آمریکا همراه با سایر بانک‌های مرکزی بزرگ جهان چون بریتانیا و حتی اتحادیه اروپا است. در طی ۱۱ سال اخیر بانک مرکزی اروپا برای نخستین بار، نرخ بهره را افزایش داد تا بلکه بتواند از ادامه تورم پرشتاب در منطقه یورو جلوگیری کند. نهاد بانکی در اتحادیه اروپا با افزایش نیم درصدی نرخ بهره، در طی ۸ سال گذشته برای نخستین بار نرخ بهره خود را به صفر رساند. این نرخ از سال ۲۰۱۴ تا به حال منفی مانده تا به اقتصاد یورو بتواند کمک کند تا سریع‌تر از رکورد جهانی که در سال ۲۰۰۸ آغاز شده بود رهایی یابد.

درج شده در تاریخ: 1401/06/02 و ساعت: 12:43

نظرات

0 نظر ارسال نظر