بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را افزایش داد

برای اولین بار در طی ۱۱ سال گذشته، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را افزایش داد. به این علت که از ادامه تورم پرشتاب در منطقه یورو جلوگیری کند. در 21 جولای 2022  مصادف با 30 تیر بانک مرکزی اروپا که نهاد بانکی اصلی در اتحادیه اروپا می باشد با افزایش نیم درصدی نرخ بهره، برای اولین بار در طی ۸ سال گذشته نرخ بهره آن ها به صفر رسید. از سال 2014 تا 2022 نرخ بهره منفی مانده است تا به اقتصاد یورو کمک کند تا بلکه بتواند سریع‌تر از رکورد جهانی که در سال ۲۰۰۸ آغاز شده بود رهایی یابد. اما در حال حاضر در طی دو سال گذشته موضوعاتی از جمله پیامدهای همه گیری کرونا و حمله روسیه به اوکراین در 12 ماه گذشته منطقه یورو را با تورم 6/8 درصدی روبرو کرده که بسیار زیادتر از پیش بینی بانک مرکزی اتحادیه اروپا است که 2 درصد برآورد شده بود.

مطالعه بیشتر: آشنایی با امکانات نرم افزار حسابداری کاوش

زیاد شدن نرخ بهره بانکی در منطقه یورو هم جهت با افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی بریتانیا است. کشورهای آمریکا و بریتانیا هم تورم بی‌سابقه و رکود چشم‌گیر در بازار سهام شده را مشاهده کردند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، گفت: "ما انتظار داریم تورم برای مدتی به طور نامطلوب بالا بماند، به دلیل ادامه فشارهای ناشی از قیمت انرژی و مواد غذایی و فشار خط لوله در زنجیره قیمت گذاری است." او در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این تصمیم اعلام کرد که کاهش ارزش یورو در برابر دلار هزینه های واردات را افزایش داده و بر فشارهای تورمی افزوده است. اگر اقتصاد وارد رکود شود، بدون نیاز به افزایش بیشتر نرخ بهره، قیمت‌ها را به سمت هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا تحت فشار قرار می‌دهد.

نرم افزار حسابداری

به نقل از کریستین لاگارد: "با نگاهی به آینده، در غیاب اختلالات جدید، هزینه های انرژی باید تثبیت و تنگناهای عرضه باید کاهش یابد، که همراه با عادی سازی، سیاست های جاری باید از بازگشت تورم به هدف ما حمایت کند."

دو عامل اصلی بروز تورم جهانی طی چند ماه اخیر، جنگ اوکراین و اختلالی است که از زمان آغاز همه گیری کرونا در زنجیره عرضه و تولید اجناس در جهان پدید آمده شناخته شده اند. تورمی که بار مالی زندگی برای میلیاردها نفر در سراسر جهان را بالا برده است. در منطقه یورو از زمان حمله روسیه به اوکراین تورم شدت مضاعفی گرفته است. چرا که اروپا به شدت به واردات نفت و گاز از روسیه وابسته است.

از چند روز گذشته در بعضی از نقاط اروپا سهمیه‌بندی گاز آغاز شده است. چرا که ترس از متوقف کردن صادرات گاز توسط روسیه وجود دارد و ممکن ایت قیمت ها بالاتر رود. مقامات آلمانی، هلندی و اتریشی، سران بانک مرکزی اروپا را در جهت افزایش هزینه های استقراض تحت فشار قرار داده اند. هزینه استقراض رم با فروپاشی دولت ایتالیا افزایش یافت. دولت ایتالیا بر بانک مرکزی اروپا فشار آورد تا برنامه «ضد تکه تکه شدن» خود را که برای محافظت از کشورهایی که تحت فشار تامین مالی با بدهی هستند، افزایش دهد.

نگرانی های رکود اقتصادی سبب شده یورو در برابر دلار به پایین‌ترین حد در 20 سال گذشته برسد، که با بد شدن قیمت‌ های بالای انرژی، به وظایف بانک مرکزی اروپا در مبارزه با تورم اضافه می شود. با این حال، زیاد شدن نرخ بهره بانک مرکزی اروپا که به نقل از خانم لاگارد در ماه سپتامبر دوباره درباره افزایش آن تصمیم‌گیری خواهد شد، کشورهایی از جمله ایتالیا و یونان که بدهی بزرگ بانکی دارند را نسبت به رکود اقتصادی نگران‌تر خواهد کرد.

درج شده در تاریخ: 1401/06/03 و ساعت: 12:41

نظرات

0 نظر ارسال نظر