روسیه با افزایش بهای انرژی در اروپا گاز  خود را می سوزاند

بر اساس تحلیلی که با بی بی سی نیوز به اشتراک گذاشته شده است، با افزایش سرسام آور هزینه های انرژی اروپا، روسیه در حال سوزاندن مقادیر زیادی گاز طبیعی است. این نیروگاه در نزدیکی مرز فنلاند، هر روز به ارزش 10 میلیون دلار (8.4 میلیون پوند) گاز می سوزاندکارشناسان معتقدند این گاز قبلا به آلمان صادر می شد. سفیر آلمان در انگلیس در مصاحبه با بی‌بی‌سی نیوز گفته است که روسیه گاز را می‌سوزاند. زیرا «نمی‌توانستند آن را در جای دیگری بفروشند».

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

نگرانی دانشمندان در مورد حجم زیاد دی اکسید کربن و دوده ای که ایجاد می کند این است که می تواند ذوب شدن یخ های قطب شمال را تشدید کندتجزیه و تحلیل ریستاد انرژی نشان می دهد که روزانه حدود 4.34 میلیون متر مکعب گاز سوزانده می شود. این گاز از یک کارخانه جدید گاز طبیعی مایع (LNG) در پورتووایا، شمال غربی سنت پترزبورگ تولید شده و به این محل انتقال داده می شود. پورتووایا نزدیک به یک ایستگاه کمپرسور در ابتدای خط لوله نورد استریم 1 قرار دارد که گاز را از زیر دریا به آلمان منتقل می کند.

عرضه از طریق  این خط لوله از اواسط ژوئیه محدود شده است و روس ها مسائل فنی را عامل این محدودیت می دانند. آلمان می گوید که این یک اقدام صرفاً سیاسی پس از حمله روسیه به اوکراین بوده است.

اولین نشانه‌هایی که وجود این مشعل را ثابت کرد از سوی شهروندان فنلاندی ساکن مناطق  نزدیک مرز بود که در اوایل تابستان امسال شعله‌ای بزرگ را در افق مشاهده کردند. اما از ماه ژوئن، محققان افزایش قابل توجهی در گرمای ساطع شده از تاسیسات را مشاهده کردند که تصور می شد ناشی از سوزاندن گاز طبیعی باشد.

نرم افزار حسابداری

سوزاندن گاز در کارخانه های فرآوری معمول است که معمولاً اینکار به دلایل فنی یا ایمنی انجام می شود.  اما سوزاندن گاز در این مقیاس کارشناسان را گیج کرده است. دکتر جسیکا مک کارتی، کارشناس داده‌های ماهواره‌ای از دانشگاه میامی در اوهایو، می‌گوید: «من هرگز ندیده‌ام که یک کارخانه LNG تا این حد شعله‌ور شود.

میگل برگر، سفیر آلمان در بریتانیا، به بی‌بی‌سی نیوز گفت که تلاش‌های اروپا برای کاهش وابستگی به گاز روسیه «تأثیری قوی بر اقتصاد روسیه دارد.»

مارک دیویس، مدیرعامل شرکت کاپتریو است، شرکتی که در زمینه یافتن راه حل هایی برای شعله ور شدن گاز نقش دارد.

او معتقد است که اشتعال گاز در این مکان تصادفی نیست و به احتمالا یک تصمیم عمدی است که به دلایل عملیاتی گرفته شده است. همچنین او به بی‌بی‌سی نیوز گفت: «کارخانه های تولید گاز مایع معمولاً برای تعطیل کردن تأسیسات از ترس اینکه راه‌اندازی مجدد آن‌ها از نظر فنی دشوار یا پرهزینه باشد، بسیار مردد هستند و احتمالاً همین وضعیت در این مکان رخ داده است.»

شرکت انرژی روسی گازپروم ممکن است قصد استفاده از آن گاز برای تولید LNG در نیروگاه جدید داشته باشد، اما در مدیریت آن با مشکل مواجه شده و ایمن ترین گزینه شعله ور کردن  گاز اضافی است.

همچنین دلیل آن می تواند نتیجه تحریم تجاری اروپا با روسیه در پاسخ به حمله به اوکراین باشد.

درج شده در تاریخ: 1401/06/20 و ساعت: 14:32

نظرات

0 نظر ارسال نظر